Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

lukaszek016
Posty: 9
Rejestracja: 2015-12-29, 18:58

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: lukaszek016 »

Witam. Od kilku dni posiadam radio Midland Alan 199-PL oraz antenę do tego President Missouri Export. Problem jest z tym, że radio wydaję mi się, że radio nie nadaje. Słychać coś tam słychać. Jestem świadomy jakości radia, dostałem na gwiazdkę od dziewczyny razem z anteną. Niestety "dzięki" swojej niewiedzy, nadawałem około sekundy-dwóch bez anteny. Chodzi o to, że po prostu nikt mnie nie słyszy, tzn. nadaję, jednak nikt nie odpowiada, chociaż słychać rozmowy innych kierowców, próbowałem kilka razy, jednak bez skutku, w odpowiedzi cisza. Możliwe, że ze względu na jakość radia lub niedopasowanie anteny, zamiast mnie słychać tylko szum. Nie wiem, czy wyeliminować uszkodzenie tranzystora na końcówce, bo po podłączeniu reflektometru, przy nadawaniu i ustawieniu na FWD można ustawić wskazówkę na końcu skali, po puszczeniu przycisku na gruszce wskazówka opada, czyli miernik na to reaguje, czyli jakiś sygnał musi dochodzić. SWR mierzę tak jak w instrukcji, cały czas nadając przełączam na REF i wskazówka również opada do samej 1-ki. Więc albo jest coś uszkodzone, albo antena jest tak dobrze zestrojona. Wiem, że trochę chaotycznie napisane, jednak proszę o pomoc, a w razie czego odpowiem na pytania.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc, Łukasz.
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: HOŁDYS »

Diody na skali się zapalają? Jaką wartość WAT wskazuje miernik przy naciśniętej nośnej? Miernik ustaw na 10 wat.
2 sekundy nadawania bez anteny nie powinno uszkodzić końcówki. SQL rozkręcony całkowicie w lewo?
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
lukaszek016
Posty: 9
Rejestracja: 2015-12-29, 18:58

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: lukaszek016 »

Jeśli chodzi o jakąkolwiek skalę na radiu to nie ma tam, żadnej. A jeśli chodzi o skalę na mierniku, to nie ma tam diód, zwykły chyba najpopularniejszy miernik z all. za 50zł. Miernik ustawiam tak, że kręcę pokrętłem cały czas nadając ustawiając wskazówkę na SET, czyli według górnej skali na 10W. Po zmianie na REF wskazówka opada.

Chodzi Ci o to, że mam zmierzyć moc? Czyli przełącznik na FWD, na PWR i pokrętło skręcić w lewo do 'zera' i wtedy zacząć nadawać i odczytać moc?

Przy pomiarze SWR SQL było w lewo, za drugim razem mniej więcej w połowie, jednak nie było różnicy w wynikach pomiaru.
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: HOŁDYS »

Najpierw to przeczytaj jeszcze raz mój post, później włącz YOUTUBE wpisz Midland 199 i zobacz jak radio zachowuje się przy nadawaniu i odbiorze, a chodzi mi O DIODĘ tx , która zaświeca się podczas nadawania.
Później wyjmij instrukcję tego tzw. Reflektometru czytaj miernika i również 2 razy przeczytaj ze zrozumieniem. Sprawdzając moc nie ustawiasz wskazówki w położeniu SET robisz to przy sprawdzaniu SWR, a i jeszcze zapomniałem byś 3 razy przeczytał instrukcje Midland 199.
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: Piotrek-Bytom »

Nawet jakbyś miał nie zestrojoną antenę to coś i tak w eter poleci
A na moje to masz skręcone SQ na minimum i mało co słyszysz a z takiej anteny to raczej zbyt wiele nie odbierzesz.Dolatujesz na jakiś tam niewielki dystans a skręcone SQ powoduje że nie słyszysz słabszej stacji, która Ci odpowiada.

Taka to ''usterka'' będzie pewnie..

btw. to że nikt nie odpowiada nie znaczy od razu że masz uszkodzony zestaw.
Większość użytkowników ma dosyć 10000 razy dziennie odpowiadać każdemu jak go słychać.

Zobacz ustawienie SQ najpierw, bo tu chyba przyczyna jest.
Awatar użytkownika
Kasztelan
Posty: 1483
Rejestracja: 2012-11-06, 13:43
Lokalizacja: JO82OT

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: Kasztelan »

lukaszek016 pisze: Możliwe, że ze względu na jakość radia lub niedopasowanie anteny, zamiast mnie słychać tylko szum.

