Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

juventusprzemek
Posty: 13
Rejestracja: 2014-09-22, 09:41

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: juventusprzemek »

Dostałem Alana Midland 109, wczoraj kupiłem do niego antenę heliakalna President Florida 120cm.
Podłączyłem radio do zapalniczki i antenę do odbiornika, słyszę jak inni nadają ale na moją prośbę czy mnie słyszą nikt nie reaguje.
Dodam, że po naciśnięciu przycisku mikrofonu zapalają się kolorowe diody przy S i P i jest przerwany szum by móc nadawać.
Czy muszę dostroić tą antenę (sprzedawca powiedział, że nie dostrajał jej po zakupie) ?
tuner
Posty: 98
Rejestracja: 2008-06-26, 19:29
Lokalizacja: Wola Droszewska/Kalisz

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: tuner »

Antenę musisz dostroić, ale to nie jest powodem braku nadawania.
Miałem taki sam przypadek z tym radiem- winny był zepsuty mikrofon. Podłącz jakiś inny i sprawdź czy sytuacja się zmieni.
Mobil1: Realistic TRC-422A + sirio ML-145
Mobil2: Alan 28+ omega 27
Mobil3:President Taylor + President Missouri
Baza: K-po DX-5000, Sirio GPE 27 5/8, xbox pow, Diesel# 4-7
Awatar użytkownika
mrc
Posty: 472
Rejestracja: 2012-11-22, 10:16
Lokalizacja: Wrocław

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: mrc »

juventusprzemek pisze:heliakalna President Florida 120cm
Długa ta florida nie słyszałem o takiej.
Zwykła ma 45cm a wersja super 68cm
juventusprzemek pisze:Czy muszę dostroić tą antenę (sprzedawca powiedział, że nie dostrajał jej po zakupie) ?
Tak musisz. Antenę dostraja się do miejsca jej montażu, musisz mieć reflektometr lub udać się do serwisu CB na taką usługę.
Harry III ASC + SIRIO ML 145/SIRIO OMEGA 27
Jeździłem z: alan 48 plus multi, Uniden 520, Johnny II, Harry II, Johnny I, Yosan PRO-120, Yosan Turbo, Johnny III
Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: stevie13 »

To może być również uszkodzona końcówka mocy... Sumarycznie wróżenie z fusów.

Kolego - jeśli chcesz sam coś przy tym podłubać dla idei - możemy Cię tutaj pokierować. Jeśli natomiast chcesz jedynie uruchomić to radyjko jako "antymiśka" i nic więcej nie działać w tym kierunku - oddaj je do serwisu. Będzie szybciej i taniej :)
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
juventusprzemek
Posty: 13
Rejestracja: 2014-09-22, 09:41

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: juventusprzemek »

Witam.
Co do anteny pomyliłem nazwy bo zostawiłem ją w garażu a to jest President Indiana z podstawą magnesową.
Co do strojenia przejrzałem poradnik z forum najlepsze miejsce to środek dachu zasięg dookoła najlepszy a ja mam sedana i postawiłem na klapie z prawej strony chyba nie najgorzej co ?
Dzięki za zainteresowanie, na elektronice troszkę się znam (lutowanie, pomiary) końcówka mocy jest przytwierdzona do obudowy i łączona z anteną pod nią widzę białą pastę chyba termo przewodząca.
Mam miernik analogowy i postaram się odlutować końcówkę mocy i sprawdzić na omomierzu kierunki przewodzenia.
Co do podłączenia w domu, czy mogę dać do kabelków bezpośrednio zasilanie z przerobionego zasilacza pc (zwarty zielony kabelek z czarnym - odpala po podłączeniu do sieci) 350 albo 400W zasilacz (zółty do + a gnd minus do radio).
Ostatnio zmieniony 2014-09-22, 14:22 przez juventusprzemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pikustbg
Posty: 752
Rejestracja: 2014-04-12, 15:48
Lokalizacja: KO00UO

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: pikustbg »

http://majsterkowo.pl/zasilacz-warsztat ... lacza-atx/
zrób z tego zasilacz ;-)

radio wcześniej na pewno działało ??
PIKUŚ 161CBF144
AnyTone AT-6666 - DENSEI EC-2002 KNKTR
SIRIO Hi-Power 4000 PL - Solarcon Prowler 204
Uniden UBC 72 XLT - Nagoya NA-707

najszybszy kontakt przez GG:930025.
juventusprzemek
Posty: 13
Rejestracja: 2014-09-22, 09:41

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: juventusprzemek »

Czy działało wcześniej nie wiem dostałem w rozliczeniu za drobną naprawę, może poszła końcówka postaram się odlutować i odpisać.
Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: stevie13 »

Jeśli chcesz radyjkiem się "pobawić" proponuję zacząć od zakupu SWR-miarki, najlepiej z pomiarem mocy.

Tutaj proponuję sprzęt od Hasana - dostajesz go z solidną instrukcją po polsku.
http://konektor5000.pl/index.php?p25,k- ... instrukcja" onclick="window.open(this.href);return false; (60zł dla forumowiczów).
Miernik wpinasz między radio i antenę i od razu widzisz, czy z końcówką mocy jest coś nie tak, bez konieczności wylutowywania tranzystora.

