Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Kejpi93
Posty: 17
Rejestracja: 2015-05-16, 13:06

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: Kejpi93 »

Witam mam chyba nietypowy problem bo nigdzie nic o tym nie mogę znaleźć lub ciężko wyszukać.

Szumi mi radio bardzo wręcz pokazuje odbiór na 2 kreskach na 4 "zasięgu".
Maleje przy uchylaniu magnesu z dachu znika całkowicie po oderwaniu anteny na parę mm. Na magnesie jest folia aluminiowa i jest guma-(cała) stało się to nagle. Gdy ktoś nadaje słyszę go bardzo dobrze i bez szumów mam nadal daleki zasięg. Szum znika dopiero po ponad 50% SQ lub po 3/4 RF Gain.
SWR był sprawdzany parę dni temu był OK kablem ruszałem przy antenie i nic to nie daje.
161CBF156
Posty: 447
Rejestracja: 2014-09-29, 18:23
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: 161CBF156 »

Sprawdź poziom szumów w szczerym polu, lesie, (min. 2 km od miasta i innych znanych Ci generatorów zakłóceń), lub w innym aucie.

To, co opisujesz, sugeruje obecność sporych "siewników" w okolicy (światła z kamerkami, zakłady produkcyjne, trafo i inne).

Odbiornik zareagował prawidłowo na oderwanie anteny od dachu (podobnie będzie jak dotkniesz promiennika dłonią, czy odłączysz kabel antenowy).
CB: At-6666
Antena: 1/4f własnej konstrukcji (mosiężno-aluminiowo-stalowa) - najlepsza z moich konstrukcji , Sirio DV 27S, Sirio Performer 1000.
Obrazek
161CBF156
Kejpi93
Posty: 17
Rejestracja: 2015-05-16, 13:06

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: Kejpi93 »

Wystąpiło to nagle wcześniej w tym miejscu SQ było na minimum i byłą prawie cisza dosłownie 1mm wystarczył aby się jej pozbyć i druga sprawa mam tak w całym mieście odłączając kabel antenowy też szumy znikają tak sie zorientowałem ze to nie radio tylko coś z kablem/anteną aż przypadkowo podniosłem antenę i szumy zginęły.
Jak dawałem aby mi gość sprawdził SWR, anteny nie dotykał mógł coś zepsuć? bo przed tym zabiegiem wszystko działało podpiął się miernikiem sprawdził było ok. Odpiął miernik i tyle anteny już nie przykręcił do radia, a ja ją dopiero wczoraj przykręciłem i taka sprawa jest dziś sprawdzę jeszcze w lesie ale wątpienie że z dnia na dzień coś miasto zmieniło i pytałem na cb tylko ja mam ten problem i właśnie mówili o foli aluminiowej i gumowej podkładce :)
Tomasz8402
Posty: 26
Rejestracja: 2014-11-04, 17:54
Lokalizacja: Krzeszowice

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: Tomasz8402 »

Hej :-) powiedz jakie radio masz i antene moze ten co sprawdzal ci swr zerwal lut we wtyku antenowym ??? pozdrawiam
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: tarnus »

Piszesz, że jak ktoś nadaje to go odbierasz normalnie, a czy inni cię też słyszą?
Bo jeśli tak, to może być więc też tak (ale nie musi), że to wcześniej antena była kiepsko zestrojona, stąd szumy były mniejsze. Koleś ci zestroił antenę, teraz antena pracuje tam gdzie trzeba i stąd zwiększony poziom szumów i tła.
Odklejanie anteny powoduje, że ją całą rozstrajasz. Zarówno dotykiem dłoni, jak i zmniejszeniem sprzężenia pojemnościowego między podstawą anteny a karoserią. Dlatego szumy słabną.
Ale, jest jeszcze inna możliwość, zdarzyło mi się też spotkać taką usterkę, gdzie wzmacniacz wejściowy odbiornika się wzbudzał i narastały szumy. Tego też nie można wykluczyć.
Kejpi93
Posty: 17
Rejestracja: 2015-05-16, 13:06

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: Kejpi93 »

Tak inni mnie słyszą i ja innych też, szumy niekiedy znikają i nie ma to nic wspólnego z miejscem gdzie stoję. Anteny nie tyknął więc jej nie przestroił powiedział ze jest OK.

Ps. Tydzień temu CB było w serwisie aby skorygować częstotliwość ponieważ znajomy mi powiedział ze ściąga z zbyt wysokiej częstotliwości na oko i niby coś tam serwisant korygował mówił że ktoś się dławikami bawił mogło się to przez tydzień coś przestawić? było mało używane
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: tarnus »

Z tego co pisze, wynika że ci tylko skorygował częstotliwość nadawania/odbioru. Ale to nie ma takiego wpływu o czym pisałeś wcześniej.
Awatar użytkownika
Viruss
Posty: 22
Rejestracja: 2015-04-23, 06:29

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: Viruss »

a weź sobie jakiś kabel np. głośnikowy, przykręć do wtyczki antenowej przy radiu jakoś (żeby był styk do masy), SQ na zero i spróbuj przyłożyć gdzieś do metalowego słupa ;) zobacz czy jak złapiesz masę to czy szumy się zmniejszają - jak tak, szukaj w aucie gdzie ten kabel podpiąć :D u mnie tak zniknęło z 2/10 do 0/10.
--------------------------------
Fiat Bravo T-Jet 150KM
Radio: Yosan Turbo
Antena: Konektor Mini 40 (Sirio Turbo 1000 w garażu na specjalne okazje)
Kejpi93
Posty: 17
Rejestracja: 2015-05-16, 13:06

Szumienie (znika po oderwaniu anteny z dachu)

Post autor: Kejpi93 »

Okazało się że szpec tak wystroił mi radio iż nadaje 2k poniżej znajomy na lepszy radiu dostroił się do mnie na niższym kanale + na "8"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”