CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7782
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: Hasan-Łódź »

Niepokojące wieści od sąsiadów:
https://trans.info/pl/zakaz-uzywania-cb ... ech-105172" onclick="window.open(this.href);return false;
https://autokult.pl/31946,ostrzejsze-pr ... body-31946" onclick="window.open(this.href);return false;
https://simonthewizard.com/2018/08/17/n ... n-germany/" onclick="window.open(this.href);return false;
Kierowcy korzystający podczas jazdy samochodem z CB radio zapłacą w przyszłości mandat – tak wynika z ustawy, którą przyjęła druga izba niemieckiego parlamentu – Bundesrat.

Pod koniec zeszłego roku Niemcy zaostrzyły przepisy ustawy o ruchu drogowym. Od października 2017 roku zakazane jest używanie w trakcie jazdy telefonów komórkowych, smartfonów, smartwatchów, odtwarzaczy mp3, tabletów, notebooków, dyktafonów oraz discmanów. Zakaz używania CB radio zacznie obowiązywać z opóźnieniem 1 lipca 2020 roku. Ustawa dopuszcza jedynie bezdotykową obsługę wyżej wymienionych urządzeń bez odrywania wzroku od drogi.
Interesujące podejście do CB radia :evil:

Niestety tak to się dzieje, gdy prawo stanowią osoby oderwane od rzeczywistości...

Oglądałem ostatnio Teslę S, Range Rover Velar czy Volvo XC40, XC60... jakoś tam tablet wielkości małego telewizora, który służy do DOTYKOWEJ obsługi wszystkiego nie przeszkadza? Tam wszystko w porządku...

Istnieje realne niebezpieczeństwo, że przepisy te mogą być przeniesione na całą EU - a nie wiadomo czy sama funkcja VOX w radiu wystarczy do legalnego korzystania CB?

Cóż, łączność obywatelska bez licencji i opłat to coś czego rządy specjalnie nie lubią, no bo jak to możliwe, że obywatel może być niezależny od infrastruktury GSM/internetu?

Zapraszam do dyskusji...
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
jacekviola
Posty: 126
Rejestracja: 2008-09-25, 17:55
Lokalizacja: zabrze

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: jacekviola »

ciężko tu w ogóle podjąć dyskusję.
Ręce opadają i tyle.
onwy mk1/3, herbatnik, alany , taylor, yosan pro110, 120, tti 880, harry II classic, mtech legend II, III, i pewnie jeszcze parę
jest: U520xl + ml145 (Fiat Tipo SW), anytone smart + omega27 (toyota yaris II)
Awatar użytkownika
Lopez
Posty: 311
Rejestracja: 2014-01-03, 17:30
Lokalizacja: Jasło/Skawina

Re: CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: Lopez »

W Hiszpanii już dawno taki przepis jest, więc powoli idą inne kraje w tym kierunku. Trzeba będzie założyć zestaw, tzw wolne ręce i nie będzie problemu. Vox do tego nie jest potrzebny. Z drugiej strony, tak jak piszesz. Te sterowanie funkcjami samochodu z poziomu tabletu, jakoś nie będzie nikomu przeszkadzało. Myśle nawet, że bardziej będzie skupiony na tym, żeby dobrze tam coś ustawić niż na drodze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Baza- Icom IC760 - Kenwood TS-870 - Futura 5/8 -Delta Loop 3ELE - Delta w/g SP7LA - KG-UV950P - D-Original X-200
Mobil- Icom IC706 - President Pennsylvania
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: AntekPabianice »

Czyli krótkofalowców nie dotyczy, bo za licencję się płaci :mrgreen:
Idąc takim tokiem myślenia, nie będzie można jeździć autem z manualną skrzynią biegów, bo też trzeba rękę od kierownicy oderwać ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Michal89
Posty: 22
Rejestracja: 2017-12-28, 17:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: Michal89 »

AntekPabianice pisze:Czyli krótkofalowców nie dotyczy, bo za licencję się płaci :mrgreen:
Idąc takim tokiem myślenia, nie będzie można jeździć autem z manualną skrzynią biegów, bo też trzeba rękę od kierownicy oderwać ;-)
Dokładnie. Obsługi radia FM też powinni zabronić i wszystkiego innego. Najlepiej UE niech zabroni jeździć samochodami, no bo stanowi to pewne zagrożenie dla zdrowia czy życia...
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: SP9 »

:mrgreen: a służbą, np. Policji czy Straży Pożarnej też zabronią korzystania z środków łączności ????
Zabawne ... i tragi-śmieszne.
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Kasztelan
Posty: 1483
Rejestracja: 2012-11-06, 13:43
Lokalizacja: JO82OT

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: Kasztelan »

