Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Dyskusje na temat mikrofonów i ich przeróbek

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: MarcinC5User »

Hejka, otóż znalazlem w sieci schemat wzmacniacza autorstwa kolegi Mayor7 i kupiłem wszystkie potrzebne rzeczy tylko mam mały problem z podłączeniem bo nie wiem gdzie wpiac przewod od modulacji (zolty) i zasilanie. Wzmacniacz chce założyć do oryginalnego mikrofonu od Presidenta Harry III, czyli zasilanie +12v jest na 6 pinie.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: cassiopeia »

V1 chyba bylo bez zasilania?
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: MarcinC5User »

Prośba do admina o scalenie postów bo nie mogę już edytować
Oto schemat wspomnianego wzmacniacza Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-03-29, 19:31 przez MarcinC5User, łącznie zmieniany 2 razy.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: cassiopeia »

I gdzie tu jest zasilanie? Bo ja nie widze.
Mialem takie w jacksonie od mayora z dynamiczna wkladka
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: MarcinC5User »

A mógł byś mi pomóc w podłączeniu tego? Bo właśnie nie wiem co mam wpiac w OUT i czy do wkładki wpiac się tym kondesatorem czy odlutowac żółty przewod od wkładki i dopiero później podpiąć jedną nozke z kondesatora ?
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: cassiopeia »

Obrazek
Pod out podpinasz przewod ktory odlutujesz od wkladki
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: MarcinC5User »

No i coś chyba poszło nie tak bo przed chwilą rozmawiałem z kolegą Wilczek i mówi że żadnej różnicy W modulacji. Idzie dalej tak samo jak fabryczny mikrofon. Zauważyłem że do wkładki jest jeszcze przylutowany kondesator i coś jeszcze, może to jest przyczyną braku różnicy i należy to odlutowac?
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: cassiopeia »

Daj zasilanie na modulacje przez rezystor, odetnij to kondensatorem i podepnij elektretowa wkladke.
http://obrazki.elektroda.pl/8258497000_1360596415.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Wtedy nie potrzeba żadnych wzmacniaczy
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: MarcinC5User »

Ok jutro skoczę do sklepu po taki rezystor i spróbuje. Swoją drogą dziwi mnie to ze ten wzmacniacz nie chce działać. A wygląda to tak
Obrazek
Obrazek
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: cassiopeia »

W Harry 3 fabrycznie jest nisko ustawiona glebokosc modulacji i taki wzmacniacz nie robi roznicy. Nieraz nawet potezny majk nie zrobi roznicy poza zmiana barwy modulacji. Dobrze by bylo troche ppdciagnac modulacje w samym radio
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: MarcinC5User »

Problem w tym że w pobliżu brak dobrego serwisu z CB. A żeby radio wysyłac to mam jakoś mieszane uczucia. Może kiedyś będę jechał do Łodzi to wpadnę do Hasana. Mam jeszcze fd1818 pokombinowane przeze mnie ale jak podłączam do Harrego to piszczy i sprzęga.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: januwojt »

Tu masz ten schemat z opcją zasilania zewnętrznego z 12 V , nie wykorzystuje sie zasilania polaryzacyjnego wkładki . Potencjometrem , najlepiej Perek ustawić wzmocnienie . Wzmocnienie w pewnych granicach można tez zmieniać zmieniając rezystor sprzężenia zwrotnego 1Mom między bazą tranzystora , a kolektorem . Zmieniając w niewielkich granicach rezystor emiterowy 100 om można zmieniać barwę modulacji .
Obrazek
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: januwojt »

januwojt pisze:Tu masz ten schemat z opcją zasilania zewnętrznego z 12 V , nie wykorzystuje sie zasilania polaryzacyjnego wkładki . Potencjometrem , najlepiej Perek ustawić wzmocnienie . Wzmocnienie w pewnych granicach można tez zmieniać zmieniając rezystor sprzężenia zwrotnego 1Mom między bazą tranzystora , a kolektorem . Zmieniając w niewielkich granicach rezystor emiterowy 100 om można zmieniać barwę modulacji .
Obrazek
Bez dłubnięcia w głębokość modulacji w radiu , wzmocnienie nie da efektu .
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: MarcinC5User »

Dziś kolejna próba, tym razem wersja z zasilaniem i niestety porażka. Piszczy i sprzęga u odbiorcy. Na domiar złego chciałem zwiększyć modulacje w samym radiu(nawet znalazłem service maual do Harrego iii) i trzeba pokrecic perka 205 i 202 lecz na mojej płycie głównej nie ma takich elementów. Pewnie dlatego że jest to wersja 12/24V. Gdzieś natknąłem się na wypowiedź Hasana że te radia (wersja 12/24V) wychodziły z fabrycznie ustawioną modulacja na 40%. I odnośnie tego mam pytanko, czy wie ktoś jaki potencjometr odpowiada za głębokość modulacji w Harry III w wersji 12/24V? W razie czego zamieszczam zdjęcie płyty głównej
Obrazek
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Wzmacniacz mikrofonowy V1 by Mayor7

Post autor: Mayor7 »

Jeśli chcemy podłączyć do mikrofonu dynamicznego to niepotrzebne są rezystory 3k i kondensator 10uF bo to jest dla wkładek elekretowych.
Wzmocnienie powinno być umieszczone w mikrofonie ale i w radiu działa bezproblemowo.
Nie ma opcji aby coś się sprzęgało chyba że ktoś coś sknoci z kondensatorem 100nF między bazą tranzystora i masą. Kondensator 2,2uF zamienić na 10uF to będzie więcej sopranu.
Z doświadczenia nie zmieniać wartości rezystora 1M. Przestanie działać jeśli nie zasilimy w sposób jak opisał januwojt

No i pozostawienie limitera w radiu spowoduje słabą poprawę i tendencję do sprzęgania.
Najprościej postaram się wyjaśnić. Tylko czysta sinusoida nie powoduje powstawania harmonicznych. Działający limiter zniekształca sinusoidę czyli ten nasz sygnał bo obcina jej wierzchołki. Wtedy jest masakra bo zamiast ładnego czystego przebiegu uzyskuje się coś podobnego do kwadratów a tego nikt nie lubi.
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikrofony”