Midland Alan 18 mała moc

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

rafalszczypinski
Posty: 218
Rejestracja: 2016-10-23, 17:30
Znak/ranga: 161BD716
Lokalizacja: Stavanger

Midland Alan 18 mała moc

Post autor: rafalszczypinski »

Szanowni Koledzy, kupiłem używanego Midlan Alan 18 (to nie wersja na Niemcy). Moc wychodząca z radia to 2,5 W przy niemal idealnej częstotliwości (rożnica max 5Hz). Co może być przyczyną? Jest sens dostrajać L13 (od wyjścia z fabryki "zalana" woskiem i nie ruszana) czy mogę więcej popsuć niż naprawić? (oscyloskopu nie mam ale mam skalibrowany miernik częstotliwości na pasmo CB.
Lincoln I, Harry III, Alan 18
aternx
Posty: 88
Rejestracja: 2017-08-17, 21:25

Midland Alan 18 mała moc

Post autor: aternx »

zostaw tak jak jest spokojnie 2.5W ci starczy ;-)
hurriway
Posty: 26
Rejestracja: 2017-02-28, 12:29

Midland Alan 18 mała moc

Post autor: hurriway »

Częstotliwość pracy a moc wyjściowa to dwie różne rzeczy. Nie wiem jak w alanie 18 ale normalnie jest potencjometr montażowy do regulacji nośnej. Ale oprócz nośnej jest moc zmodulowanego sygnału, jeśli tu nie będzie mocy to trzeba stroić cały tor. To raz. A dwa jak sprawdzałeś moc tanim chińskim miernikiem to raczej na 100% źle pokazał. Mam też chiński i pokazuje też około 2w radiu gdzie na pewno jest 4w nośnej i 12.5 zmodulowanej.
Aby sprawdzić ile ma na prawdę, to trzeba by zrobić sztuczne obciążenie i patrzeć na oscyloskopie, albo wykonać detektor szczytowy. Rozwiązanie dla tych co nie mają profesjonalnego sprzętu,jak ja :D
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Midland Alan 18 mała moc

Post autor: cassiopeia »

Bardzo wiarygodne wyniki daje multimetr ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
rafalszczypinski
Posty: 218
Rejestracja: 2016-10-23, 17:30
Znak/ranga: 161BD716
Lokalizacja: Stavanger

Midland Alan 18 mała moc

Post autor: rafalszczypinski »

Miernik mam KPO- moc i SWR. W jakiej konfiguracji mierzyc moc wyjsciowa multimetrem? Co do zmiany mocy w Alanie 18 to nie ma potencjometru montazowego ktory to umozliwia (o ile dobrze zrozumialem francuska serwisowke). Moc ustawia sie dostrajajac tor nadajnika 3 cewkami. Kluczowa jest L13. W przypadku mojego Alana L13 jest zalana stearyna i dlatego zastanawiam sie czy cytujac klasyka "lepsze nie jest wrogiem dobrego" w tym przypadku. Pozostale cewki sa powietrzne i nie maja rdzenia do precyzyjnego strojenia.
Lincoln I, Harry III, Alan 18
hurriway
Posty: 26
Rejestracja: 2017-02-28, 12:29

Midland Alan 18 mała moc

Post autor: hurriway »

Aby zmierzyc multimetrem, musisz wykonac detektor szczytowy i sztuczne obciazenie. To dosyc proste. Na gorze strony tego dzialu masz podpiety link z opisem jak to zrobic. Czy warto sie za to zabierac, to Ci nie odpowiem. W swoich cb sam stroilem i zadnego problemu nie bylo. Problem jest ze strojeniem odbiornika a nie toru nadawczego - tu wystarczy w zasadzie tylko miernik mocy. Stroisz az bedzie najwyzsza. W przypadku multimetru najwyzsze napiecie. Choc dobrze jest pogladnac przebieg oscyloskopem.
rafalszczypinski
Posty: 218
Rejestracja: 2016-10-23, 17:30
Znak/ranga: 161BD716
Lokalizacja: Stavanger

Midland Alan 18 mała moc

Post autor: rafalszczypinski »

Alan 18 po testach na trasie Elbląg - Orzysz (antena w dziurze Lemm AT1700). Odsłuch rewelacja (co klasyk to klasyk). Nadawanie- tu bałem się małej mocy ale slyszano mnie czysto i wyraźnie. Niestety nie miałem okazji na test zasięgu.
Lincoln I, Harry III, Alan 18
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”