montaż anteny CB - legalnie

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

miost pisze:współczynnik 0,5 dla modulacji SSB

może być też 0,2 bez kompresji
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

miost pisze:Wybór należy do Ciebie
Chyba nie do końca mnie zrozumieliście, jeśli chodzi o sam montaż miałem w zamiarze zgłosić, już nawet mam druki przygotowane i wypełnione, ale na szczęście "wyprostowaliście" mi psychikę - minął mi zapał idealnego obywatela PL do zgłaszania faktu montażu czegoś co jest wyższe niż ustawa przewiduje, papiery lądują w koszu.

Ale co do ochrony środowiska to tylko teoretycznie pytam, nie miałem i nie mam w planach zamiaru zgłoszenia tegoż faktu do urzędu ochrony środowiska.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
miost
Posty: 174
Rejestracja: 2009-08-03, 19:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: miost »

Krecik pisze:
miost pisze:współczynnik 0,5 dla modulacji SSB

może być też 0,2 bez kompresji
Podałem gorszy przypadek.
Radio: YOSAN JC 2204
Antena: Sirio ML 145
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Mam jeszcze takie czysto prawne pytanie.

Kiedyś myślałem zainstalować maszt z anteną CB na kominie, zrezygnowałem jednak z tego pomysłu na koszt masztu stojącego tuż obok domu. Maszt nie będzie miał żadnego fundamentu, będzie spoczywał na zwykłej płycie chodnikowej 50 X 50 cm, również nie będzie miał stałego zakotwiczenia do elewacji budynku, odciągi ze stalowej linki podczepione będą do komina i słupków odrodzeniowych. Będzie nie będzie jako stała konstrukcja budowlana - sama forma masztu będzie przypominała "wóz Michała Drzymały", chwila i zostanie zdemontowany lub przeniesiony w inne miejsce.

Tak dla czysto formalnych spraw czy na to muszę starać się o jakiekolwiek pozwolenie czy też zgłaszać do jakiegokolwiek urzędu ?

Teraz na dniach coś takiego będę wykonywał, nie mam zamiaru nigdzie tego zgłaszać. Jednak chciałbym wiedzieć jak to ma się do litery prawa, ponieważ mój zaścianek jest wyjątkowy - już miałem zainstalowaną antenę na kominie od stacji bazowej WIFI, przyszło pismo z gminy że mam zainstalowane niezarejestrowane urządzenie służące do przekazywania sygnału internetowego. W gminie dowiedziałem się podlega to rejestracji i opłacie. Na szczęście poszli mi na rękę i napisałem oświadczenie że służy to do celów prywatnych i nie mam z tego korzyści finansowych - obeszło się bez opłat.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
ROMAN06
Posty: 953
Rejestracja: 2011-04-05, 17:40
Znak/ranga: 26GP013
Lokalizacja: HARASIUKI IO92VN

Post autor: ROMAN06 »

marcin82w pisze: W gminie dowiedziałem się podlega to rejestracji i opłacie. Na szczęście poszli mi na rękę i napisałem oświadczenie że służy to do celów prywatnych i nie mam z tego korzyści finansowych - obeszło się bez opłat.
Skoro tak to niech ci pokarzą paragraf że coś takiego lub innego zamontowane na kominie podlega rejestracji a tym bardziej opłacie marcin82w, nie daj sobie wciskać ciemnoty stawiaj maszt na kominie a sąsiad może ci jedynie pomóc bo zaszkodzić nie da rady nie ma takiego zapisu ani paragrafu który zabrania takich czynności.
NAUCZYLIŚMY SIĘ LATAĆ JAK PTAKI PŁYWAĆ JAK RYBY ALE NIE POTRAFIMY ŻYĆ JAK BRACIA
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Nie znam prawa, ale jak mi określiła urzędniczka wymagana jest opłata roczna w wysokości o ile dobrze pamiętam 5% od wartości sprzętu. Ze względu na wysokość (ponad 3 metry) powinienem zgłosić jego instalację. Dotyczy to sprzętu, dzięki któremu mam korzyści majątkowe.

Nie wiem jak się to ma do zapisów prawnych, napisałem oświadczenie że służy mi to do celów prywatnych i nie przynosi korzyści majątkowych - obyło się bez jakiś grubszych działań prawnych. Nawet gdyby przyszło mi płacić, wyszłyby groszowe sprawy. Ale nie w tym rzecz, fakt ten pokazuje jak bardzo niektórym przeszkadza to co robię i mam u siebie, rozumiem gdyby to była antena CB i powodowała zakłócenia, mógłby zgłosić do UKE i próbować w ten sposób pozbyć się problemu, ale WIFI pracuje na 2,4 GHz i nie ma wpływu na pracę sprzętu w gospodarstwie domowym typu RTV i audio oraz innych urządzeń.

