Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Dyskusje na temat mikrofonów i ich przeróbek

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

antos
Posty: 49
Rejestracja: 2013-07-16, 14:29
Lokalizacja: Śląsk

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: antos »

Witam


Problem leży raczej w mikrofonie. Gdy naciskam przycisk PTT radio przerzuca kanały. Obecnie to nawet radio nie włącza trybu RX, po prostu pozostaje milczące jakby nie był podłączony mikrofon, tylko przerzuca kanały w dół przy każdym naciśnięciu PTT na gruszce.

Nie jest to kwestia kabla, bo przemierzyłem go kilkanaście razy i zalutowałem z każdej strony na nowo. Jakby ktoś miał rozpiskę co się powinno dziać po naciśnięciu PTT (które przewody się zwierają, a które rozwierają) to bardzo proszę.

Mam też ori majk z radyjka President Johnny III i on też ma 6 pin, ale nie wiem czy będzie on pasował żeby dać go chociaż na próbę, czy z radiem wszystko jest ok.

Dodam jeszcze, że Densei działał poprawnie - nie było z nim problemów i po prostu z dnia na dzień przestało działać. Wewnątrz nie ma on śladu naprawiania, a kabelki są przylutowane tak jak na zdjęciu w sklepie konektor.

pozdrawiam.
Siara1
Posty: 17
Rejestracja: 2014-08-07, 11:15

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: Siara1 »

1 - MOD
2 - RX
3 - TX
4 - U/D (UP 4+6, DOWN 4+5)
5 - GND
6 - VCC

Ty lutujesz 4 kable, 4 i 6 pin wolny.
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: REDWHITE »

Obrazek

To jest rozpiska pinów w Alanie 28

Obrazek

Piny president

Więc bez lutowania się nie da
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
antos
Posty: 49
Rejestracja: 2013-07-16, 14:29
Lokalizacja: Śląsk

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: antos »

Dzięki wielkie. Teraz widzę, że problem na pewno jest w mikrofonie. Coś jest nie tak z przyciskiem PTT, bo zwiera niepotrzebne piny. Jutro wylutuję cały ten przycisk i mu się przyjrzę, może coś metalowego wpadło do środka i się zwora zrobiła.

Dzięki za wszelaką pomoc.
Awatar użytkownika
REDWHITE
Posty: 905
Rejestracja: 2008-08-26, 12:44
Znak/ranga: Zgred/Pieniacz
Lokalizacja: Łódź

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: REDWHITE »

Ale jeśli masz zalutowany pod Alana to korzystasz z 4 żył i na wtyku pin 5,6 powinien być wolny . A na pinach 1-4 nie ma nic żeby przełączać kanały przy zastosowaniu rozpiski Alana.
Rozbierz wtyczkę i zobacz czy przypadkiem jakiś "włosek" z żyły gdzieś nie zwiera
Mobil: PC122/Sirio Omega 27; CRT MIKE/wilson little
Było :A18, AT Smart,Yosan Micro,AT-6666(szatan),Lafayette Atena,Herbert,ALINCO DR-135DX,Lincoln,HR-5500,Alan 87,Alan 28,Saturn 40,Ralistic TRC-482,Cobra 146 gtl,Apollo Road Blues,Yosan CB-300,MTech LIII,Uniden 520,Yosan Pro 120, Walker,Omega Farun
MarcinMMz
Posty: 341
Rejestracja: 2010-12-19, 11:47
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: MarcinMMz »

Siara1 pisze:1 - MOD
2 - RX
3 - TX
4 - U/D (UP 4+6, DOWN 4+5)
5 - GND
6 - VCC

Ty lutujesz 4 kable, 4 i 6 pin wolny.
Trochę nie tak, bo:

1. modulacja
2. masa
3. RX
4. TX
5 i 6 wolne (służą do sterowania klawiszami UP i DOWN w oryginalnym mikrofonie)

A jak wyczaić które kabelki z mikrofonu to RX, TX, itd. to musisz zweryfikować to w mikrofonie na przykład najprostszym multimetrem z funkcją brzęczyka :-) Gdzieś na forum jest opisane jak to zrobić.

Tak na szybko jak ja to robię: zaczynasz od poszukania przewodu z masą (szukasz zwarcia między masą płytki a którymś z przewodów kabla), później szukasz RX (szukasz zwarcia masy-żyły, znalezionej wcześniej, z innym przewodem w wiązce), następnie TX podobnie jak dla RX ale przy wciśniętym nadawaniu w gruszce. Ostatni przewód kabla gruszki to modulacja.... To tak jak prościej i najszybciej.
Alan i wszystko jasne...
antos
Posty: 49
Rejestracja: 2013-07-16, 14:29
Lokalizacja: Śląsk

Re: Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: antos »

ehh

To chyba nie jest problem z mikrofonem. Mam zalutowane przewody dokładnie tak jak piszecie i dalej przełącza kanały w dół przy nadawaniu - mimo iż 5 i 6 pin są wolne.
Teraz objaw jest taki, że radio przechodzi w RX i słyszę szum - czasem jakieś wołanie z oddali - nie wiem czy to jest spowodowane tym, że w sobotę rano jest cisza w eterze, czy tym, że coś jest nie tak. Jak nacisnę PTT na gruszce to radio przechodzi w TX, skala zapala się jak zwykle, tylko nikt nie odpowiada na moje wołanie. Nie mam żadnego sąsiada żeby ustawić obok siebie dwa auta i sprawdzić...
Awatar użytkownika
Kasztelan
Posty: 1483
Rejestracja: 2012-11-06, 13:43
Lokalizacja: JO82OT

