Alan 38 - pytania

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

marcel_S
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-04, 21:12

Alan 38 - pytania

Post autor: marcel_S »

Witam
1.
Pytanie co do blokady szumów w A38. Jak jest przekręcona na max - radio cichnie, wyświetlacz gaśnie. Wyświetlacz załącza się na chwilę przy nadawaniu i zmianie kanału.
Czy w takim trybie będzie słychać tylko silne nadchodzące transmisje?

Instrukcja mówi że włączy się automatycznie przy połączeniu. Ale dziś złapałem parę słabszych transmisji i po przekręceniu do oporu nie było ich słychać.

2.
Zasilanie - czy jeszcze można kupić NiCd o pojemnosci 800 w jakiejś rozsadnej cenie? Znalazłem tylko takie po 14 zł/szt/
Awatar użytkownika
Deiksowiec
Posty: 433
Rejestracja: 2013-12-30, 23:03
Lokalizacja: Daleka kraina

Alan 38 - pytania

Post autor: Deiksowiec »

1. Będzie słychać. Wyświetlacz gaśnie by oszczędzać baterie. Zapala się przy nadawaniu i zmianie kanałów. Oraz przy odblokowaniu szumów. Także jest tak jak być powinno.

2. A po co Ci właśnie takie ? Kup normalne Ni-Mh, np. sanyo eneloop.
marcel_S
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-04, 21:12

Re: Alan 38 - pytania

Post autor: marcel_S »

Dzięki za odpowiedź.

Co do akumulatorów - na forum boungler znalazłem tekst że enelopy w Alanie 42 nie wyrabiają z nadawaniem na 4W. A A38 był skonstruowany w czasach jak królowały NiCd 500mAh. Jak pamiętam to NiCd doszły do 800-900 mAh i potem weszły NiMh. Ale w modelarstwie - tam gdzie potrzebne są duże pobory prądów nadal używa się jeszcze NiCd.

Akumulatory to spory wydatek - ok 90zł za 10 szt - enelopów właśnie. I zanim wydam gotówkę chcę mieć pewnosć co doinwestycji.
Awatar użytkownika
Deiksowiec
Posty: 433
Rejestracja: 2013-12-30, 23:03
Lokalizacja: Daleka kraina

Alan 38 - pytania

Post autor: Deiksowiec »

Ja mam energizery w Alanie 42 i działają normalnie. Także eneloopy też powinny. Tylko ja nie ładuję w radiu, tylko w zewnętrznej ładowarce. Cegła jest prądożerna to prawda, najlepiej mieć 2 komplety akusów jak się zamierza robić sporo łączności w terenie ;-)
marcel_S
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-04, 21:12

Alan 38 - pytania

Post autor: marcel_S »

:-)

Dziękuję za informację o akumulatorkach - wygląda na to że ładowanie na zewnątrz jest krytyczne. Przyjdzie Mikołaj w grudniu - może przyniesie. Na razie, założyłem baterie alkaliczne + dwie zaślepki samoróbki z ołówka, a do kabla służącego do zasilania z zapalniczki, podłączyłem akumulator 12V / 9Ah. Gdyby nie masa tego akumulatora byłby idealny - prądu nie braknie .

Przetestowałem działanie zamkniętego tłumienia szumów - bajer jak nie wiem co. Radio stoi jakby wyłączone i nagle zaczyna gadać. Ale transmisja musi być silna żeby układ zaskoczył.

Coraz bardziej mi się to podoba. :-)
Awatar użytkownika
Deiksowiec
Posty: 433
Rejestracja: 2013-12-30, 23:03
Lokalizacja: Daleka kraina

Alan 38 - pytania

Post autor: Deiksowiec »

marcel_S pisze:Przetestowałem działanie zamkniętego tłumienia szumów - bajer jak nie wiem co. Radio stoi jakby wyłączone i nagle zaczyna gadać. Ale transmisja musi być silna żeby układ zaskoczył.

Przecież to normalny squelch, jak w każdym innym radiu ;-)
marcel_S
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-04, 21:12

Re: Alan 38 - pytania

Post autor: marcel_S »

Deiksowiec pisze:
Przecież to normalny squelch, jak w każdym innym radiu ;-)
Ale to moje pierwsze CB ;-)
Awatar użytkownika
Deiksowiec
Posty: 433
Rejestracja: 2013-12-30, 23:03
Lokalizacja: Daleka kraina

Alan 38 - pytania

Post autor: Deiksowiec »

Ach to rozumiem ;-) też zaczynałem od Alana 38 :lol:
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Alan 38 - pytania

Post autor: Witek3212 »

To też moje pierwsze radio było :)
Ustawiaj SQ jak najbardziej w lewo, to najwięcej usłyszysz
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Alan 38 - pytania

Post autor: AntekPabianice »

Mam A 38 i SQ cały czas otwarte, szumy w tym radiu nie męczą.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alan/Midland”