Sprawdzenie mikrofonu przy użyciu wyjścia PA.

Dyskusje na temat mikrofonów i ich przeróbek

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

niuniek_84
Posty: 142
Rejestracja: 2014-04-28, 23:06
Lokalizacja: Toruń

Sprawdzenie mikrofonu przy użyciu wyjścia PA.

Post autor: niuniek_84 »

Witajcie,

Nie miałem dziś możliwości sprawdzenia mikrofonu na dwóch stacjach, dlatego postanowiłem podłączyć słuchawki pod wyjście PA i sprawdzić jego czułość / nadawanie itp.

Kilka razy wołałem na 19 i cisza, podłączyłem pod bazę i cisza ... gdy wpiąłem słuchawki okazało się, że mikrofon miał straszny przester. Wielki pisk i świst + chrobot i stukanie. Gdy ruszyłem w środku potencjometrem czułości oraz na radiu Mic gain na połowę to nagle ludzie zaczęli się odzywać.

Ustawiłem i zostawiłem:
Mic gain 1/2 - ładny dźwięk na słuchawkach, silny ale nie przeraźliwy.
Mic gain max - bardzo mocny dźwięk, ale bez przesterów.

Czy podobnie będzie odbierany dźwięk u innych jak ja miałem na słuchawkach ??
Ogólnie kilka razy rozmawiałem to wszyscy mówili że bardzo wyraźnie mnie słychać w odległości około 3-4km. (baza-mobil)


Radyjo JFK2 + Densei 2002 by konektor.

PS. I łot dlaczego tak bardzo zależało mi by oddać zestaw w dobre łapki ... fachowiec podłączy, sprawdzi, wygrzeje ... choćby tylko wyświetlacz przetrze ... to w moim odczuciu radio nagle nabierze reputacji +20 :p
Mobil: President Grant II + Densei 2002 Konektor + podstawa Sirio Twin PL + SS1200 + Sirio Silver 100
Baza1: Stabo XF 5012 i Lincoln I + impuls 30A + SIRIO-827 5/8
Baza2 Aaronia Spectran NF-5035 i HF-6065 + Option 022 20dB + Hyper Log + EMC
Sprzedaż: Alan 42, Intek H-510, Canva 278, JFK2
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Re: Sprawdzenie mikrofonu przy użyciu wyjścia PA.

Post autor: Besserwisser »

niuniek_84 pisze:Czy podobnie będzie odbierany dźwięk u innych jak ja miałem na słuchawkach ??
Nie.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Sprawdzenie mikrofonu przy użyciu wyjścia PA.

Post autor: AntekPabianice »

Co radio, to inaczej słychać tego samego respondenta, z innego radia wychodzi inna modulacja. Do tego dochodzi różna siła sygnału. Również znaczenie ma to, jaką modulację wysyła w eter sam nadajnik. To samo z PA, też będzie inaczej słychać, niż w drugim radiu. Tu też się kłania jakość nadajnika.
Jednak jako taki pogląd na działanie mikrofonu można sobie wyrobić.
Najlepiej zrobić nagranie na innym radiu i sobie posłuchać.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
niuniek_84
Posty: 142
Rejestracja: 2014-04-28, 23:06
Lokalizacja: Toruń

Sprawdzenie mikrofonu przy użyciu wyjścia PA.

Post autor: niuniek_84 »

To kiszka ... bałem się takiej odpowiedzi.
Czyli wracam znów do pierwszej opcji "sprawdzenia i wyregulowania" przez kogoś kto się na tym zna.

Drugie pytanko ...
Czy zmiana anten może spowodować, że nadawanie nagle okaże się niewyraźne i znów będzie trzeba dopasować mikrofon z radiem ?? (moim zdaniem nie, bo to dwie odrębne sprawy - ale wolę zapytać, bo na pewno będę zmieniał anteny na mocniejsze).
AntekPabianice pisze: Najlepiej zrobić nagranie na innym radiu i sobie posłuchać.
Jest to jakieś rozwiązanie ... będę musiał spróbować.
Mam bazę podpiętą pod PC ... to nagram nadawanie. (kiedyś nagrywałem różne dźwięki i tak zostało).

Ale będzie kombinacja ....
- baza + PC + pulpit zdalny + nagrywanie
- mobil + laptok + pulpit zdalny + nadawnie
Mobil: President Grant II + Densei 2002 Konektor + podstawa Sirio Twin PL + SS1200 + Sirio Silver 100
Baza1: Stabo XF 5012 i Lincoln I + impuls 30A + SIRIO-827 5/8
Baza2 Aaronia Spectran NF-5035 i HF-6065 + Option 022 20dB + Hyper Log + EMC
Sprzedaż: Alan 42, Intek H-510, Canva 278, JFK2
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Sprawdzenie mikrofonu przy użyciu wyjścia PA.

Post autor: Chmarski »

niuniek_84 pisze:Czy zmiana anten może spowodować, że nadawanie nagle okaże się niewyraźne i znów będzie trzeba dopasować mikrofon z radiem ?? (moim zdaniem nie, bo to dwie odrębne sprawy - ale wolę zapytać, bo na pewno będę zmieniał anteny na mocniejsze).
Jak będzie dobrze zestrojona i nie zmienisz montażu (np. na magnes) to powinno być OK. Jak zmienisz montaż na magnes, może być różnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikrofony”