Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Dyskusje na temat mikrofonów i ich przeróbek

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Ariel.
Posty: 59
Rejestracja: 2009-10-04, 19:57
Lokalizacja: Elbląg

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: Ariel. »

W tym mikrofonie pomaga ekranowanie obudowy od środka.
scarab
Posty: 33
Rejestracja: 2011-03-06, 00:18
Lokalizacja: k-ce

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: scarab »

Już zaekranowałem go folią :)
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: angel_dark666 »

VR3 od wzmocnienia, VR2 jest to jakaś regulacja do echa.
Skoro dalej ci sie sprzęga, to wpierw wysciel tylnią obudowe folia alu i połącz z masa, jeśli to dalej nie pomoże to daj kondensator 1-100nF miedzy audio i mase, sam musisz dobrać wartość ponieważ im wieksza tym bardziej tnie wysokie tony. To jest norma w tym mikrofonie , zazwyczaj tak sie dzieje jak antena na magnesie, ja miałem podobnie, jak dałem antene na uchwyt problem znikł bez zbędnych modyfikacji mikrofonu.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: januwojt »

VR2 to regulacja Talkback , czyli własnego odsłuchu .
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Re: Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: angel_dark666 »

januwojt pisze:VR2 to regulacja Talkback , czyli własnego odsłuchu .
Jak to działa?
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: januwojt »

Niektóre radia na żyłe powrotną RX mają puszczoną na wzmacniacz głośnika , w momencie naciśnięcia PTT na żyłę RX jest podawana też modulacja , oprócz tej normalnej modulacji która idzie zwyczajowo. Jedna w radiu idzie na modulator i nadajnik , a druga na wzmacniacz m.cz. Ta druga zazwyczaj powoduje dodatkowe kłopoty ze sprzęganiem . W ekstremalnych sytuacjach niektórzy wylutowywali tą PRkę VR2.
Awatar użytkownika
prezesso
Posty: 110
Rejestracja: 2009-05-29, 23:03
Lokalizacja: JO92OB Łęczyca

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: prezesso »

To ja dodam coś od siebie:

Ok roku temu kupiłem FD2060. Oryginalna modulacja kaszana, bardzo basowa, dla niektórych w eterze trudna do zrozumienia.
Mik został zaekranowany od środka folią aluminiową, ale nie podłączałem do masy - duża poprawa, nie sprzęga się.
Miałem wkładkę elektretową ze starego telefonu, nie pamiętam, czy to była nokia 3310, czy jakiś siemens. Postanowiłem wmontować tą wkładkę do mika.
Wrażenia? - wieelka poprawa w modulacji, modulacja jakby estradowa, bardzo dużo sopranu, poprostu bajka.
Dzisiaj wypróbuję ją w eterze. Wcześniej sprawdzałem mika podłączając radio President Wilson I do wejścia AUX w radiu cd.
President Wilson I mik FD-2060 + Sirio ML-145 lub Sirio AS-100 na magnesie 12,5 cm.
hadrian
Posty: 4
Rejestracja: 2017-03-12, 12:43

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: hadrian »

Potrzebuje waszej pomocy.
Mam ten mikrofon podpięty pod Valerego i mam taki "problem". Zacząłem bawić się tymi PRkami. W momencie jak rozkręciłem tą VR3 przy stawianiu nośnej radio zaczęło wydawać dziwne dźwięki, których wcześniej nie było tzn. przepraszam za wyrażenie jakby "pierdziało" przy rozkręconym na
maxa Mic Gain-ie, przy skręceniu go dźwięk ten zanika. Natomiast po dość mocnym skręceniu tej PRki i rozkręceniu Mic gaina również dźwięk zanika (przy takim ustawieniu sprawdzałem łączność i w linii prostej ok. 3 km było mnie słychać dobrze). Czy to znaczy, że zbyt mocno rozkręcam wzmocnienie i powinno być skręcone? Jak to ustawić, żeby było ok? Dodatkowo przy stawianiu nośnej wskaźnik siły sygnału nie wychyla się do końca, a jedynie do połowy skali. Czy to normalne? Mam nadzieje, że mój opis jest w miarę czytelny.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: cassiopeia »

ustaw micgain na max i reguluj mikrofon do pożądanego poziomu. nie na odwrót ;-) wskaźnik powinien wychylać się bardziej jak zaczniesz mówić do mikrofonu
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
prezesso
Posty: 110
Rejestracja: 2009-05-29, 23:03
Lokalizacja: JO92OB Łęczyca

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: prezesso »

Dzisiaj zrobiłem test mikrofonu i porównanie z innymi.

Nadawanie: Cb radio President Wilson I
Antena Sirio ML-145 na magnesie, dobrze zestrojona
Testowane mikrofony:
- Farun FD2060
- ori mik President, wkładka ori 500 ohm
- ori mik President, wkładka 750 ohm z mikrofonu Unitra Tonsil MDO-21

Odsłuch do nagrania to radio Lafayette Indiana, antena Sirio AS-100.

Odległość między radyjkami to ok 10 metrów.

Mikrofon FD2060 perka vr2 ustawiona na g. 8.
W środku mik zaekranowany folią alu, ale bez podłączenia do masy.
Wkładka z jakiegoś starego telefonu komórkowego.

Całe nagranie w poniższym linku:

http://www104.zippyshare.com/v/AfthyQJQ/file.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Wg mnie najlepiej i najgłośniej wypadł ori mik z wkładką 500 ohm, a powinien FD2060...

Prośba do doświadczonego użytkownika forum o komentarz.
President Wilson I mik FD-2060 + Sirio ML-145 lub Sirio AS-100 na magnesie 12,5 cm.
Awatar użytkownika
prezesso
Posty: 110
Rejestracja: 2009-05-29, 23:03
Lokalizacja: JO92OB Łęczyca

Farun FD2060 tuning / modyfikacja

Post autor: prezesso »

Podłączyłem ekranowanie z folii do masy - teraz jest rewelka :) Nawet przy Mic Again na full wzmocnienie (vr3) mam w mikrofonie FD2060 ustawione na g. 2, czyli jakieś 70% i wcale nie sprzęga, za to jest głośniejszy od standardowego oryginalnego mika z wkładką dynamiczną 500 ohm :)
Jak wyżej koledzy pisali - wystarczy tylko zaekranować mik od środka, a ekran podłączyć do masy :)
President Wilson I mik FD-2060 + Sirio ML-145 lub Sirio AS-100 na magnesie 12,5 cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikrofony”