Midland/Alan 77-114 (Alan 100 - NIE "Plus")

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

c64club
Posty: 110
Rejestracja: 2016-09-15, 03:04

Midland/Alan 77-114 (Alan 100 - NIE "Plus")

Post autor: c64club »

Wpis być może dla kogoś, kto chciałby coś na szybko do auta, kasy mu totalnie brak a zabytkowe radio za parę dych z Alledrogo wydaje mu się ryzykowne. Niepotrzebnie (:

W katalogu występuje pod dwoma nazwami: Alan 77-114 i Alan 100. Google zapytany o Alana 100 sypie odpowiedziami o Alanie 100+, który nie jest do końca tym samym.
Tak wygląda wersja 77-114 NEW często spotykana na Allegro w cenie 80-100 zł:
Obrazek

Podstawowe 40 kanałów, squelch, szybka 19, AM/FM. Z bajerów - przełączanie kanałów w gruszce.

Radio startuje na kanale 9. Szybka 19 jest dostępna pod przyciskiem na panelu. Z dowolnego kanału przełączamy się na 19 na czas przytrzymania tego przycisku.

Proste i skuteczne radio na zapas do mobila a dla mniej wymagających czy dla okazjonalnych użytkowników na drogę - po prostu CB-radiowy odpowiednik Golfa I/II. W porównaniu z popularnymi tanimi CB typu Alan 102 - dobra alternatywa. Radio zbiera "szeroko", więc słyszymy wszystkich, ale przez to w mieście brak RF-gaina "daje po uszach". Kilkugodzinny odsłuch niektórych mógłby zniecierpliwić. W swoim egzemplarzu dorobiłem prosty RFG, ale i bez nie go radio daje się używać w trasie. Ot - narzędzie do unikania korków czy podpowiadania komuś objazdu. Modulację kilku odpytywanych na tę okazję operatorów baz oceniło jako poprawną. Świetnie uskutecznia się z niego dłuższe pogawędki na FM w nużącej trasie.

Wewnątrz widać starą jakość. Choćby taki szczegół jak podwójne suwaki potencjometrów, szklane kondensatory ceramiczne. Serwisant CB, od którego kupiłem radio twierdził, że przestrojenie go w zera i regulacja były banalne. Przy tej cenie zakupu, nawet doliczając konieczność jakiegoś przeglądu - grzech narzekać.

Używam go z anteną Lemm AT 1200, a w motocyklu z President Gamma 90. W samochodzie (prostacki benzyniak z gaźnikiem i LPG) i motocyklu (jeszcze bardziej prostacki benzyniak na gaźniku), nie zbiera sieczki z zapłonu.

Wygląd gruszki mnie urzeka, choć mam to radio już z 5 lat. Przypomina jakieś akcesorium do Commodore 64.

Wyraźny schemat bez wartości elementów RC można pobrać stąd:
http://elektrotanya.com/alan-100_midlan ... nload.html
Nieco mniej wyraźny skan (ok 1/3 wartości elementów nie do odczytania) z elektrody:
http://obrazki.elektroda.pl/6709569900_1314466270.jpg.
Rzetelnej informacji o poczynaniach dynastii Kim, nie szukaj w koreańskiej gazecie.
c64club
Posty: 110
Rejestracja: 2016-09-15, 03:04

Midland/Alan 77-114 (Alan 100 - NIE "Plus")

Post autor: c64club »

Nie zdążyłem dopisać - szumy własne (przynajmniej w moim egzemplarzu) pomijalne. Można po odpięciu anteny przyłożyć głośnik do ucha i odkręcić VOL na maksa - głośność jak po przyłożeniu większej muszli.
Rzetelnej informacji o poczynaniach dynastii Kim, nie szukaj w koreańskiej gazecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alan/Midland”