Nadawanie fonii z komputera w eter

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

sszyme
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-23, 12:02
Znak/ranga: sszyme

Nadawanie fonii z komputera w eter

Post autor: sszyme »

Cześć,
Ostatnio nasłuchując nasz kochany kanał 19AM usłyszałem reklamę, na pewno nie była mówiona na żywo przez człowieka ale skądś była odtworzona.
Naszło mnie więc spróbować zrobić coś podobnego.
Mam więc radio z wtykiem DIN4 i komputer z wyjściem jack stereo 3,5mm.
Czy da się to połączyć ze sobą tak aby sygnał fonii z komputera był przez radio nadany w eter?
Myślę zrobić to tak: połączyć masę DIN z masą jack, kanał lewy złączyć z prawym przez rezystor (nie wiem jaki) i podpiąć pod... no właśnie nie wiem który pin(?), zewrzeć przez przełącznik 0-1 nadawanie w DIN i nie wiem w sumie co dalej. Ma ktoś schemat wyprowadzeń DIN4?
Awatar użytkownika
ROMAN06
Posty: 953
Rejestracja: 2011-04-05, 17:40
Znak/ranga: 26GP013
Lokalizacja: HARASIUKI IO92VN

Nadawanie fonii z komputera w eter

Post autor: ROMAN06 »

Mysle ze na CB juz jest tyle smieci ze twoj komputer jest tam zbedny. Nie ma gorszych cwkow od tych co puszczaj takie reklamy na CB. Jezeli ktos sie zna na tym co robi nie potrzebuje szmacic swej firmy na CB czy polsracie lub innych tefalsrenach.
NAUCZYLIŚMY SIĘ LATAĆ JAK PTAKI PŁYWAĆ JAK RYBY ALE NIE POTRAFIMY ŻYĆ JAK BRACIA
sszyme
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-23, 12:02
Znak/ranga: sszyme

Nadawanie fonii z komputera w eter

Post autor: sszyme »

ROMAN06 Ja w pełni podzielam twoje zdanie, chciałem tylko wiedzieć jak to się robi i po prostu sprawdzić jak to działa. Nie mam zamiaru śmiecić na CB. Test czegoś takiego można zrobić w dziurze :bravo:
Awatar użytkownika
Lopez
Posty: 311
Rejestracja: 2014-01-03, 17:30
Lokalizacja: Jasło/Skawina

Re: Nadawanie fonii z komputera w eter

Post autor: Lopez »

Jak to się robi? Za pomocą np. tego http://www.konektor5000.pl/index.php?p3 ... a-cb-radio" onclick="window.open(this.href);return false;


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Baza- Icom IC760 - Kenwood TS-870 - Futura 5/8 -Delta Loop 3ELE - Delta w/g SP7LA - KG-UV950P - D-Original X-200
Mobil- Icom IC706 - President Pennsylvania
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Nadawanie fonii z komputera w eter

Post autor: Marcin Sandomierz »

Trochę drogo jak na zabawkę do testu. Taką zabawkę można zrobić samemu. Trzeba zrobić urządzonko emulujące wciśnięcie PTT i jednocześnie odgrywające komunikat przez wyjście audio - należy tylko dostosować poziom sygnału między wyjściem audio w PC a torem mikrofonowym w CB. Wszystko do ogarnięcia dla amatora elektronika / programisty. Całokształt powinien się zmieścić w kilkunastu złotych.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
sszyme
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-23, 12:02
Znak/ranga: sszyme

Nadawanie fonii z komputera w eter

Post autor: sszyme »

No i udało się to zrobić
Wyjście Jack z komputera stereo musimy zrobić na mono, więc zwieramy ze sobą te kanały (uwaga! za każdym kanałem dajemy rezystor 100om coby nie spalić karty dźwiękowej :mrgreen: oba kanały łączymy równolegle!) po zwarciu lecimy do wtyczki w radiu do pinu odpowiadającego za modulację - robimy to przez przełącznik 1/0 który imituje odłączenie mikrofonu w gruszce. Teraz łączymy masę z komputera z masą radia (tu mam wątpliwości czy to bezpieczne, ale póki co działa, więc jest dobrze). Nadchodzi czas na przycisk PTT, a dokładnie jego odwzorowanie w naszym układzie. Bierzemy więc przełącznik trójstanowy ( II-0-I ) i na środku lutujemy masę, po jednej stronie lutujemy wyjście z wtyczki z radia odpowiadające za nadawanie, a po drugiej stronie to samo tylko odpowiadające za odbiór. UWAGA żeby radia można było słuchać należy ustawić przełącznik 1/0 na 0 (radio będzie piszczało jak będzie 1 z uwagi na składową stałą sygnału - można ją wyeliminować ale to za dużo roboty) a przełączni I-0-II trzeba przełączyć na II lub I w zależności gdzie podłączyliście odbiór. Żeby radio nadawało najpierw trzeba wyłączyć odbiór czyli ustawić wszystkie przyciski na 0. Potem przełącznik 1/0 ustawiamy na 1, następnie I-0-II na I lub II w zależności gdzie wlutowaliśmy nadawanie. W tym momencie radio zacznie nadawać samą nośną. Potem wchodzimy w komputer i tutaj zaczyna się problem - dźwięk musi mieć częstotliwość próbkowania nie większą niż 9KHz. Jeżeli dźwięk będzie miał większą częstotliwość próbkowania to będzie zajmował szersze pasmo - jednak radio ustawione jest na "szerokość dźwięku" 9KHz - tyle nakazuje prawo (gdyby dźwięk był "szerszy" to wtedy słyszelibyśmy go na 3 sąsiadujących kanałach CB, a tego nie chcemy). W związku z tym nawet jeśli podamy "szerszy" dźwięk to modulator w CB nam go obetnie i nie będziemy słyszeć całego dźwięku a będzie z niego tzw. kaszana. Ja biorę program darmowy Audacity i tam zmieniam częstotliwość próbkowania dźwięku na 8KHz - nie mam zastrzeżeń co do jego jakości. Jakość nie odbiega od np. Polskiego Radia 225KHz. Zasięgu czegoś takiego nie mierzyłem, ale zmierzę w przyszły weekend - wydaje mi się że jest większy niż z "gruszki" ale to się okaże. Ważne żeby SWR anteny był niski, bo długie nadawanie w taki sposób może uszkodzić radio. U mnie SWR wynosi równo 1 na antenie 1/2 więc nie ma z tym problemu, ale wahałbym się użyć tego przy SWR>2. Polecam spróbować, ciekawe doświadczenie słuchać sobie muzyki z komputera przez zwykłe przenośne radyjko ze świadomością, że ta muzyka nadaje z mojego dachu.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Nadawanie fonii z komputera w eter

Post autor: cassiopeia »

Jeszcze jakbyś dał dwurzedowy przelacznik zeby nie pstrykac dwoma tylko jednym to juz wszystko co potrzeba.
Brawo za eksperymenty i nie danie za wygrana przy braku podpowiedzi.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”