Apollo I Road Blues

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Apollo I Road Blues

Post autor: tarnus »

Kilka osób pytało mnie, czy da się dorobić w możliwie prosty sposób RF-Gain w obecnej wersji radia.
Usiadłem do tego dzisiaj i wymodziłem quasi RF-gain który spełnia swoje zadanie.

Wystarczy do tego celu tylko potencjometr 10-22kohm i kawałek przewodu. Najwięcej problemów jest z tym, że trzeba rozkręcić radio, dostać się od spodu radia.
Należy też wypiłować w przegródkach w aluminiowej części obudowy przejście dla przewodu do potencjometru tak aby wyprowadzić go na górną stronę PCB. Wystarczy wyprowadzić jeden przewód, gdyż masa może być podłączona od góry. Można też przewiercić płytkę i przewlec przewód ale muszę wpierw sprawdzić gdzie można to zrobić bezpiecznie, tak by nie uszkodzić ścieżek.

Potencjometr łączymy między masę a bramkę tranzystora tak jak narysowałem na zdjęciu.
http://fotoo.pl/show.php?img=895006_apo ... n.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Na filmie widać dodatkową malutką płyteczkę nieobecną na zdjęciu. To jest układ ANL, nie ma nic wspólnego z modyfikacją RF-Gain.

Wykorzystujemu tylko dwie nóżki potencjometru, suwak oraz jeden stator. Suwak na bramkę, stator na masę.

Bramka tranzystora mosfet sterowana jest normalnie napięciem z układu AGC w zakresie około 0-2,5V.
W układzie pośredniej tego radia są niezależne dwa tory układy AGC. Pierwszy tor steruje stopniami wejściowymi, natomiast drugi tor steruje tranzystorami drugiej pośredniej tuż przed demodulatorem diodowym AM. W tym wzmacniaczu przed demodulatorem są dwa tranzystory sterowane dwoma mosfetemi.
Do bramki drugiego mosfeta (drugiego licząc od strony anteny), podłączyłem potencjometr.

Układ AGC działa niezmiennie przy pełnym otwarciu potencjometru, natomiast przy zmniejszaniu jego rezystancji mosfet przytyka stopniowo wzmocnienie drugiego tranzystora wzmacniacza.
Przy całkowitym skręceniu potencjometru do masy, pierwszy tranzystor tegoż stopnia wzmacniającego oraz cały pierwszy stopień wejściowy radia działają normalnie tak więc nie zachodzi sytuacja że radio można przesterować, gdyż silny sygnał zostaje i tak odpowiednio tłumiony przez ta resztę układów.

Co ciekawe, układ S-metra działa z ta modyfikacją niemal nie zakłócony. Przy skręconym na maksimum tłumienia potencjometrze RF-Gaina, SM-metr nadal wskazuje taką samą wartość siły sygnału jak z potencjometrem otwartym

Tu jest film z efektu końcowego jaki uzyskałem
https://www.youtube.com/watch?v=9tmuocs ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Na filmie widać dodatkową malutką płyteczkę nieobecną na zdjęciu. To jest układ ANL, nie ma nic wspólnego z modyfikacją RF-Gain.
Wiadomo że nie jest to rasowy RF-gain jak być powinien, ale spełnia swoje główne zadanie jakiego oczekuje się, czyli wyciszanie zbędnego szumu :lol:

Zakres działania. Po ustawieniu maksymalnego tłumienia, sygnały na poziomie S4 i słabsze są tłumione do zera. Z głośnika też zero szumu.
Stopniowo otwierając blokadę przesuwa się próg sygnałów słyszalnych w stronę najsłabszych, od pewnego momentu też stopniowo narastają szumy.
Sprawdziłem że można ustawić potencjometr w takim progowym położeniu, gdzie szumy nadal nie są słyszalne, natomiast sygnały o wartościach od 1S do S5 są odbierane na zasadzie im mocniejszy sygnał tym głośniej ale już powyżej S5 układ AGC w pełni obejmując swoim zakresem działania, stabilizuje poziom tak że audio z głośnika jest na niezmienionym poziomie dla sygnałów silnych aż do S9+30dB.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Apollo I Road Blues

Post autor: tarnus »

Okazuje się że nie trzeba niczego piłować w przegrodach. Zerknąłem na obudowę aluminiową i widzę że przewód można z powodzeniem wyprowadzić np. przez otwór transformatora modulatora albo obok gniazda RJ-45.
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Apollo I Road Blues

Post autor: Olo.. »