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: Kasztelan »

Oryginalny mikrofon masz? Będzie można sprawdzić czy też od naciśniecia PTT przełączają sie kanały. Jeśli nie, tzn, że winny densei.
Mobil: Uniden PC 68 XL KNKTR & Sirio Turbo 1000 Black
Mobil: Uniden 520 PRO XL & Sirio Omega 27
Baza : Uniden PC 68 LTW KNKTR & Sirio Signal Keeper 27
161BD909 - 161CBF139

Obrazek
antos
Posty: 49
Rejestracja: 2013-07-16, 14:29
Lokalizacja: Śląsk

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: antos »

Nie mam oryginalnego mikrofonu. Kupiłem to radio razem z densei. Jakbym miał oryginalny mikrofon to dawno bym już taki test wykonał.
antos
Posty: 49
Rejestracja: 2013-07-16, 14:29
Lokalizacja: Śląsk

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: antos »

Nie wiem jak edytować poprzedni post, więc przepraszam za dublowanie postów.

Kupiłem nówkę sztukę Densei, postanowiłem zaryzykować i kurde nic z tego. Radio jak przełączało kanały przy nadawaniu tak przełącza dalej. Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Igor_512
Posty: 228
Rejestracja: 2012-07-24, 08:59
Lokalizacja: Łódź/Zelów

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: Igor_512 »

A w radiu patrzyłeś? Może przy wejściu na mikrofon coś zwiera?
Mobil 1: Audi A4 B7
Cre 8900, Sirio SG-CB1400/President Wyoming

Mobil 2: Ford Transit
President Johnny III/President Virginia

Pomagam w kupnie wszelakiego sprzętu muzycznego.
Oprawa Ślubów i innych uroczystości Kościelnych.



Pozdrawiam, Igor
antos
Posty: 49
Rejestracja: 2013-07-16, 14:29
Lokalizacja: Śląsk

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: antos »

Patrzyłem. Radio leży rozebrane przede mną. Mam schemat do tego. Zwarcia nie ma. Jedyne czego mi brak to doświadczenie w naprawie urządzeń analogowych tego typu.
Mam schemat, który jest co prawda dość niewyraźny, ale próbuje go analizować. Moim zdaniem jeżeli coś jest gdzieś zwarte to między pinem 3, a pinem 5 lub 6. Niestety na mierniku nie widać zwarcia pinu 5/6 w stosunku do żadnego z sąsiednich pinów - nawet po naciśnięciu PTT, więc moje pomysły się kończą. Elementy typu diody i tranzystory, które są w jakiś sposób powiązane z tymi funkcjami - sprawdziłem i są sprawne. Jedyne co, to jakiś element, którego nie wziąłem pod uwagę jest uszkodzony - tylko nie potrafię tego znaleźć. osobiście nie lubię naprawiać starych urządzeń z lat 90-tych. Chyba będę musiał to oddać komuś bardziej doświadczonemu w naprawie tego typu urządzeń, bo sam już poświęciłem na to mnóstwo czasu.
antos
Posty: 49
Rejestracja: 2013-07-16, 14:29
Lokalizacja: Śląsk

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: antos »

Przepraszam jeszcze raz za dublowanie postów. Jeżeli widzi to jakiś moderator to niech połączy te posty w jedno, lub zostawi, bo nie wiem jaka jest praktyka na tym forum.

W każdym razie wstępnie victoria. Radio działa. co było nie tak? Nie wiem, dziś w akcie rozpaczy wymieniłem wszystkie elektrolity oraz część kondensatorów ceramicznych. Poprawiłem luty w sporej części płytki. W każdym razie działa. Kanałów w dół nie przerzuca, modulacja działa. Na 19 na klasyczne pytanie "jak mnie słychać" odpowiedź pada, że dobrze i wyraźnie. Jednak jak jest ktoś z okolic Rybnika, kto byłby chętny pomóc mi sprawdzić radio - najchętniej z jakąś bazą chciałbym sprawdzić jak mnie słychać i ewentualnie dopasować poziom wzmocnienia i echa w mikrofonie. Chyba, że jutro znów przestanie działać :)
MarcinMMz
Posty: 341
Rejestracja: 2010-12-19, 11:47
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Densei 2002 przełącza kanały przy PTT w Alan28

Post autor: MarcinMMz »

Pewnie będzie działać - nie ma co za dużo narzekać bo to przyzwoite radia :-)

Ze swojej strony chciałem tylko nadmienić jedną kwestię czytając ten post. Alan 28 i Alan 28-D to dwa rożne radia dlatego jeżeli ktoś posiada wersję niemiecką należy się liczyć z innym układem pinów w gnieździe.

Ja bynajmniej się z takim "problemem" nie działającego mikrofonu już spotkałem :-)
Alan i wszystko jasne...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikrofony”