Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Anderson66
Posty: 21
Rejestracja: 2017-05-28, 12:47

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Anderson66 »

Witam, potrzebuję wykonać ładowarkę samochodową 5V 1A która w żadnym stopniu nie będzie zakłócać CB Radia. Interesuje mnie to: https://sklep.avt.pl/uklad-scalony-78t05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jest to stabilizator 5V do 3A jednak niestety nie jestem elektronikiem i nie za bardzo wiem jak tego użyć. Może ktoś mi pomoże i wyjaśni co nieco? W Internecie na prawde jest mało na ten temat...
Awatar użytkownika
Glizda1987
Posty: 134
Rejestracja: 2017-01-28, 09:40
Znak/ranga: 161cbf167
Lokalizacja: JO82AS58

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Glizda1987 »

Jest to standardów stabilizator, problem z nam jest tego typu, ze odkłada sie na nim 7-9V i bedzie sie grzał... Schemat jest dość prosty... Będziesz potrzebowal do niego 3 kondensatory, 2 szt 100n oraz jakiś filtrujący okolo 100u. Tylko czy to nie będzie siało zakłóceń nie gwarantuje.
Mobil: AT smart + Virginia
Baza: jest już Jackson I + farun fs222 + GM Home made
Zasilacz x-box 203W
qyt kt-8900d + sirio gp-6e
Cobra dx 19 + mobilówka no name ;)
Ręczniak: Baofeng uv-82+ nagoya na 771
Anderson66
Posty: 21
Rejestracja: 2017-05-28, 12:47

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Anderson66 »

A jakiś schemat czy coś? Chciałbym w końcu usłyszeć jakieś konkretne konkrety ;)
m201
Posty: 488
Rejestracja: 2013-09-14, 10:51

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: m201 »

jest na 5 stronie karty katalogowej. Karta katalogowa jest dostępna pod opisem produktu
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: cassiopeia »

Anderson66 pisze:A jakiś schemat czy coś?
Obrazek
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: januwojt »

Glizda1987 pisze:... Tylko czy to nie będzie siało zakłóceń nie gwarantuje.
A skąd się niby mają tu wziąć zakłócenia ?? Ja mam zrobione na 3 amperowych i tylko kawałek blaszki aluminiowej przykręcone .
https://elkom-serwis.com.pl/stabilizato ... 5v-3a.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Zawsze możesz zrobić stopniowanie , dwa stabilizatory szeregowo , pierwszy na 9V i drugi na 5 V .
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Marcin Sandomierz »

Nie ma zakłóceń bo to stabilizator liniowy.
Tylko nawet przy jednym amperze daj radiator, u mnie 7508 (do baofenga) potrafił się nieźle grzać i to z małym aluminiowym radiatorkiem, gdzie przy tym układzie spadek napięcia był mniejszy a więc moc tracona też była mniejsza.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Anderson66
Posty: 21
Rejestracja: 2017-05-28, 12:47

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Anderson66 »

Chodzi mi o zasilenie wideorejestratora (maksymalnie pobiera niecały 1A). Jeśli będę to robił wg schematu który podał cassiopeia to mase od akumulatora mam podłączyć pod pin nr 2 i do tego samego też mase od wideorejestratora? No i czy wystarczy, że przykręcę do tego stabilizatora metalową płytkę? Ma ktoś foto może jak to ma wyglądac? Jakiej ona ma być wielkości i kształtu? Dziękuje za poprzednie odpowiedzi
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: cassiopeia »

Blaszka ma odprowadzac cieplo z tranzystora. Im wieksza tym lepsza. Ja mam na takim malym radiatorku z jakiegos sprzetu audio. Jutro wrzuce foto jak nie zapomnę ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Anderson66
Posty: 21
Rejestracja: 2017-05-28, 12:47

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Anderson66 »

A więc zrobiłem coś, nie jestem elektronikiem tylko informatykiem i proszę się nie śmiać z mojej konstrukcji :D :D Nawet to chwile działało ale potem kondensator ten na wejściu zaczął puchnąć i pryskać ... Co jest z tym nie tak? Obrazek

Zwarcia nigdzie nie ma, sprawdzone dokładnie miernikiem. Napięcie na wyjściu 4.97V.
I przy okazji - jutro będę w Łodzi to opłaca się wstąpić do konektora i zapytać o ładowarke na stabilizatorze? Będa coś mieli?
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Sahim »

A plus i minus kondensatorów dobrze podłączyłeś? Bo coś mi się wydaje że nie ;-)
Anderson66
Posty: 21
Rejestracja: 2017-05-28, 12:47

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Anderson66 »

Przyznam się, że nie wiedziałem zupełnie że one są biegunowe :/ I podłączyłem obojętnie jak... Człowiek się całe życie uczy
Awatar użytkownika
Glizda1987
Posty: 134
Rejestracja: 2017-01-28, 09:40
Znak/ranga: 161cbf167
Lokalizacja: JO82AS58

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Glizda1987 »

Nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi :) gratulacje, dopiescisz układ i będzie śmigać :)
Mobil: AT smart + Virginia
Baza: jest już Jackson I + farun fs222 + GM Home made
Zasilacz x-box 203W
qyt kt-8900d + sirio gp-6e
Cobra dx 19 + mobilówka no name ;)
Ręczniak: Baofeng uv-82+ nagoya na 771
Anderson66
Posty: 21
Rejestracja: 2017-05-28, 12:47

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: Anderson66 »

A wiecie może czy w konektorze5000 w Łodzi kupię jakąś profesjonalnie wykonaną ładowarkę na stabilizatorze?
m201
Posty: 488
Rejestracja: 2013-09-14, 10:51

Próba wykonania samemu ładowarki na stabilizatorze

Post autor: m201 »

i jak ogarnięte?
Nie?

kup sobie http://allegro.pl/modul-stabilizator-re ... 93539.html" onclick="window.open(this.href);return false;

albo inną przetwornica step-down - jest tego pełno na allegro - w zależności jaką moc wyjściową potrzebujesz.


Ja wszędzie gdzie muszę obniżyć napięcie i nie potrzeba dużego prądu używam tego stabilizatora na LM317 - zaletą jest możliwość regulowania napięcie , potrzeba 3.3V - mam, potrzeba 5V - mam, potrzeba 9V - też mam.
Przy czystym źródle zasilania, na wyjściu też jest czysto.

Są też gotowe moduły stabilizatorów ze stałym napięciem
http://allegro.pl/avtmod13-5-uniwersaln ... 17415.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://allegro.pl/modul-zasilacza-5v-st ... 47951.html" onclick="window.open(this.href);return false;


z kolei jeżeli chodzi o obudowę.... te układy są na tyle małe, że nakładasz na to koszulkę termokurczliwą 20 - 30 mm i po kłopocie - np. jak tu --> https://rcpro.pl/pol_il_Regulator-bezsz ... -12757.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


Dziękuję
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”