Kamerki w autach też zabronione w DE. :mrgreen:
Mobil: Uniden PC 68 XL KNKTR & Sirio Turbo 1000 Black
Mobil: Uniden 520 PRO XL & Sirio Omega 27
Baza : Uniden PC 68 LTW KNKTR & Sirio Signal Keeper 27
161BD909 - 161CBF139

Obrazek
Awatar użytkownika
maraft1
Posty: 386
Rejestracja: 2011-01-11, 19:51
Znak/ranga: 161CB44
Lokalizacja: LUBLIN

Re: CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: maraft1 »

Dziś pokazało się coś jeszcze lepszego. To daje do namysłu że jednak tego kraju niema co brać na poważnie.
https://40ton.net/korytarze-ratunkowe-d ... nformacje/" onclick="window.open(this.href);return false;
]
Awatar użytkownika
Bodvar
Posty: 348
Rejestracja: 2014-07-09, 21:49
Lokalizacja: JO71MD

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: Bodvar »

Często mi się zdarza jeździć po Niemcach i już teraz dojeżdżajac do jakiś robót drogowych słychać komunikat po Polsku UWAGA NIEBEZPIECZNE MIEJSCE
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: kubaopp »

Nareszcie może będzie spokój na 19# :lol: :lol: :lol:
ML145 +DNT Strato FM
pkobierecki
Posty: 103
Rejestracja: 2013-10-12, 17:01
Lokalizacja: Oleśnica

Re: CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: pkobierecki »

kubaopp pisze:Nareszcie może będzie spokój na 19# :lol: :lol: :lol:
Od czasu popularyzacji Yanosika zrobił się porządek. Jest taki porządek, że już w znaczącej większości przypadków nie mogę dowiedzieć się o "ścieżkę" do pracy. Na dojazdy lokalne nawet już nie wyciągam anteny. :-(
Apollo Road Blues V2 + Virginia
Motorola GP360
Motorola XT660d
Michal89
Posty: 22
Rejestracja: 2017-12-28, 17:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: Michal89 »

Od czasu popularyzacji Yanosika zrobił się porządek. Jest taki porządek, że już w znaczącej większości przypadków nie mogę dowiedzieć się o "ścieżkę" do pracy. Na dojazdy lokalne nawet już nie wyciągam anteny. :-(
Dokładnie.
Ja po mieście też nawet nie wyciągam anteny, ponieważ mało kto odpowiada. Też jeżdżę na Yanosiku. Jednak w trasie CB jeszcze działa na szczęście.
Awatar użytkownika
fedor079
Posty: 87
Rejestracja: 2012-12-01, 13:59
Lokalizacja: Wadowice

Re: CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: fedor079 »

Tu nie chodzi o bezpieczeństwo. Raczej o zablokowanie możliwoście porozumiewania się ( przekazu informacji ) na wypadek celowego bądź nie zablokowania innych źródeł komunikacji. Np na wypadek kryzysu lub jakiegoś konfliktu.
Jest: Cobra 29 NW LTD, sirio carbonium.
W zapasie A28,johnny iii , harry iii

Baza: George , Sirtel Maris 2000

Było: A48+,President James, JFK II, u520, johnny ii
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: Defcio »