Zawsze to coś.. :bravo:
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

Apollo I Road Blues

Post autor: REDWHITE »

tarnus, napisz tylko jeszcze co w tym przypadku z gwarancją na radio?
I nie mam tu na myśli upalenia płyty kolbą do rynien, tylko wykonania we własnym zakresie odpowiednim sprzętem.
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Apollo I Road Blues

Post autor: tarnus »

Red. Ja nie jestem upierdliwy w tym temacie. Tak wiec jezeli nie bedzie lutowane pochodnią i jak do mnie radio przychodzi
z uszkodzeniem nie wynikajacym z grzebania, to nie ma sprawy.
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

Apollo I Road Blues

Post autor: REDWHITE »

I to jest dobra wiadomość z Twojej strony. Dziękuję .
Teraz jest jasność.
Mam jeszcze jedną prośbę , bo nieźle to idzie w przypadku generatora.
Czy istnieje możliwość abyś pokazał to na odbiorze jakiejś naturalnej stacji. Chyba lepiej to zobrazuje tą poprawkę.
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Apollo I Road Blues

Post autor: tarnus »

Wzialem radio do samochodu dzisiaj po pracy celu przetestowania i ewentualnego nagrania ale nie zdazylem zrobic. Jutro mozliwe ze bedzie czas.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Apollo I Road Blues

Post autor: tarnus »

Wczoraj przejechałem się z radiem po mieście. Akurat trafiłem na odpowiednie warunki do testów, tzn. duża propagacja. Nie nagrywałem nic bo od razu stwierdziłem że to nie jest jeszcze to.
Nie rozpisując się wiele, okazało się, że trzeba także przymykać wejście odbiornika, bo w niektórych sytuacjach działy się nieciekawe rzeczy.
Na szybko zrobiłem więc kolejną poprawkę, i efekt odsłuchu w samochodzie jest już do przyjęcia.
http://fotoo.pl/show.php?img=895877_apo ... n.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Przez dodatkowy rezystor 10kohm, regulowane jest napięcie drugiej bramki tranzystora (dwubramkowy mosfet) który pełni funkcję wzmacniacza wejściowego odbiornika.
Teraz jeszcze pozostaje tylko nagrać film z akcji.
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

Apollo I Road Blues

Post autor: REDWHITE »

I jak, masz nowość ? No chyba że warunki są za ciężkie.
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
domekrap
Posty: 25
Rejestracja: 2010-04-14, 20:01
Lokalizacja: Suwałki

Apollo I Road Blues

Post autor: domekrap »

powiedzcie uczciwie czy warto kupić tą zabawkę. Ja mam dwa alany ale chce kupić zięciowi coś co zmieści się w jego clio. Apollo jest chyba odpowiednie. To co czytam na ten temat to problem szumów. Tak więc warto inwestować?
Awatar użytkownika
BeBek
Posty: 567
Rejestracja: 2012-07-19, 15:19
Znak/ranga: SP9PP
Lokalizacja: Nowy Sącz (KN09IO)

Apollo I Road Blues

Post autor: BeBek »

Według mnie warto. Najlepiej wersję z anl. Będzie przyjemniej pracowała. Ma swoje mankamenty (o których możesz w tym wątku poczytać), ale które radio nie ma.
Sprzęt: Apollo Road Blues 2.5, President Taylor III, CRT 2000H, CRT MIKE, AT-5555N, UBC125XLT, Baofeng UV-3R;
SP9PP
'AKTUALNE' Sprzedam: CRT MIKE v2 (RFG, bez ARFG), Sirio MEGAWATT 4000 i FLEX LOG 4, Baofeng UV-3R możliwa wymiana na: radia CB i UKF i anteny CB
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

Apollo I Road Blues

Post autor: REDWHITE »

Ogolnie radio ok. Jeżeli na antymiśka i antena nie za długa ze względu na brak RF -Gain to przy wersji z wbudowanym ANL powinien być zadowolony. Przy długiej antenie i jeszcze dodatkowo np. podwyższonej propagacji i zakłócenaich może być sytuacja taka ,że ciągnąc SQ radio będzie mocno głuche .
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

Apollo I Road Blues

Post autor: REDWHITE »

I jak zakończyły się testy ?
Masz już coś z auta?
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Apollo I Road Blues

Post autor: Olo.. »

Forumowy Modek testował. Po 100km chciał wyrzucić przez okno. Nie chwalił się?
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

Apollo I Road Blues

Post autor: REDWHITE »

Kiedy u nas można się spodziewać V.2 ?
https://www.youtube.com/watch?v=Pz8HJJf_MQs#t=987

Jak widać ma RF-Gain stopniowy oraz ANL :mrgreen: bo jak to można wysłuchać i wyczytać AT słucha ludzi z forum :shrek:
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
ODPOWIEDZ

Wróć do „AnyTone”