Głuchy Alan 109

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
anhelo
Posty: 32
Rejestracja: 2011-11-22, 00:45
Lokalizacja: Szczecin

Głuchy Alan 109

Post autor: anhelo »

Witam,

mam pewien problem i nie mogę go póki co rozwiązać. Sprawa dotyczy radia Alan 109, a polega na tym, iż radio jest głuche. Po zainstalowaniu w aucie radio włącza się lecz nic nie słychać. Nie pomaga regulacja sq i rf gain (żadna z diod na wyświetlaczu nie świeci się), nie pomaga zmiana anteny, montaż w innym aucie - radio ciągle głuche. Podczas nadawania radio reaguje ponieważ pokazuje sygnał na wyświetlaczu.
Dwukrotnie radio lądowało w serwisie i za każdym razem ekspertyza ta sama: "radio szczegółowo sprawdzone - sprawne".
Może ktoś z Was spotkał się z tym problemem i pomoże go rozwiązać.
Najlepsza gospodyni chodzi po domu w mini.

Mobil: M Tech Legend III tuning KNKTR + Midland ML-145
Odpoczywają w garażu: Yosan Pro-120 / SIRIO OMEGA 27 Black MAG 125 / Sirio AS-100 na Alan SP-S Inox / President Florida Export
Awatar użytkownika
mrc
Posty: 472
Rejestracja: 2012-11-22, 10:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mrc »

Pewnie problem sprawiają zimne luty. W tym radiu to normalka
Ja bym się rozglądał za innym sprzętem, z tym będziesz miał same problemy.
Harry III ASC + SIRIO ML 145/SIRIO OMEGA 27
Jeździłem z: alan 48 plus multi, Uniden 520, Johnny II, Harry II, Johnny I, Yosan PRO-120, Yosan Turbo, Johnny III
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

zimne luty w okolicach PLL
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

Obstawiam mikrofon.
Spróbuj z innym.
Awatar użytkownika
anhelo
Posty: 32
Rejestracja: 2011-11-22, 00:45
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: anhelo »

Co do mikrofonu, to za pierwszym razem wymieniony ptt i dalej nic
Najlepsza gospodyni chodzi po domu w mini.

Mobil: M Tech Legend III tuning KNKTR + Midland ML-145
Odpoczywają w garażu: Yosan Pro-120 / SIRIO OMEGA 27 Black MAG 125 / Sirio AS-100 na Alan SP-S Inox / President Florida Export
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

jest temat o tej przypadlosci. a109 i klony tak maja
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

Skoro serwisy sprawdzają radio i twierdzą, że jest OK, to według mnie albo mikrofon nie zapina odbioru, albo druga możliwość... sprawdź z głośnikiem zewnętrznym.
Kiedyś kupiłem tanie radio, bo popsute było. Uszkodzone gniazdo głośnika zewnętrznego objawiające się tym, że nie wyczuwało gdy głośnik zewnętrzny był odpięty.
Awatar użytkownika
mrc
Posty: 472
Rejestracja: 2012-11-22, 10:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mrc »

Chmarski pisze:Skoro serwisy sprawdzają radio i twierdzą, że jest OK, to według mnie albo mikrofon nie zapina odbioru
Serwis to tylko serwis i nie ufał bym im w 100%, żyjemy w Polsce i mydlenie oczu jest u nas bardzo powszechne.

Może kolego niech serwis pokaże Ci jak wspaniale działa to radio?
Harry III ASC + SIRIO ML 145/SIRIO OMEGA 27
Jeździłem z: alan 48 plus multi, Uniden 520, Johnny II, Harry II, Johnny I, Yosan PRO-120, Yosan Turbo, Johnny III
Awatar użytkownika
anhelo
Posty: 32
Rejestracja: 2011-11-22, 00:45
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: anhelo »

Właśnie otrzymałem telefon z serwisu i okazuje się, iż radio jest ok, ale sprawdzane jest na własnym mikrofonie. Teraz proszą o przesłanie radia wraz z mikrofonem, bo prawdopodobnie przewody są ułamane. To nieprawdopodobne :-)
Najlepsza gospodyni chodzi po domu w mini.

