Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: rafal.kulpa »

Witam, nabyłem od znajomego Alan Midland 87, podłączyłem go pod zasilacz do CB 6A 13,8V, antenae SIGNAL KEEPER 27 umieszczoną nad dachem domu jednorodzinnego i próbowałem złapać korespondencje z mobilkami, gdy tylko rozkręce radio na max czyli RF GAIN, MIC GAIN, RF POWER to moi korespondenci twierdzą że jest cisza i brak modulacji, zaś gdy moc wyjściową zmniejsze na połowe to modulacja staje się wyraźna. Zmiana mikrofonu nic nie daje. Gdy przełączyłem z AM na FM to modulacja przy max mocy też jest czytelna tylko w AM coś nie daje rady. Antena z radiem połączona kablem H155 ok 12m bez żadnyc złączek po drodze. Przeniosłem radio do samochodu i podłączyłem pod małą antekę 40cm to modulacja przy full mocy podobno była też czytelna. Dodam również że nie ma spadku napięcia na zasilaczu w domu w momencie nadawania na max. CO może być przyczyną braku działania radia w opcji maksymalnych mocy? Z góry dziękuję za podpowiedź.
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
Bumelant

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: Bumelant »

Takie radio potrzebuje lepszego zasilacza niż 6A. Na moje oko to "za mała elektrownia". Spróbuj użyć wydajniejszego zasilacza - może ktoś ma pożyczyć w Twojej okolicy. Ze 2 razy tyle na bidę by się przydało. Jak nic się nie zmieni trzeba szukać dalej.
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: rafal.kulpa »

Ale na zasilaczu nie zauważam spadku napięcia, nawet przeciążenie się nie zapala na zasilaczu - poza tym to tylko 10W w AM - może spróbuję podłączyć pod akumulator w domu ale myślę że brnę w złym kierunku, raczej wydaje mi się jakieś przesterowanie (nie wiem czy dobrze to nazywam) w instalacji antenowej mimo iż SWR jest na poziomie 1,3
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
Bumelant

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: Bumelant »

Miałem te wszystkie stare radia. Wszystkie brały ponad 10A. Więc zacznij od podstaw. Pozdr!
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: rafal.kulpa »

Rozumiem, więc wykonam test na akumulatorze to może coś się wyjaśni i dam znać.
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
Awatar użytkownika
SM147
Posty: 118
Rejestracja: 2015-11-29, 21:05
Znak/ranga: SP9WAT
Lokalizacja: KO00AA

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: SM147 »

Bardzo dziwna sprawa. Lincoln u mnie bierze w AM około 3-4 ampery, więc nie podejrzewam Alana 87 o większy pobór. Na wstędze jest większy, ale w AM raczej nie. Sprawdź na akumulatorze, moim zdaniem za duża moc jest ustawiona na końcówce w AM i stopień mocy nie wyrabia.

Podkówka: VR13 - moc w am, skręć trochę i zobaczysz, czy coś się zmieniło, najpierw oczywiście sprawdź ile ma tej mocy wychodzącej bez kręcenia podkówką ;)
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: rafal.kulpa »

No więc Panowie, sprawa wygląda następująco:
-radio podłączylem do samochodu wraz z amperomierzem, na jałowo radio bierze 0,3A, w modulacji AM przy MAX RF pobór prądu to 5,3A, dziwi mnie tylko że na USB i LSB przy wciśnieciu PTT jest tylko 1A no i jak zaczynam mowe to do około 3,5A nie więcej a przecież SSB w tym radiu to ponoć 25W mocy.
-modulacja w AM była jak najbardziej czytelna przy maksymalnej mocy,
-radio przeniosłem do domu na mój zasilacz, podpiełem amperomierz i okazał się że w AM idzie tylko 4,3A i nie więcej (jeden amper więcej i było by super, a przecież zasilacz teoretycznie ma mieć 6A) - czyli jak rozumiem zasilacz jest tu ograniczony do tego prądu, ale nie występuje żaden spadek napięcia bo dalej jest 13,75V.
Dziwna sprawa bo jak by zasilacz nie wyrabiał to wg mnie powinien pokazać się znaczny spadek napięcia DC chyba że zasilacz ma wbudowany ogranicznik prądu wewnątrz to chyba takiego efektu spadku napięcia nie uświadczę?! W środku jak pamiętam była tylko jedna PRka do nastawy napięcia na wyjściu - muszę jeszcze raz pogrzebać wewnątrz.
Dla pewności dziś wyciągnę aku z samochodu i podłącze pod domową instalację CB żeby wykluczyć problemy antenowe...
Co o tym doświadczeniu myslicie?
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: januwojt »

