Kenwood TS-590

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
fedor079
Posty: 87
Rejestracja: 2012-12-01, 13:59
Lokalizacja: Wadowice

Kenwood TS-590

Post autor: fedor079 »

Witam. Czy ktos mial do czynienia z w/w radyjkiem. Mysle ze jak wygram w LOTTO to nabede i założę bazówkę :) ?
Jest: Cobra 29 NW LTD, sirio carbonium.
W zapasie A28,johnny iii , harry iii

Baza: George , Sirtel Maris 2000

Było: A48+,President James, JFK II, u520, johnny ii
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Bardzo dobre radio, tyle że to nie CB tylko radio KF.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Myślę że jest to jeden z najlepszych TRX-ów w obecnym czasie. Kenwood znany jest z z pięknego odsłuchu jak i nadawania. Więcej na jego temat opisze januwojt bo jest w posiadaniu. Myślę że jeżeli będę już zmieniał moje radio to właśnie na ts 590.
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Z zalem napiszę, że jest strasznie nie dorobiony
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Odbiornik jest super . Jak Michał napisał wyżej nie jest wszystko w nim idealne . Pomijam wskazania ALC , jednak jest problem mocy w SSB . Podczas modulacji to radio nie wypluje więcej jak 50-55 W , choćby jaki mikrofon dołożył i jakie ustawienia zrobił. Z powodów problemów z ALC nie bardzo się nadaje do współpracy z zewnętrznym PA. Akurat nie stosuje i nie przewiduję stosowania PA . Problem mocy jest bardziej natury psychologicznej , jakie miałem raporty poprzednio takie mam i teraz . Najnowszy soft 1.08 tez problemu ALC i mocy nie rozwiązuje i chyba żaden soft tego nie rozwiąże , a Kenwood udaje że problemu nie ma mimo szumu w światku KF na całym globie. Oczywiście jest rozwiązanie tego problemu , ale nie softowe . Trzeba po prostu podłubać w radiu i koledzy zagranicą skutecznie to robią i są w stanie wydusić z radia grubo ponad 150 W bez przegrzewania końcówek . Szkoda jak napisał Michał , ponieważ odbiornik w tym TRX jest naprawdę przedni a modulacja ładna i daje pole do zabaw z audio w TX-ie.
Tak jak napisałem mi ten problem nie przeszkadza , w FM jest pełne 100W , CW też ładnie pluje równym 100 W i co ciekawe jak jednostajnie zaczniesz gwizdać w mikrofon to moc stabilizuje się na 100W , jednak na modulacji niestety nie. Ja CW nie uskuteczniam , ale wiem od kolegów , że do CW to idealne radio , tak jak i do cyfrówek . Nie rozumiem trochę inżynierów z Kenwood-a , mając gotową końcówę i super działającą w starym już (ale produkowanym jeszcze) TS-2000 trzeba było ją bez zmian przeszczepić w 590-tkę i po problemie. To zrobili wedle starego powiedzenia ,, Lepsze jest wrogiem dobrego'' . Ze źródeł zbliżonych do niemieckich szły wici , że Kenwood szykował jakiś kit definitywnie rozwiązujący problem mocy . Skończyło się jak na razie tylko na plotkach. Z amerykańskich zaś źródeł wieści szły że Kenwoody opuszczające fabrykę po maju tego roku są pozbawione tej wady. Też wydaję mi się to plotką , ponieważ fora zagraniczne by huczały .
Podsumowując generalnie dobre radio , jednak za taką kasę mieć niedorobione sterowanie końcówki mocy to kpina . Dobrze o odbiorniku świadczy chyba to , że to samo włożono we flagowego TS-990 jako drugi odbiornik . Na plus bym zaliczył też port USB , ponieważ USB wcale nie jest czymś powszednim . Wystarczy wziąć nowe ,,dzieci'' ze stajni Yaesu FT1200 i FT3000 - dalej mają RS232.

