Jak ustawić CB TTI?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

sinuss
Posty: 10
Rejestracja: 2009-10-11, 13:44
Lokalizacja: Żarnowiec

Jak ustawić CB TTI?

Post autor: sinuss »

Witam
Kupiłem CB TTI TCB-880 i mam kilka pytań co do ustawienia. Chodzi mi o dwa pokrętła. Pierwsze to SQUELCH które służy żeby nie było szumów a drugie to RF GAIN które służy do ustawienia mocy sygnału. Jak ustawić te pokrętła?
Ja miałem RF GAIN odkręcony do końca w prawo a później SQUELCH ustawiałem szumy ale za bardzo mi to nie wychodziło. Jak były szumy to było kogoś słychać ale słabo a jak nie było szumów to taka cisza była. Hmm już sam nie wiem. Czy jak mam odkręcony RF GAIN do końca to mam rozumieć że ma mocny sygnał i dłuższy zasięg?
bartek1706
Posty: 1470
Rejestracja: 2009-07-08, 13:50
Lokalizacja: konstancin KO02NB
Kontakt:

Post autor: bartek1706 »

W modulacji amplitudy (AM) Ja polecam korzystać tylko z RF-Gaina. Ewentualnie na wolnym kanale SQ do granicy szumów i po powrocie na kanał 19 regulować czułość odbiornika pokrętłem RF-Gain.
Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 2249
Rejestracja: 2008-02-02, 20:47
Lokalizacja: Kościerzyna JO84XC

Post autor: Dawid »

Ja stosuje tak:
Przechodzisz na wolny kanal, RFG na max w prawo, SQ w lewo
Potem podkrecasz RFG w lewo az szum zrobi sie mniejszy, Potem SQ w prawo az zablokuje sie szum i dodaj jeszcze troszke SQ i RF.

Nie ma idealnego ustawienia. Kazdy uzytkownik oczekuje od radia czegos innego.

- Galaxy DX95T2 + Densei EC 2002 + Lemm AT 107 Super 16 + SS-830 + ......

- Uniden 68 LTW + Diamond CR-11

- Albrecht AE6890 + FD 2020 + Gamma 90 + KLS-120

- Cobra 19 PLUS + Florida

- Intek H-520
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

sinuss pisze:Czy jak mam odkręcony RF GAIN do końca to mam rozumieć że ma mocny sygnał i dłuższy zasięg?
Tak


A Squelch ustaw na godzine 9:00 i wtedy reguluj RF-Gainem

Jaką masz antenę? i czy była zestrojona do miejsca montażu?
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
venon666
Posty: 2054
Rejestracja: 2008-03-22, 13:39
Lokalizacja: JO81VV PLESZEW

Post autor: venon666 »

rf gain na maksa w prawo to max zasieg a szkol ustawiania jest klilka najlepsza na poczatek to przejdz na inny kanal niz 19 tam gdzie masz malo szumow ustaw squelch tak zeby nie szumialo a pozniej na 19 i tam juz w wiekszosci krec rf gainem
Obrazek
sinuss
Posty: 10
Rejestracja: 2009-10-11, 13:44
Lokalizacja: Żarnowiec

Post autor: sinuss »

Ja jak wczoraj próbowałem ustawić to RF GAIN miałem na maxa a dalej regulowałem SQUELCH. I to wyglądało tak że SQUELCH do połowy szumiało a od połowy była cisza więc ustawiłem tak na pograniczu ale w eterze było cicho natomiast jak szumiało to ciągle ktoś gadał. Natomiast ja RF przykręciłem to była cisza.
orba
Posty: 2924
Rejestracja: 2008-11-16, 20:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: orba »

tak jak napisał venon.

SQ ustawiasz tak żeby był na granicy i dopiero kręcisz rfg z z lewej do prawej az pojawią się rozmowy/szumy. Jak mocno wyciszysz sq to usłyszysz tylko najmocniejsze/bliskie stacje.
Każdy ma szansę na ciepłe słowo =)
sinuss
Posty: 10
Rejestracja: 2009-10-11, 13:44
Lokalizacja: Żarnowiec

Post autor: sinuss »

jak będę ustawiał SQ to jak mam ustawić przedtem RFG?? Skręcić do min czy max (w prawo/lewo)
Bo jak będę miał RFG skręcone na min (w lewo) to SQ mogę sobie kręcić a i tak będzie cisza.
Wczoraj jak próbowałem ustawić sobie to miałem RFG odkręcone na maxa (w prawo) a SQ było gdzieś na połowie (Kanał 19).
Awatar użytkownika
venon666
Posty: 2054
Rejestracja: 2008-03-22, 13:39
Lokalizacja: JO81VV PLESZEW

Post autor: venon666 »

jak pisalem rfg na maxa w prawo na radyjku kanal inny niz 19 ustawiasz sq wracasz na 19 i juz krecisz tylko gala od rfg
Obrazek
sinuss
Posty: 10
Rejestracja: 2009-10-11, 13:44
Lokalizacja: Żarnowiec

Post autor: sinuss »

JanC pisze:Jaką masz antenę? i czy była zestrojona do miejsca montażu?
Antenę mam SIRIO ML145. A na czym polega zestrojenie do miejsca montażu mógłbyś mi to wyjaśnić?
Ja złożyłem antenę postawiłem na dachu podłączyłem do radia i próbowałem ustawiać za pomocą RFG albo SQ.
Awatar użytkownika
flash
Posty: 592
Rejestracja: 2009-10-13, 18:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: flash »

sinuss pisze:A na czym polega zestrojenie do miejsca montażu mógłbyś mi to wyjaśnić?
Chodzi o zestrojenie anteny.
Kiedy stroi się antenę, to ustawia się ją takim miejscu w którym będzie zawsze stawiana. Jeśli była strojona na środku dachu to tam powinieneś ją zawsze stawiać. Jeśli będziesz chciał przestawić ją z dachu np. na bagażnik to powinieneś znów sprawdzić WFS (SWR) i ewentualnie skorygować wysunięcie promiennika.
Pozdr.
Awatar użytkownika
venon666
Posty: 2054
Rejestracja: 2008-03-22, 13:39
Lokalizacja: JO81VV PLESZEW

Post autor: venon666 »

dokladnie jak kolega pisze
Obrazek
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

ale do strojenia potrzebna jest swr miarka ( reflektometr ) rozciągacie ten temat jak sie da
sinuss
Posty: 10
Rejestracja: 2009-10-11, 13:44
Lokalizacja: Żarnowiec

Post autor: sinuss »

Dzisiaj ustawiałem radyjko kierując się waszymi radami i nawet się mi udało. Z góry dzięki za wszystkie rady :*

Czy naprawdę konieczne jest strojenie anteny SWR? Dzisiaj ustawiałem radyjko i mogę powiedzieć że jest ok więc po co trzeba ustawiać antenę SWR?

Dzisiaj jak tak słuchałem ludzi to czasami było tak że jak ktoś mówił to słabo go było słychać albo były szumy i trzaski? Czy mam rozumieć że dana osoba jest daleko i dlatego tak się dzieje?
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

wystroj antene i już a to że go słabo było słychac to sie patrzy na radio i patrzysz jak mocny sygnał przychodzi na wyświetlaczu masz tzw s-meter im większy tym bliżej ciebie jest
ODPOWIEDZ

Wróć do „TTI”