W modulacji AM masz tzw moc PEP oprócz nośnej, czyli pobór prądu jest skokowy , . Zasilacz za słaby i stabilizator nie nadąża za tymi pikami prądu . W piku prądowym który trwa kilka milisekund , następuje nagły spadek napięcia też trwający owe kilka milisekund . Zwykły amperomierz i woltomierz może tego nie wychwycić.
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: rafal.kulpa »

Ok, czyli test z aku w instalacji bazowej powinien rozwiać wątpliwości i pewnie skończy się na zakupie nowego zasilacza...?!

Wieczorem to sprawdzę.
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
smugler
Posty: 274
Rejestracja: 2016-01-03, 13:06
Znak/ranga: dkc063

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: smugler »

Ja mam 8A zasilacz i przy Alanie87 ledwo daje radę...
Baza: Alan87 + Sirio 27d dipol
Mobil: Yosan Micro + CB PIRAT helikalna/Peiying CB003/Thunderpole TANK WHIP
--------------------------/MIASTO/------------/TRASA/------------/MOBIL-DX/---------
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: rafal.kulpa »

No wiec... po testach z akumulatorem problem okazał się nieco bardziej złożony ponieważ na instalacji domowej przy rozkręceniu radia na max pobór prądu jest 4,3A i nie więcej - na podłączeniu przez akumulator (naładowany) czyli szukać muszę chyba gdzieś w kablu i antenie - antena ma SWR 1:1,6 - 20:1,3 - 40:1,5 a kabel to 12m EK H-155 z miedzianym oplotem z allegrosza (aukcja nr 5977386053) a antena SIRIO SIGNAL KEEPER 27 1/4 - nie mam już pomysłów bo w aucie na dziadowskim drucie 40cm na dachu działa normalnie a na zestawie domowym nie.
Dając 3/4 mocy z radia wszystko działa normalnie i to mnie martwi - a że idzie z aku to na brak amperów nie mogę chyba narzekać?!
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: Witek3212 »

Przewalona MOC MAKSYMALNA nośnej i modulację zatyka - jak w George przy mocy powyżej 6 do 7 Wat.
Sam stwierdziłeś, że przy ustawieniu na 3/4 mocy jest OK.
Ktoś podkręcił moc w AM za mocno wewnątrz radia.
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: rafal.kulpa »

Dobrze, to dlaczego w samochodzie dziala na 5.3A i nie ma problemu z modulacja przy maksymalnej mocy?
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: domino.pl »

Na ilu Końcówkach mocy jest radio? Ile na max możesz rozkręcić radio?
Czy zasilacz jest w 100% sprawny? To że daje napięcie to nie wszystko. Nawet na SWR 3.0 modulacja może być piękna. :-D
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Alan Midland 87 przy pełnej mocy AM brak modulacji?!

Post autor: rafal.kulpa »

Nie wiem na ilu końcówkach mocy ale wydaje mi się że się nie rozumiemy - radio teraz stoi podłączone w domu pod akumulator czyli Ampery przy naładowanym aku raczej nie grają roli (Akumulator VRLA AGM 65AH - nowy) do tego 12m H155 i na końcu antena SIGNAL KEEPER 27 - na tym zestawie nie mogę używać maksymalnej mocy.
Zaś w samochodzie mam dziadowską antenkę za 30zł z allegrosza o dł. około 40zł na 3m kablu Bóg wie jakim i na tym zestawie (tez z akumulatora tylko że samochodu) modulacja przy MAX jest normalna! TEGO NIE OGARNIAM! Zostawmy już zasilacz w spokoju...
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alan/Midland”