Edit: Dopisze tylko , że pół roczne użytkowanie udowodniło mi wyższość kilku klas na FT-450D . Choć 450tka nie jest złym radiem , wręcz całkiem dobrym . Też ma jednak bolączki , dość łatwe do usunięcia . Trzeba je samemu usunąć , ponieważ mi serwis (Conspark) radio odesłał z zapewnieniem o jego pełnej sprawności . Ktoś kto ma to radio wie o czym napisałem . Usunięcie ich samemu niestety pozbawia nas gwarancji .
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

fedor079 pisze:Mysle ze jak wygram w LOTTO to nabede i założę bazówkę :) ?
Dlaczego tylko takie po wygraniu w lotto ? Stać cię będzie na znacznie więcej, np taki sprzęt jak ICOM IC-7800 czy kenwood TS-990.
Weź również pod uwagę, że dobry TRX to nie wszystko, najważniejsze w tej zabawie są anteny.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

jak bym wygrał w lotto to pierwsze co to bym postawił 35cio metrowa kratownice pod domem :-P
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

cassiopeia pisze:jak bym wygrał w lotto to pierwsze co to bym postawił 35cio metrowa kratownice pod domem :-P
Dla wygody z windą w środku :-D
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

cassiopeia pisze:jak bym wygrał w lotto to pierwsze co to bym postawił 35cio metrowa kratownice pod domem
Ja w pierwszej kolejności kupiłbym działkę na której mógłbym wybudować dom i postawić taką kratownicę.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

:lol: :lol: :lol:
ale wracamy do tematu :-P
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Zatem trzymając sie tematu . Opiszę wrażenia swoje i kolegów z klubu z porównania Kenwood-a do Icoma IC-7410 . Owe porównanie robiliśmy ok m-c temu w klubie sp9klf u nas.(Kenwood do porównań mój) Anteny te same , przełacznik antenowy i dwa radia koło siebie na stole. Wnioski nie pomiarowe, tylko odsłuchowe kilku doświadczonych kolegów z pracy odbiornika są takie , że odbiorniki sa bardzo porównywalne na pierwszy strzał . Dopiero dłuższa zabawa wyłoniła werdykt i to wcale nie jednogłośny. Wyższość Kenwooda słychać i widać było na S-metrze w przypadku słabych sygnałów poniżej 3S . Powyżej tej granicy wskazania na obu radiach mniej więcej są te same . Jednak jednoesowy sygnał na Icku to już ponad 2 S na Kenwoodzie i obiektywnie to było słychać. Jeden S na Kenwoodzie to zero esów na Icku . Na Kenwoodzie 1 S dobrze czytelny R4 , na Icku bezesowy, słabo czytelny , wręcz niezrozumiały. W Icku gorzej tez było z selektywnością , ale tutaj koledzy orzekli , że nie będa mówic o wyższości Kenwooda , gdyż Icek miał założony opcjonalny RF filtr 6khz , a Kenwood ma fabryczny o szerokości 2,7 khZ. Do Icoma mozna też dokupić filtr 3khz. Sytuacja się odwraca w przypadku silnych sygnałów. Sygnały powyżej 5-6 S dużo lepsze audio miały z Icoma. Dwóch kolegów porównało obiorniki obu radii pod względem CW . Jedno głośnie orzekli wyższość Kenwooda , czułości , czytelności , selektywności . Jednak zastrzegli , że jakby nie to że oba radia leżą koło siebie , to mając najpierw jedno radio do zabawy potem drugie nie umieli by odpowiedzieć jednoznacznie . Testy odbiornika robione były na antenie LW41 w pasmie 40m . Później próbowano posłuchać coś w pasmie 10 m na GainMasterze , ale pasmo niestety nie szło. Zadzwonili zatem do jednego z kolegów oddalonego o ok 30 km i tym sposobem porównali radia na 10 m. Kolego dolatywał do nas w USB na 9S i ładniej go się słuchało na Icomie. Test wykonany w emisji FM nie pokazał wyższości któregokolwiek radia , na obu go słychac było pieknie. On natomiast raportował , że audio od nas w SSB było lepsze z Icoma , natomiast w FM z Kenwooda. Chłopcy wykonali też test na AM . Tu nam sygnały spadły do 8S . Odsłuch w AM bezapelacyjnie lepszy w Icomie , nam też raportowano lepszy TX z Icoma w AM . Icom lepiej nadawał w AM pomimo braku kompresora w tej emisji . Nie wiem czy to istotne , zauwazylismy podczas tej zabawy , że w AM Icom bierze więcej prądu przy tej samej mocy wyjściowej. Zagaiłem o nadawaniu i tu są kolosalne róznice . Icek pluje mocą w SSB na lewo i prawo . Ustawiony na 25 W daje piki do 70 W i to mierzalne na mierniku PEP. Ustawiony na 50 W pika do 100W , ustawiony na 100 miernik pokazywał 120W .
TS-590 niestety tutaj poległ . Kenio ustawiony na 25 W dobijał do 17W , ustawiony na 50 W ocierał się o 30 W na mierniku. Natomiast ustawiony na maksa dobijał do 55 W i żadne krzyki do mikrofonu nie potrafiły tego podnieść. Jednostajny gwizd w mikrofon , albo puszczony pisk z generatora 750Hz stabilizowały Keniowi moc na 100W . Próby na sztucznym. Testy z kolegą na 10m dały nam raporty zwrotne 1S większe dla Icoma od Kenwooda , ale tylko w przypadku rozkręcenia obu TRXów na maks i tylko w SSB(5/9 dla Kenia ; 5/9+10 Icom). Kolega nas odsłuchujący powiedział też o różnicy w audio . Modulację z Kenwooda nazwał miękką i gładką , natomiast z Icoma taką charakterystyczną twardą ze średnim basem i większą dynamiką.
Podsumowując koledzy stwierdzili , że oba radia jak za taka kasę są kaszanami . Icom za to , że każe płacić za dodatkowe filtry i że w praktyce regulacja mocy w tym radiu w SSB nie istnieje , co wyklucza jakakolwiek współprace tego radia z PA . Kenwoodowi sie dostało za słabośc w tej kwestii , bo niby mocy mniej , ale ma overshoty do 150 W trwające 2-3 ms w momencie nacisnięcia PTT , co też wyklucza współprace tego radia z PA. Które jednoznacznie lepsze , werdykt nie padł.
Ja od siebie i subiektywnie dodam , że operatorka na Keniu lepsza , w Icomie trzeba kopać po tych przyciskach wkoło wyświetlacza uważając na to co jest wyswieltaczu , bo aktualna funkcja przycisku jest na wyświetlaczu nad przyciskiem .
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Ciekawe porównanie, zastanawia mnie jednak fakt wskazań, wskazania S-metra to wskazania odbieranego sygnału, na jednej antenie powinny się nie różnić na obu radiach, jeżeli jednak są różnice to przynajmniej jeden z S-metrów musi być źle wyskalowany lub źle mierzy w dolnym zakresie wskazań.