Do mierniczka potrzebujesz kabelek - polecam kupić w tym samym sklepie (9zł) - samodzielne lutowanie to około 10zł za wtyczki + sam kabel - tutaj masz za 9zł.

No i jeszcze żeby "grała muzyka" przydałoby się sztuczne obciążenie (sztuczna antena) za 18zł

Masz "pakiet startowy do CB"

A skoro lutownica i miernik nie są Ci obce na sam początek "przedzwoń" przewód od mikrofonu.

Tutaj masz schemat: http://obrazki.elektroda.net/87_1207168842.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Powodzenia. Ale najpierw sprawdź wtyczkę od mikrofonu
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
juventusprzemek
Posty: 13
Rejestracja: 2014-09-22, 09:41

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: juventusprzemek »

Odlutowałem końcówkę mocy pomiar cyfrowym miernikiem (analogowy nie chce ruszyć, może baterie AA do wymiany kupię i sprawdzę drugi raz) :
baza-emiter - 700ohm
baza-kolektor- 700ohm
emiter-kolektor - nieskończoność
Kupię na wszelki wypadek nową, zdziwiło mnie jej lutowanie:
3 nóżki podlutowane do płytki od spodu i emiter od wierzchniej strony do jakieś wystającej przy nim nóżki z płytki
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: Witek3212 »

Tylko nie kupuj malowanek...
Nie masz SWR miarki, sztucznego obciążenia, to możesz końcówkę mocy sprawdzić tak: żarówka samochodowa 12V 5W, lutujesz przewody, jeden przewód wkładasz do gniazda antenowego, drugi przykładasz do gwintu tegoż gniazda. Po naciśnięciu PTT powinna się świecić mocno, normalnie. Przy dmuchaniu w mikrofon powinna się zaświecić mocniej, w takt dmuchania, mówienia, gwizdania.
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: stevie13 »

Przy okazji sprawdź jeszcze tranzystor "w drugą stronę" - "-" na bazę. Powinno być na B-E oraz B-C nieskończoność.

Co do emitera - połączony jest z glebą układu, więc może być przylutowany do blaszki połączonej z masą.

Co do podmieniania tranzystorów - IMHO zabierasz się do naprawy od najgorszej z możliwych stron - bezmyślna wymiana podzespołów. Poczytaj forum, tutaj jest masa ludzi, którzy podpowiedzą, jak problem zdiagnozować, a nie które elementy metodą prób i błędów wymieniać
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
juventusprzemek
Posty: 13
Rejestracja: 2014-09-22, 09:41

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: juventusprzemek »

Witam ponownie.
Kompletowałem sprzęt i wolny czas by w końcu zająć się Midlandem.
Mikrofon po odkręceniu wtyczki zauważyłem urwany przewód żółty a masa 2 żyłki trzymały.
Po naciśnięciu przycisku na końcówkach 2 i 3 mam zwarcie puszczę nie ma mikrofon chyba w porządku.
Pomiar końcówki mocy B-C-E taka jest kolejność nóżek jak patrzymy od strony napisu:

Pomiar miernikiem analogowym Miernik Uniwersalny UM 202:
B+ E- wynik nieskończoność (wskazówka omomierza na zakresie x10 nie wychyla się)
B+ C- wynik nieskończoność (wskazówka omomierza na zakresie x10 nie wychyla się)
C+ E- a także E+ C- (wskazówka omomierza na zakresie x10 nie wychyla się)

B- E+ - ok.500ohm na zakresie x1k
B- C+ - ok.500ohm na zakresie x1k

Miernik cyfrowy:
B+ E- wynik nieskończoność
B+ C- wynik nieskończoność
C+ E- a także E+ C- wynik nieskończoność

B- E+ wynik nieskończoność
B- C+ wynik nieskończoność
Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: stevie13 »

Niepotrzebnie wyciągałeś tranzystor. Brak nadawania to był urwany przewód żółty (modulacja, pin numer 2).

Numery pinów na wtyczce:
1. masa
2. modulacja (sygnałowy) - żyła w oplocie
3. TX
4. RX

Przy czym TX i RX - zwarcie do masy powoduje uruchomienie odbioru lub nadawania
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
juventusprzemek
Posty: 13
Rejestracja: 2014-09-22, 09:41

Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: juventusprzemek »

Byłem dziś zestroić radio u gościa i problem z brakiem nadawania dalej.
Radio łapie inne sygnały ale nie potrafię jeszcze ustawić aby było czysto kręciłem gałkami itp.
Pan od strojenia powiedział, że mikrofon musi być walnięty bo podczas naduszenia nadawania powinny zapalać się diody na radio te przy S 1 do +30 i P 0,5 do 4 a zapala się tylko dioda TX.
Mam jeszcze dwie gruszki jedna nowa i jedna używana od radia pociągowego obie 4-ro żyłowe.
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Re: Alan Midland 109 nikt mnie nie słyszy

Post autor: Speed »

juventusprzemek pisze:Mam jeszcze dwie gruszki jedna nowa i jedna używana od radia pociągowego obie 4-ro żyłowe.
Ale że co? Działa/nie działa? Coś się poprawiło, czy nawet nie próbowałeś podłączyć innego mikrofonu? Poprzedni post wygląda jakbyś zasnął podczas pisania i go nie dokończył :-D
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alan/Midland”