Dlaczego komuś zależało by zgłosić takie coś ? Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
koszmar

Post autor: koszmar »

Awatar użytkownika
ROMAN06
Posty: 953
Rejestracja: 2011-04-05, 17:40
Znak/ranga: 26GP013
Lokalizacja: HARASIUKI IO92VN

Post autor: ROMAN06 »

marcin82w pisze:Dlaczego komuś zależało by zgłosić takie coś ?
Już odpowiadam na twoje pytanie , gdybyś nie rozmawiał z kosmitami gdybyś nie zapraszał dziwnych stworów na kawkę obiad i pogaduchy to nikt by się tym nie zainteresował.
A tak na serio sam mówiłeś że twój sąsiad [to nie określę tego osobnika sam wiesz kim on jest ]zakapował cię a zrobił to dla tego że nie wiedział co to jest a coś czego nie znamy tego się boimy.Uświadom tego gada i będziesz miał spokój.
NAUCZYLIŚMY SIĘ LATAĆ JAK PTAKI PŁYWAĆ JAK RYBY ALE NIE POTRAFIMY ŻYĆ JAK BRACIA
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

ROMAN06 pisze:zrobił to dla tego że nie wiedział co to jest a coś czego nie znamy tego się boimy
No nie wiem czy to jest powód, antena na dachu to przecież nie powód do obaw. Przecież to nie jest radziecka głowica jądrowa.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
ROMAN06
Posty: 953
Rejestracja: 2011-04-05, 17:40
Znak/ranga: 26GP013
Lokalizacja: HARASIUKI IO92VN

Post autor: ROMAN06 »

marcin82w pisze: Przecież to nie jest radziecka głowica jądrowa.
A skąd on ma wiedzieć co to jest może i głowica albo antena do łączności między planetarnych zaprosisz kolegów na kapuśniaczek i co wtedy.
NAUCZYLIŚMY SIĘ LATAĆ JAK PTAKI PŁYWAĆ JAK RYBY ALE NIE POTRAFIMY ŻYĆ JAK BRACIA
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Powiedz sąsiadowi, że to pierwszy fragment tarczy anty-rakietowej i niech się nie wtrąca bo przyjdą panowie w ciemnych garniturkach i nikt po nim nie zapłacze :lol:
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Nie to bym się ich bał, ale kilka lat wstecz miałem w domu CB, antena bazowa 5/8 fali i ogrom problemów z sąsiadami. Momentami nawet dochodziło do takich paranoi, że ja byłem poza domem, CB wyłączone a i tak każde zakłócenie było winą mojej anteny. Najciekawsza była moja sąsiadka która mając grubo po 70-tce stwierdziła że sama antena zakłóca, wcześniej nie było anteny i nic złego się jej nie działo.

Pewnie teraz będzie powtórka - teraz już pozwolenia nie potrzebuję, maszt będzie tymczasową konstrukcją szybkiego montażu bez stałego zakotwiczenia, więc tu raczej się nie czepią. Jedyne kontrola z UKE może mieć ale, mam radyjko z odblokowanymi bokami posiadające SSB i obawiam się że tego mogą się przyczepić.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Utarczki słowne to jeszcze pół biedy :-) Gorzej jak ci zaczną demontaż na własną rękę :roll:
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
ROMAN06
Posty: 953
Rejestracja: 2011-04-05, 17:40
Znak/ranga: 26GP013
Lokalizacja: HARASIUKI IO92VN

Post autor: ROMAN06 »

marcin82w pisze:kontrola z UKE
Nic się bój UKE to nie CBA oni najpierw wysyłają list z wiadomością dnia tego i tego o godzinie tej i tej u pana tego i tego będzie kontrola w sprawie tej i tej a jak sobie wpadną tak bez zapowiedzi to powiedz PAN/iom do widzenia zobaczymy się następnym razem i zawsze możesz zapodać na bazę TTI TCB770.
NAUCZYLIŚMY SIĘ LATAĆ JAK PTAKI PŁYWAĆ JAK RYBY ALE NIE POTRAFIMY ŻYĆ JAK BRACIA
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Właśnie myślałem o podobnej akcji, mam w mobilu TTI TCB 770 z drukiem homologacji, zawsze można go do domu przynieść lub nawet kupić dla prowizorki jakieś najtańsze radio posiadające homologację. Tylko nie wiedziałem czy panowie w takich sytuacjach zjawiają się niespodziewanie czy wcześniej informują o fakcie dokonania kontroli.

Również mogę ich nie wpuścić do domu jeśli posiadają odpowiednie pismo uprawniające do kontroli ?
Jak ja nienawidzę poniedziałków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”