Kenwooda dyskwalifikuje troszkę problem z mocą wyjściową, a szkoda bo to radio ma naprawdę dobre recenzje.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Różnice w budowie odbiorników są obu trxów są bardzo różne . Przede wszystkim to inne częstotliwości I pośredniej . Kenwood ma niską 11,3 MHz , Icom 64 MHz . Diametralna różnica jest w ilości tych pośrednich , w Kenwoodzie możesz pracować na dwóch pośrednich 11MHZ i 24khz , albo na trzech 73MHZ ; 10,695 MHZ i 24 khz AM/SSB lub 455khz FM . Trzy pośrednie pracują na subodbiorniku w Keniu.
Tu masz dowód na to , że się mylisz Marcin , dwa radia z tej samej stajni :
http://www.youtube.com/watch?v=GUf5ON8Q_VI

http://www.youtube.com/watch?v=uOZhlEftZcw
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

S-meter wskazuje poziom sygnału jaki "antena odbiera", a on jest niezależny od radia. Podpinając kenia mamy przypuśćmy wskazania S3, czyli 0,8 uV na 50 ochm i sama zmiana radia na icom nie zmieni poziomu napięcia na jakie powstaje na antenie podczas odbioru tego samego sygnału. Do radia wciąż będzie docierał sygnał na poziomie 0,8 uV.

Takie jest przynajmniej moje zdanie.

To co mówi wikipedia nt kalibroania S-metrów

Kod: Zaznacz cały

Most S meters on traditional analog receivers are not calibrated and in practice can only provide a relative measure of signal strength based on the receiver's AGC voltage. Some S meters on traditional analog receivers are calibrated to read S9 for an input of -73 dBm but do not provide the correct 6 dB per S unit correspondence.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Obejrzałeś filmy teoretyku ??
Na filmach masz porządne radia , a nie cymbały tjuningowane przez Saxona :P

edit : Poza tym na filmach słychać różnice ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”