Przy podłączonej antenie kręć SQ do momentu jak zniknie szum i wtedy zapytaj jak Cię słychać. Przy A199, to było moje 1 radio :mrgreen: , może wyciąć szum dopiero na godz 13-14.
Mobil: Uniden PC 68 XL KNKTR & Sirio Turbo 1000 Black
Mobil: Uniden 520 PRO XL & Sirio Omega 27
Baza : Uniden PC 68 LTW KNKTR & Sirio Signal Keeper 27
161BD909 - 161CBF139

Obrazek
lukaszek016
Posty: 9
Rejestracja: 2015-12-29, 18:58

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: lukaszek016 »

HOŁDYS, Mówiłeś o diodzie na skali, tak Cię zrozumiałem. Instrukcję radia czytałem i nie rozumiem z jakiego powodu traktujesz mnie jak jakiegoś idiotę, za przeproszeniem. Jeśli chodzi o diody w radiu, to działają jak należy, przy nadawaniu zapala się czerwona TX. Jeśli chodzi o instrukcję do reflektometru, opisany jest tylko pomiar SWR, a nie PWR.


Piotrek-Bytom, SQ ustawiam tak, ze kręce do momentu zniknięcia szumu. I zostawiam w spokoju. Mieszkam w małym mieście i jakiegoś dużego 'tłoku' na 19 nie ma, także wydaje mi się, że ktoś powinien odpowiedzieć.

Kasztelan, jak pisałem wyżej SQ kręcę do momentu zniknięcia szumu. Jeśli te godz. które podałeś oznaczają położenie pokrętła SQ to faktycznie, pokrętło w ponad połowie przekręcenia wycina szum.
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: HOŁDYS »

http://instrukcje.aptel.pl/ag73a_aptel_100024.pdf


Pomiar mocy nadajnika opisany w linku, nic nie piszesz czy antena zestrojona.
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
lukaszek016
Posty: 9
Rejestracja: 2015-12-29, 18:58

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: lukaszek016 »

Miernik pokazuje, że zestrojona. Mierzę zgodnie z instrukcją, ustawiam na koniec skali na SET, po zmianie przycisku na REF wskazówka opada na sam początek. Czyli wychodzi na to, ze antena idealnie zestrojona. Dziwne, ale tak pokazuje.

Mierzyłem teraz moc, przy ustawieniu na radiu na 4W pokazuje około 2W, po przestawieniu na 1W, pokazuje 0,5W, czyli wskazówka jest w połowie, pomiędzy 1W a początkiem skali.
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: HOŁDYS »

przełącznik przełącza 10w lub 100w nie ma 1w na przełączniku, podejrzewam to co koledzy po prostu nie utrafiłeś korespondenta. To że słyszysz rozmowę nie koniecznie oni muszą ciebie odbierać i to nie musi być powód złej pracy twojego zestawu.
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: Piotrek-Bytom »

lukaszek016, Poproś jakiegoś przypadkowego człowieka z cb radiem na postoju i zapytaj czy możesz sobie radio sprawdzić z nim ;-)
i wszystko się wyjaśni
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: MarcinC5User »

To że pokazuje ci moc wyjściowa 2W to nie znaczy że radio jest uszkodzone. Musisz pamiętać że sprawdzasz to na podłączonej antenie a nie na sztucznym obciążeniu co może powodować mało miarodajny wynik. Najlepiej jakbyś kupił że 2 rezystory 100 Ohm 2W połączył je równolegle i zapiął do SWR miarki. Ewentualnie SWR miarka do kalibracji bo może przeklamywac.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: AntekPabianice »

HOŁDYS pisze:przełącznik przełącza 10w lub 100w nie ma 1w na przełączniku,
Koledze chodzi raczej o moc nadawania. A 199 ma chyba na przełączniku 1/4 W
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
lukaszek016
Posty: 9
Rejestracja: 2015-12-29, 18:58

Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: lukaszek016 »

Ok. Postaram się dzisiaj z kimś sprawdzić czy w ogóle mnie słychać. Zastanawia mnie tylko wynik pomiaru SWR. Na kanale 20 pokazuje 1. No, a podobno po zmianie kanału w stronę 1 i 40 powinien rosnąć, a u mnie zarówno na 20, 1 i 40 jest taki sam wynik, czyli 1. Czy to normalne?
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Re: Midland Alan 199-PL Problem z nadawaniem

Post autor: Piotrek-Bytom »

lukaszek016 pisze:Ok. Postaram się dzisiaj z kimś sprawdzić czy w ogóle mnie słychać. Zastanawia mnie tylko wynik pomiaru SWR. Na kanale 20 pokazuje 1. No, a podobno po zmianie kanału w stronę 1 i 40 powinien rosnąć, a u mnie zarówno na 20, 1 i 40 jest taki sam wynik, czyli 1. Czy to normalne?
A skracałeś / wydłużałeś antenę? czy po prostu postawiłeś antenę nic nie ingerowałeś w nią i taki swr uzyskałeś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alan/Midland”