Jak ustawić CB TTI?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
flash
Posty: 592
Rejestracja: 2009-10-13, 18:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: flash »

sinuss pisze:Czy naprawdę konieczne jest strojenie anteny SWR? Dzisiaj ustawiałem radyjko i mogę powiedzieć że jest ok więc po co trzeba ustawiać antenę SWR?

Dzisiaj jak tak słuchałem ludzi to czasami było tak że jak ktoś mówił to słabo go było słychać albo były szumy i trzaski? Czy mam rozumieć że dana osoba jest daleko i dlatego tak się dzieje?
Ad.1. Tak, trzeba sprawdzić SWR.
Im wyższy SWR tym więcej mocy Twojego CB będzie odbite (wróci z powrotem do radia) a mniej "iść' w eter przez antenę. Zamiast 4W mocy będziesz "używał" np. tylko 3W.
Jednym słowem będzie Cię gorzej słychać niż gdybyś miał zestrojoną antenę.
Wysoki SWR powoduje też powstawanie niepotrzebnych zakłóceń i przeciąża końcówkę mocy radia. W skrajnych przypadkach możesz spalić końcówkę mocy i będziesz musiał wstawić radio do serwisu.
Gwarancja zazwyczaj nie obejmuje tego elementu radia.

Ad.2. Tak, stacje które słychać było gorzej były dalej od Ciebie lub były w terenie zasłoniętym np. wysokimi blokami.
Mogło być też tak, że były w tej samej odległości ale miały bardzo krótkie anteny lub układ antenowy pracował z wysokim niedopasowaniem - to co pisałem o SWR i mocy wypromieniowanej.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Xsonic
Posty: 9
Rejestracja: 2009-10-12, 10:43
Lokalizacja: Tczew

Post autor: Xsonic »

Zawsze możesz podjechać do jakiegoś elektryka
Awatar użytkownika
markis32
Posty: 127
Rejestracja: 2009-07-12, 11:07
Lokalizacja: Środa Wlkp

Post autor: markis32 »

Xsonic pisze:Zawsze możesz podjechać do jakiegoś elektryka
Chyba bardziej elektronika, serwisu cb. Większość elektryków nie będzie wiedziało co to reflektometr. Powinni zestroić Ci antenę w sklepie, gdzie kupiłeś sprzęt.
Peugeot 407SW+President Herbert ASC+Maas 2018+Sirio Titanum 1200//Sirio Turbo 3000
ODPOWIEDZ

Wróć do „TTI”