Jestem za, ponieważ kierowcy po pierwsze zniszczyli CB-radio obywatelskie i poodchodziło mnóstwo dobrych ludzi będących założycielami lub wspierającymi rozwój CB radia w Polsce nie mogących znieść chaosu jaki wprowadziły 'mobilki' nieszanujący nikogo, zakłócając pracę celowo stacji bazowych, rozmawiających celowo na 28 kanale, wchodzących na 9 kanał i rozmawiających tam a nasz straż pożarna nie mogła sobie z tym poradzić, nie reagowali na prośby, ech, ile to walk było z nimi w latach 90' , niestety cb-radiowcy przegrali, radiostacja stała się symbolem agresji drogowej i wulgarności, doszło do tego że mi nawet sąsiedzi z bloku mówili że "jak możesz być cb-radiowcem to taka hołota, klną że szkoda gadać" , gdy chodziłem ze swoim ręcznym TRX spotykałem ludzi, z ..tyłu słyszałem opinie o mnie jako cb-radiowcu, bardzo niepochlebne zawsze kojarzony z piratem zagrażającym ludziom, takim wulgarnym bandziorem. Do lat 90' pasmo CB było na poziomie, zero kierowców na paśmie, za to wielu elektroników, inżynierów, ludzie nauki itp. ja byłem dzieckiem więc się nasłuchałem, dziś nawet krótkofalowcy w przeważającej ilości nie mają szans w klasie zachowania i edukacji, to jest znacznie niższy poziom. Choć myślę że CB radio nie wróci do cb-radiowców, ludzie mają zbyt złe zdanie o kierowcach czyli o problemach z nimi związanych. Rok temu na rowerach wzięliśmy ręczne trx ale niestety był tylko wstyd jak z za pleców poleciały na głos wśród ludzi wulgaryzmy zamiast etykiety łącznościowca.
Jeśli faktycznie będzie jakieś ograniczenie to mam nadzieję że uratuje kogoś życie, przez wiele lat zginęło lub zostało rannych, stale poszkodowanych wiele osób w wyniku niewłaściwego użycia cb-radia. W USA mieli ten sam problem, mnóstwo 'przypadkowych wypadków' drogowych ale od wielu lat ostrzeganie przed policją jest przez ludzi uważane jako nieetyczne ponieważ na tym tracą inni, cb jest w rekach głównie stacji bazowych a kierowcy do kontaktu z bazą przy wyładunku itp używają radiostacji uhf ręcznej. Chyba tylko w Polsce i Rosji kierowcy tak walczą z policją by jeździć niebezpiecznie, pozostałe państwa często nawet nie wiedzą że tak można robić. Z anten popularnych w latach 70-80 były dwie anteny do auta , tak do auta ale dla łącznościowca z radiostacją o mocy do 500mW w modulacji AM , były to wydajna "DV27S" i ekonomiczna "CBS-80K", wielu jeszcze ma takie anteny, w innych krajach jest ich więcej ponieważ były przywożone z Niemiec i Włoch. Włosi sprzedawali radiostacje CB dwuzakresowe 27 i 7 Mhz w jednej obudowie, 27 Mhz dla łączności bezpośrednich a dla odbitych, oba pasma o tej samej mocy. Szwajcarzy mieli też krótko pasmo 900Mhz w modulacji FM z mocą 5W dla stacji z anteną bazowo-samochodową i do 2W dla urządzenia ręcznego. Po kilku latach wycofano z uwagi na przekroczenia napromieniowania ciała ludzi. CB-radiowcy z pasma 900 Mhz i 27 Mhz nie lubili się wzajemnie ponieważ 27 Mhz mieli ci mniej zamożni a 900Mhz trx kosztował ponad całą pensję. U nas jednokanałowy trx 27 Mhz Echo-4 o mocy 25 mW i czułości 2,5uV dla 10db/SN też kosztował 3000zł to cała dobra pensja była. Niewolnicy w Chinach nawet nie wiedzą że utrzymują gospodarki wielu państw, nic byśmy nie mieli gdyby nie oni. Z akomuny gdy jezcze nie okradaliśmy innego narodu nasze dobrej jakości trx. FM317-k kosztowało 10 pełnych pensji, to był wtedy bardzo klasowy transceiver przenośny o mocy około 700mW w różnych pasmach (od 40Mhz do 300Mhz). My teraz robimy w radmorze radiostacje ale za sztukę płacą im ponad 10 000zł (stare info z przed 10 lat) i to jest tanio jak na wyrób nie chiński/niewolniczy, choć z Chińskich części. Amerykanie płacą znacznie drożej bo ponad 8000 dolarów za radio ręczne które sami zaprojektowali i sami produkują (APX-8000). Reszta modeli motorli to 'taniocha' produkowana i opracowan w Chinach dla motoroli, dla uboższych państw.
Ale się rozpisałem, życzę wszystkim bezpieczeństwa na drodze, może kiedyś zmienią pasmo CB na inne, miało być 54 Mhz ale nie weszło z uwagi na zbyt wysoki zasięg dla trx ręcznego co mogło spowodować zagrożenie dla państwa bo nadawca mógł być niewidoczny i spowodować np. przekazywanie czegoś ważnego przez granicę lub detonować ładunek wybuchowy. W obecnych wojnach zginęło wielu żołnierzy USA ponieważ przeciwnik detonował IED (bomba amatorska) za pomocą radiostacji FRS/GMRS produkcji USA, żołnierze USA byli źli ze ich kraj sprzedaje wszystkim to co do niedawna miało tylko wojsko i inne służby a od kilku lat nawet dziecko mogło okupić radiostację o zbliżonych parametrach, nieraz takich samych jak kilkudziesięciokrotnie droższe modele zawodowe dla służb, to chore i jak widać zabiło wielu ludzi.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

CB radio zakazane w Niemczech od lipca 2020?

Post autor: kgb14 »

Nie ma co dyskutować...jestem przeciw...nadal chce mieć niezależne źródło komunikacji miedzy choćby takimi pasjonatami jak my. Nie wspominając już o tym , ze jestem trochę prepersem i dla mnie ma to jeszcze inny wymiar.
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”