Antena na reling

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

big_willie
Posty: 2
Rejestracja: 2016-04-16, 13:59

Antena na reling

Post autor: big_willie »

Witam,

Tak wiem ten temat był już wałkowany ale nie umiem znaleźć interesujących mnie informacji więc opiszę mój przypadek:

Mam reling aluminiowy ale izolowany od reszty karoserii, i chcę zamontować na niego antenę CB. W sklepie powiedzieli mi, że jedyna opcja to antena z "wbudowaną" przeciwwagą. Czy ktoś może mi polecić konkretny model takiej anteny? Jak się ma zasięg takich anten np. do montowanych na uchwyt klapowy?

Ewentualnie czy jest jakiś sposób, żeby połączyć reling z resztą karoserii? podobno SWR wychodzi ok ale zasięg bardzo mały rzędu 500m.

I jeszcze znalazłem na YT takie czary co panowie o tym myślą?
https://www.youtube.com/watch?v=teG5mSM37ww" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam miłego weekendu
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena na reling

Post autor: AntekPabianice »

big_willie, witaj.
Temat przeniosłem w bardziej dogodne dla niego miejsce ;-)
big_willie pisze:W sklepie powiedzieli mi, że jedyna opcja to antena z "wbudowaną" przeciwwagą. Czy ktoś może mi polecić konkretny model takiej anteny? Jak się ma zasięg takich anten np. do montowanych na uchwyt klapowy?
Pewnie chodzi o coś takiego:
http://konektor5000.pl/index.php?p249,s ... m-kabel-5m" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpuść sobie, nie ma najlepszych opinii, na forum była już opisywana.
Antena musi mieć przeciwwagę do prawidłowego działania.
big_willie pisze:Ewentualnie czy jest jakiś sposób, żeby połączyć reling z resztą karoserii? podobno SWR wychodzi ok ale zasięg bardzo mały rzędu 500m.
Reling możesz połączyć z karoserią taśmą plecioną (nie jakimś kabelkiem), jak najkrótszą i będzie to działało.
Poczytaj:
http://www.cb-forum.pl/viewtopic.php?p=371744#p371744" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.cb-forum.pl/viewtopic.php?f= ... 85#p390052" onclick="window.open(this.href);return false;
big_willie pisze:I jeszcze znalazłem na YT takie czary co panowie o tym myślą?
https://www.youtube.com/watch?v=teG5mSM37ww" onclick="window.open(this.href);return false;
SWR to nie wszystko. Antena, im lepsza (większa) przeciwwaga, będzie działała lepiej. Przeciwwaga w jedną stronę - antena będzie działała silnie kierunkowo. Tu, wydaje się, raczej do przodu i do tyłu i to też z marnym skutkiem.
Szkoda, że autor filmiku nie poczynił testów działania anteny.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
big_willie
Posty: 2
Rejestracja: 2016-04-16, 13:59

Antena na reling

Post autor: big_willie »

zajrzałem pod obudowę mocowania relingu i zauważyłem, że jest to element z malowanego aluminium, skręcony z dachem od dołu śrubami, z góry widać nakrętki. jak będzie chwila czasu to wrzucę foto teraz mam pytanie jeżeli dam radę połączyć elektrycznie reling z dachem np. we wszystkich trzech punktach mocowania to czy uda się zestroić antenę montażową i jeżeli tak to jaką polecacie

dodam, że to suzuki baleno z 2001 także blacha dość cienka

pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
StusiQ
Posty: 78
Rejestracja: 2016-01-09, 19:20
Znak/ranga: Amator :)
Lokalizacja: Lublin\Chełm

Antena na reling

Post autor: StusiQ »

Kolego, skoro doszedłes do śrub pod relingiem (rozumiem że jest on aluminiowy) to masz pewność że uda Ci się zmasowac. Tylko według mnie trochę kombinujesz, sprawdź czy na tych śrubach jest masa, potem odkrec je, zdrap farbę z relingu i zakręc - mamy już masę na relingu. Nie wiem czego niektóremierniki nie pokazują połączenia elektrycznego na aluminium no Ale przez to miałem dużą zagadkę z relingiem audi. Potem przeczysc miejsce montażu uchwytu papierem ściernym (uprzednio usuwając farbę) przykrec uchwyt i mase powinnna Ci wyjść jak nie na aluminiowym uchwycie to na stalowych śrubach którymi przykreciles uchwyt. Antenę bierz coś ze stajni sitela albo sirio (np. T5000/P5000 czy SS1200 :mrgreen: )
Mobil:
Harry III ASC + Albrecht CB-250 + OMEGA 27 Black
AT-6666 + SIRIO TITANIUM 1200 + DENSEI EC-2002 [MOD]
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Antena na reling

Post autor: Szpadyzor11 »

StusiQ pisze:Kolego, skoro doszedłes do śrub pod relingiem (rozumiem że jest on aluminiowy) to masz pewność że uda Ci się zmasowac. Tylko według mnie trochę kombinujesz, sprawdź czy na tych śrubach jest masa, potem odkrec je, zdrap farbę z relingu i zakręc - mamy już masę na relingu. Nie wiem czego niektóremierniki nie pokazują połączenia elektrycznego na aluminium no Ale przez to miałem dużą zagadkę z relingiem audi. Potem przeczysc miejsce montażu uchwytu papierem ściernym (uprzednio usuwając farbę) przykrec uchwyt i mase powinnna Ci wyjść jak nie na aluminiowym uchwycie to na stalowych śrubach którymi przykreciles uchwyt. Antenę bierz coś ze stajni sitela albo sirio (np. T5000/P5000 czy SS1200 :mrgreen: )
Dobrze prawi ;-) dla pewności pomazaj to łączenie jakimś smarem/wazeliną. Chyba ze będziesz miał raz na rok co najmniej czas by przeczyścić ;-)
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
scarab
Posty: 33
Rejestracja: 2011-03-06, 00:18
Lokalizacja: k-ce

Antena na reling

Post autor: scarab »

Dołączę się do tematu. Wykonałem sobie samodzielnie uchwyt na reling na główkę PL. Reling fabrycznie był zmasowany elektrycznie (sprawdzałem miernikiem). Wywierciłem w nim dwa otwory, przez które przykręciłem blachę stanowiącą uchwyt - masa elektryczna jest zatem także na uchwycie, a więc też na główce PL. Antena (Sirio ML-145) zestroiła się całkiem nieźle - SWR około 1.3. Mogę zatem uznać operację za sukces i spać spokojnie czy może coś jeszcze powinienem sprawdzić / poprawić? Pytanie jest dość głupie, ale sporo ludzi na forum podchodzi sceptycznie do anten mocowanych na relingu więc wolę dopytać.
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7803
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Antena na reling

Post autor: Hasan-Łódź »

Jeśli masz dobry SWR to nie ma co kombinować :) Ewentualnie niepokój może wzbudzić niski SWR w połączeniu ze słabym zasięgiem.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
scarab
Posty: 33
Rejestracja: 2011-03-06, 00:18
Lokalizacja: k-ce

Antena na reling

Post autor: scarab »

Zasięgu jeszcze dokładnie nie testowałem bo instalacja tyle co zrobiona, zobaczymy jak to gada :) Dzięki :)
scarab
Posty: 33
Rejestracja: 2011-03-06, 00:18
Lokalizacja: k-ce

Antena na reling

Post autor: scarab »

Pochwalę się jeszcze jak wyszło, chyba przyzwoicie wygląda? :) Od zewnętrznej strony relingu widać jedynie wystający gwint główki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

Antena na reling

Post autor: Szpadyzor11 »

Mamy jesień, niedługo zima, też nie wiadomo jak będzie z warunkami atmosferycznymi...
Ja bym zabezpieczył jakoś kabel wchodzący do główki, nawet i termokurczką.
Co do pomysłu montażu w relingu: jak najbardziej gicior :-)
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
scarab
Posty: 33
Rejestracja: 2011-03-06, 00:18
Lokalizacja: k-ce

Antena na reling

Post autor: scarab »

Dobry pomysł z termokurczką, nie pomyślałem o tym. Tylko teraz będzie trochę roboty żeby ją założyć bo kabel przeciągnięty i zalutowana wtyczka :/
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

Antena na reling

Post autor: Szpadyzor11 »

Zawsze możesz zaciągnąć jakimś smarem by nie było większego dostępu wilgoci tędy, ale to półśrodek moim zdaniem. Jeśli chcesz się dalej bawić z termokurczką to pozostaje Ci wylutowanie wtyku i przeciągnięcie przez cały kabel, albo wylut z gniazda... Może ktoś z czytających coś ciekawego jeszcze zaproponuje, poczekaj chwile ;-)
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena na reling

Post autor: AntekPabianice »

Dobrze skręcić i co jakiś czas sprawdzić, czi nie zaśniedziało. Woziłem antenę na uchwycie klapowym i LC-27 zabezpieczałem tylko wazeliną. Nic groźnego się nie działo.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7803
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Antena na reling

Post autor: Hasan-Łódź »

A to nie jest główka Sirio z fabrycznie zaciśniętym przewodem? Wtedy termokurcz zbędny.

Sam uchwyt wyszedł świetnie :)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
c64club
Posty: 110
Rejestracja: 2016-09-15, 03:04

Antena na reling

Post autor: c64club »

Złacza koncentryczne zaciskane nie są szczelne. Jedna zima na drodze (albo tydzień niezabezpieczone w kopalni :) bo sie drzwiczki z szafy rozszczelniły) i złącze może byc do wymiany. Termokurczka uszczelnia, ale musi być taka z klejem wewnątrz. Przy czym tu i tak tylko jeden koniec tulejki uszczelni, ten od strony kabla. Z drugiej strony kropelka "Super Gluta". Albo trochę mniej trwałe, ale pewne rozwiązanie - silpasta, smar silikonowy. Od strony kabla, jeśli będzie się ruszał przyklapywany drzwiami, czasem trzeba uzupełnić - wcisnąć pod brzeg. W ciepły dzień złącze "napija" się oleju silikonowego - pasta z czasem rzednie, bo to zageszczony olej. Ruch wzmaga rzednięcie. Tylko musi być suche, bo silikon jest hydrofobowy, się z wodą "nie lubi". Nie wpuści, ale też nie wypuści.
Rzetelnej informacji o poczynaniach dynastii Kim, nie szukaj w koreańskiej gazecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”