Mobil: M Tech Legend III tuning KNKTR + Midland ML-145
Odpoczywają w garażu: Yosan Pro-120 / SIRIO OMEGA 27 Black MAG 125 / Sirio AS-100 na Alan SP-S Inox / President Florida Export
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

mrc, jakoś nie wierzę, by nawet najgorszy serwis dwukrotnie nie zauważył tej drobnej, delikatnej dysfunkcji tego radia.

IMO wygląda to tak, że serwisant mając na stole serwisowym radio, podłącza swój mikrofon (bo pewnie klient nie oddał z radiem swojego) i głośnik zewnętrzny (przy otwieraniu obudowy podejrzewam, że odpina głośnik wewnętrzny).
Stąd moje podejrzenia, że nie sprawdzony jest mikrofon od tego radia lub działanie głośnika wewnętrznego radia.


Sam jestem ciekaw jak się ten temat skończy.

I nie wieszałbym psów na jakimkolwiek serwisie, dopóki nie mamy pewności, że faktycznie zaliczył wtopę.


anhelo, jak masz jakiegoś znajomego z podobnym radiem, to sprawdź z jego mikrofonem (mam na myśli większość Alanów). Jak zadziała, to lutownica w rękę i jeszt szansa, że sam ogarniesz temat.

Normą jest psucie się mikrofonów jak przyjdą mrozy. Oczywiście mam na myśli standardowe mikrofony z kablem, który robi sie wyjątkowo mało elastyczny w niskich temperaturach.
Awatar użytkownika
mrc
Posty: 472
Rejestracja: 2012-11-22, 10:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mrc »

Chmarski pisze:I nie wieszałbym psów na jakimkolwiek serwisie, dopóki nie mamy pewności, że faktycznie zaliczył wtopę.
Kolego w serwisach ASO ( autoryzowane serwisy w salonach samochodowych ) - wiem z doświadczenia, dzieją się takie rzeczy że jak byś się dowiedział włos na głowie by Ci się zjeżył. Stąd moje przypuszczenia, może za dużo już w życiu widziałem.

Oby okazał się to zwykły detal ;-)
Harry III ASC + SIRIO ML 145/SIRIO OMEGA 27
Jeździłem z: alan 48 plus multi, Uniden 520, Johnny II, Harry II, Johnny I, Yosan PRO-120, Yosan Turbo, Johnny III
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

Przez ostatnie 20 lat zajmowałem się serwisem w IT (serwery, macierze itp).
Ten konkretny przypadek mógłbyś porównać w ASO ze stwierdzeniem, że samochód nadaje się do jazdy pomimo braku kół, układu hamulcowego i kierowniczego razem wziętych.
To byłby mniej więcej ten sam pozom błędu :evill:
Awatar użytkownika
yaszczur
Posty: 337
Rejestracja: 2013-01-15, 18:22
Znak/ranga: 161BD890
Lokalizacja: KO00FF/płd.PL
Kontakt:

Post autor: yaszczur »

Obstawiam, że masz źle zalutowany wtyk mikrofonowy, Alan 109 musi mieć zwarty RX do odbioru. Możliwe też, że po prostu nie łączy. Sprawdź czy piny się zgadzają i czy wszystko styka:
1. Masa
2. Modulacja
3. TX
4. RX
BAZA: Intek HR-5500 v6 + Densei EC-2002 / RCI 2950 + Densei EC-2002 mod-knktr / Lemm AT 920 M1
mini BAZA: Alan 87 + Farun FD2020 / Lemm AT 920 M1

>> 161BD890 on YouTube <<
Awatar użytkownika
anhelo
Posty: 32
Rejestracja: 2011-11-22, 00:45
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: anhelo »

Sprawa rozwiązana, pojechałem do serwisu CB w moim mieście, fachowiec przelutował przewody we wtyczce od strony radia i znów można normalnie funkcjonować.
Dzięki wszystkim za pomoc.
Najlepsza gospodyni chodzi po domu w mini.

Mobil: M Tech Legend III tuning KNKTR + Midland ML-145
Odpoczywają w garażu: Yosan Pro-120 / SIRIO OMEGA 27 Black MAG 125 / Sirio AS-100 na Alan SP-S Inox / President Florida Export
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

Odczuwam lekką satysfakcję ;-)

Fajnie, że znowu działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alan/Midland”