Jaki mikrofon dobrać?

Dyskusje na temat mikrofonów i ich przeróbek

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Dizaster
Posty: 145
Rejestracja: 2013-03-03, 23:50
Lokalizacja: Gl

Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: Dizaster »

Cześć, chwilowo na prowizorycznej bazie mam radio Alan 28. Testowałem różne mikrofony. Zwykły dynamiczny seria z radia, Midland DM510, KPO NM452, Densei Echo EC2018. Najlepiej szedł KPO NM 452 ale zbyt sopranowo z moją barwą głosu. Później Midland DM510 dynamiczny ze wzmocnieniem. Rozczarował mnie za to Densei. Na myśl przychodzi mi Sadelta, tylko jaka? Wiadomo, że później mogłaby ona chodzić pod A87 do którego się przymierzam.
Było: Alan 28 + Densei EC-2018, DC 5 [A], Lemm AT1500.
Mobil: Cobra 19 PLUS + President Florida.
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: SP3UQE »

A pomyśl o samodzielnym wykonaniu klona mikrofonu Icom-SM8. W sieci znajdziesz gotowe schematy i rysunki płytek.
Ma ta właściwość, że barwę głosu regulujesz sobie PR-kiem - w zasadzie zawsze znajdziesz satysfakcjonujące Cie ustawienie.
Pozdrawiam z Ghany
Awatar użytkownika
Dizaster
Posty: 145
Rejestracja: 2013-03-03, 23:50
Lokalizacja: Gl

Re: Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: Dizaster »

SP3UQE powiedz mi jak wygląda ze wzmocnieniem w tym mikrofonie. Nie ma problemu znajdę schemat i wymłodzę sobie taki mik :-)
Było: Alan 28 + Densei EC-2018, DC 5 [A], Lemm AT1500.
Mobil: Cobra 19 PLUS + President Florida.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: januwojt »

W SM-8 cały myk polega na zastosowanych tranzystorach we wzmocnieniu . Niestety nie ma jednej prostej recepty w doborze mikrofonu . Zależy jaki masz głos , co chcesz uzyskać , trzeba przemielić kilka , a nawet kilkanaście majków . Najlepiej na drugim radiu sie odsłuchiwać samemu na słuchawkach .
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: SP3UQE »

Januwojt - nie przesadzaj. BC547 daje rade.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: januwojt »

SP3UQE, jasne , do tego wkładka za złotówkę i siejemy zgrozę w eterze .
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: kedar1 »

czy są jakieś warte polecenia konstrukcje, które byłby w stanie poskładać analfabeta elektroniczny?
857d
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: januwojt »

Dawno temu stosowałem ten układ z dobrym skutkiem .
http://arlisklep.pl/pl/p/J-250-Przedwzm ... owego/7302" onclick="window.open(this.href);return false;
Dwustopniowe wzmocnienie na wzmacniaczu operacyjnym . Do układu dodawałem na wyjściu już za kondensatorem C5 potencjometr 10k na zasadzie dzielnika napięcia , czyli jeden koniec potencjometru na końcówkę C5 , druga na mase i ze ślizgacza wyjście modulacji. Do ograniczenia wzbudzania równolegle trzeba dołożyć do R6 kond 22-33pF , oraz równolegle do P1 i R8 , czyli między nogi 6 i 7 scalaka taki sam kond 22-33 pF . Układ ma bardzo duży potencjał wzmocnienia , można go jeszcze zwiększyć zmieniając rezystor R6 w granicach rozsądku na większy . Zmiana R2 na mniejszy ograniczy zbieranie tła przez mikrofon (czyli czułość) , można nawet dać 680 omów . Zmiana R2 nie ma wpływu na finalne wzmocnienie. Układ dobrze pracuje nawet przy szerszym zakresie napięć zasilania , gdyż już prawidłowo działał przy 5 woltach (zasilany z FT-450D) .
P1 ustalić sobie zakres wzmocnienia i doregulowywać dodanym na wyjściu P2 .
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Jaki mikrofon dobrać?

Post autor: SP3UQE »

Ja jesteś jak to określiłeś "analfabeta elektronicznym" to sugestia Januwojt jest interesująca.
I zobacz to:
http://sq8luu.republika.pl/MIC/micr.htm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikrofony”