Wahania Swr

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Slayer1904
Posty: 24
Rejestracja: 2015-01-24, 22:14
Lokalizacja: Radom

Wahania Swr

Post autor: Slayer1904 »

Witam,
Auto Vectra C Gts, klapa podnoszona z szyba.Radio Alinco dr 135dx z miernikiem swr.Antena sirio turbo 5000.Montaz anteny na klapie od strony kierowcy.Wslolczynnik swr na kanala 20 1.0. Po otwarciu i zamknieciu klapy wskakuje wartosc 2.0.I tak sobie skacze.Dodam, ze podciagalem dodatkowy kabel z masa i nic sie nie dzieje.Juz mi cycki opadly z ta antena.Wczesniej mialem Ltc na magnesie na dachu i radio pokazhwalo 1.0 na kazdym kanale.Poradzi ktos cos??
Alinco dr-135-dx + Sirio Turbo 5000

Yosan Turbo Multi + Midland ML 145/President Missouri
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Wahania Swr

Post autor: AntekPabianice »

Sprawdź mocowanie uchwytu, bo czasem szpilki mocujące potrafią się poluzować.
Swoją drogą, to "pociągnięcie masy" nic nie daje - cienki kabelek nie zapewni odpowiedniej przeciwwagi, a tej potrzebuje antena. Spróbuj z taśmą-plecionką, najlepiej ok. 1,5-2 cm.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Slayer1904
Posty: 24
Rejestracja: 2015-01-24, 22:14
Lokalizacja: Radom

Wahania Swr

Post autor: Slayer1904 »

Wkrety sa zeszlifowane w stozek i dobrze dokrecone.Dziwne te wahania.Ten kabel do masy byl dosc gruby i mial okolo 1m dlugosci.Ktos tutaj pisal o tych plecionkach i nic one nie daly.Sprobuje uzyc oplotow z kabla antenowego.
Alinco dr-135-dx + Sirio Turbo 5000

Yosan Turbo Multi + Midland ML 145/President Missouri
Awatar użytkownika
BigMonster
Posty: 905
Rejestracja: 2010-12-06, 16:04
Lokalizacja: UK-Cheshire/PL-Lubelskie

Wahania Swr

Post autor: BigMonster »

Moze glupia uwaga ale pamietaj zeby mierzyc za kazdym razem z pozamykanymi klapami i wszystkimi drzwiami. Karoseria auta jest przeciwwaga czyli czescia anteny i nawet uchylone drzwi moga duzo zmienic. Rowniez duze przedmioty w okolicy maja wplyw, nie mierzymy SWR przy scianie bloku, ogrodzeniu czy przejezdzajacym pociagu.
Whenever there is any doubt, there is no doubt.
JFK II V2 + Densei 2002 + ESP-20 + KL 203P + Santiago 1200
AnyTone 5555N + Dell 18A + Uniden ESP-12 + Dipol 1/2
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wahania Swr

Post autor: AntekPabianice »

Slayer1904 pisze:Ten kabel do masy byl dosc gruby i mial okolo 1m dlugosci
Poczytaj trochę o przeciwwadze. To, co zrobiłeś, to tylko połączenie elektryczne między elementami karoserii.
Slayer1904 pisze:Ktos tutaj pisal o tych plecionkach i nic one nie daly.
Sprawdzałeś? Plecionka jak najkrótsza!

A antena w pionie, czy pochylona?
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Slayer1904
Posty: 24
Rejestracja: 2015-01-24, 22:14
Lokalizacja: Radom

Wahania Swr

Post autor: Slayer1904 »

Dzis sprawdze te plecionke jak uda mi sie ja kupic.Antena w pionie.Swr zawsze sprawdzam z pozamykanymi drzwiami.Wczoraj nawet bylem na duzej wolnej przestrzeni i tak samo. 1.9 2.2 2.1.Tragedii nie ma ale wk(..) mnie to ze nie jest tak jak mogloby byc.Plecionka jak najkrotrza.Tak jak pisalem.Klapa podnosi sie razem z szyba wiec plecionka minimum 1,2m dluga.
Ostatnio zmieniony 2017-04-25, 08:56 przez AntekPabianice, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: wulgaryzmy - następnym razem będzie pasek
Alinco dr-135-dx + Sirio Turbo 5000

Yosan Turbo Multi + Midland ML 145/President Missouri
marekb
Posty: 880
Rejestracja: 2016-01-13, 21:30

Wahania Swr

Post autor: marekb »

A nie można plecionki pod zawias.
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Wahania Swr

Post autor: Sahim »

A sprawdziles czy dolna cewka anteny nie szwankuje? Nie zmienia się swr przy mocniejszym dokręceniu?

.. wytapane Tapatalkiem ..
Awatar użytkownika
Slayer1904
Posty: 24
Rejestracja: 2015-01-24, 22:14
Lokalizacja: Radom

Wahania Swr

Post autor: Slayer1904 »

Na magnesie jest 0
Alinco dr-135-dx + Sirio Turbo 5000

Yosan Turbo Multi + Midland ML 145/President Missouri
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7803
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Wahania Swr

Post autor: Hasan-Łódź »

Najmniejsza wartość to 1.0 :)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
Slayer1904
Posty: 24
Rejestracja: 2015-01-24, 22:14
Lokalizacja: Radom

Wahania Swr

Post autor: Slayer1904 »

Sory 1.0 :)
Alinco dr-135-dx + Sirio Turbo 5000

Yosan Turbo Multi + Midland ML 145/President Missouri
bolwerk
Posty: 50
Rejestracja: 2013-08-29, 21:52
Znak/ranga: SQ6SGT
Lokalizacja: Brzeg/JO80RU

Wahania Swr

Post autor: bolwerk »

Sprawdź jeszcze czy wtyk do jakiego wkręcasz antenę nie jest zbyt rozwarty i tam nie tworzy się dodatkowa pojemność.

Przy okazji jak koledzy wcześniej sugerowali sprawdź stopkę. Miałem dwie Sirio Performer 5000 a to bliźniacza antena i wiem, że czasami w stopce kabel od masy w cewce potrafi się odlutować. W efekcie różnie bywa z pomiarami. Spróbuj walnąć w antenę żeby zaczęła się mocno gibać i wtedy popatrz na wyniki. Najlepiej zrobić pomiar analizatorem. Poszukaj czy w okolicy nie ma jakiegoś klubu krótkofalarskiego i zazwyczaj w klubie jest ktoś kto ma analizator. W takich przypadkach często nie jest łatwo dojść do porozumienia z instalacją antenową.

Przy okazji. Bo to najprostsze a często dopiero ostatnie się sprawdza. Bardzo dokładnie obejrzyj kabel zasilający oraz łączenie zarówno przy antenie jak u przy wtyczce. Bardzo możliwe, że awaria leży po stronie kabla zasilającego a to bez analizatora jest praktycznie nie do wykrycia. Wiem to z doświadczenia, że dopiero jak poszedł w ruch analizator to okazało się, że woda dostała się do kabla i przez to poszedł tranzystor a na mierniku SWR był 1.1.

Pozdrawiam...
Grzesiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”