Mandat

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Lech
Posty: 983
Rejestracja: 2010-09-15, 16:37
Lokalizacja: Ostróda ( JO93WP )

Post autor: Lech »

albo jakiś bystry urzędnik przetarg ustawił na zakup unidenów bez uprzedniego sprawdzenia czy można ich używać. Jest to jak najbardziej realne
Mobil: plany powstają na nowo
Mobil 2:
*President Walker ASC + President TEXAS + EC 2002 + HP-2
* AOR 8200 + antena konstrukcji kolegi :-)
* YAESU FT-7900 + Antena NAGOYA MAG-79EL-3W + jakiś głośnik zew. NOKIA
Baza:w trakcie budowy- czas około (...)
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Post autor: SP9 »

:) co do CB używanego przez policję - używają prywatnych i to niezgodnie z prawem, mogą używać wyłącznie służbowo przydzielonych środków technicznych to zwykła samowolka z ich strony
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Lech
Posty: 983
Rejestracja: 2010-09-15, 16:37
Lokalizacja: Ostróda ( JO93WP )

Post autor: Lech »

Wojtek KR pisze:co do CB używanego przez policję - używają prywatnych i to niezgodnie z prawem, mogą używać wyłącznie służbowo przydzielonych środków technicznych to zwykła samowolka z ich strony
myśle że się mylisz, żaden milicjant :mrgreen: nie ryzykował by posiadania nielegalnie ( bez zgody przełożonego) radia, które tak na prawdę nie służy jemu tylko pełnionej przez niego służbie. Montaż ów radia musi być za zgodą, wszystkie temu podobne rzeczy robione bez zgody odpowiednich osób kończą się postępowaniem dyscyplinarnym. Co ów jakiemuś sierżantowi może na prawdę zaszkodzić w Karierze ;-)
Mobil: plany powstają na nowo
Mobil 2:
*President Walker ASC + President TEXAS + EC 2002 + HP-2
* AOR 8200 + antena konstrukcji kolegi :-)
* YAESU FT-7900 + Antena NAGOYA MAG-79EL-3W + jakiś głośnik zew. NOKIA
Baza:w trakcie budowy- czas około (...)
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Radia CB posiadają tylko w nieoznakowanych autach, raczej mają na to zgodę, poza tym Uboty mieli, kiedy była jeszcze na nie oficjalna deklaracja.
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

k0nr4d pisze:Radia CB posiadają tylko w nieoznakowanych autach, raczej mają na to zgodę, poza tym Uboty mieli, kiedy była jeszcze na nie oficjalna deklaracja.
No to wychodzi na to że wyciągnęli je z policyjnych magazynów i zainstalowali na nowo w nieoznakowanych radiowozach... Po co wydawać kasę na nowe radia z aktualnymi deklaracjami, jak można wykorzystać stare dobre radia ;-)
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Jeśli dane radio dostało kiedykolwiek deklarację, to jest ona aktualna na konkretny radiotelefon.
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

k0nr4d pisze:Jeśli dane radio dostało kiedykolwiek deklarację, to jest ona aktualna na konkretny radiotelefon.
No fakt, zapomniałem o tym ;-)
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
marco
Posty: 342
Rejestracja: 2009-04-24, 17:07
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marco »

To jak Wojtek KR, doczekamy się tego skanu pokwitowania? :lol:
Uniden 68 Elite (mody Szpara), Sirio Titanium 1400 + Sirio Omega 27, Albrecht CB-250
Awatar użytkownika
acabar
Posty: 47
Rejestracja: 2011-03-10, 17:04
Lokalizacja: Silesia

Post autor: acabar »

Rozmowa przez CB radio

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami interpretacyjnymi przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie korzystania z radia CB podczas kierowania pojazdem, Komenda Główna Policji informuje, że aktualnie obowiązujące uregulowania prawne w tym zakresie, nie zabraniają korzystania z urządzeń nadawczo-odbiorczych typu CB radio.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) cyt. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

Biuro Prawne KGP przedstawiło pogląd, z którego wynika iż przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do telefonów komórkowych.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności .

W myśl art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę.

Należy również wskazać, iż kierowcy którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia nie są uprawnieni do bezwzględnego prawa ubiegania się o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym z uwzględnieniem faktycznych okoliczności i przesłanek uzasadniających nałożenie mandatu.




CB radio
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. Nr 138, poz. 972) nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM//SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM oraz z mocą 12W (PEP) dla SSB.

Obecne uregulowania prawne nie nakładają na użytkowników urządzeń typu CB Radio obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie organu kontroli ruchu drogowego świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności użytkowanego urządzenia.

Istnieje jednak możliwość, że urządzenie typu CB radio znajdujące się w pojeździe może nasunąć podejrzenie policjantowi, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki modyfikacji konstrukcji urządzenia oraz dopuszczalnych parametrów pracy. Zdarzają się także przypadki sprowadzania urządzeń spoza granicy Polski, których parametry pracy nie zawsze są zgodne z polskimi przepisami.

W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości co do użytkowanego sprzętu, naturalnym zachowaniem jest próba zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy znajdujące się w pojeździe CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku. Dużym ułatwieniem w takim przypadku będzie okazanie policjantowi Świadectwa Homologacji lub Deklaracji Zgodności. I choć nie ma obowiązku posiadania tego dokumentu przy sobie, to jednak posiadanie go przy sobie w dużym stopniu może ułatwić obu stronom udokumentowanie faktu użytkowania zgodnego z prawem.

W przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy. Oznacza to również, że na potrzeby prowadzonego postępowania wyjaśniającego będzie musiał w późniejszym terminie dostarczyć taki dowód celem uniknięcia posądzenia o popełnienie wykroczenia lub nawet przestępstwa.

źródło - policja.pl
.



SIRIO DV-27 S, SIRIO TURBO 2000,
Lemm 1500, SIRIO MEGAWATT 3000
Walker , YOSAN 2204 TURBO
Densei EC 2002. K-PO NM 452
darsuch
Posty: 3
Rejestracja: 2011-07-08, 13:47
Lokalizacja: kielce

Re: Mandat

Post autor: darsuch »

K!S!3L pisze:Witam wczoraj zostałem złapany przez policje za przekroczenie prędkości jechałem na CB ale dopiero się ustawili i zapłaciłem 100 a policjant ze mam zdemontować radio bo nie mam uprawnień. Posiadam radio Maxon cm10 i antenke sirio nie wiem dokładnie jaka taka czarna około metra. Zapytał mnie ile dałem za radio powiedziałem ze ok 250 a szanowny pan policjant mówi ze kupuje się tylko Presidenty za 600 zł z homologacja itp ale dziś mi daruje bo zapłaciłbym 250 za używanie radia. Jednak powiedziałem ze radia z mocą do 4W są bez zezwoleń a takowa deklaracje posiadam w aucie i mogę pokazać. Więc kto miał racje i jak to ma się w świetle prawa? Może mi ktoś to wyjaśnić?
Taki mały cytacik z interii
""Funkcjonariusz może skontrolować wnętrze samochodu i znajdujące się w nim przedmioty jedynie wtedy, gdy ma uzasadnione przypuszczenie popełnienia przestępstwa" - tłumaczy "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Piotr Wołkowicki, adwokat z kancelarii Olszewski, Tokarski i Wspólnicy. Dodaje, że każde sprawdzenie wnętrza samochodu jest przeszukaniem i musi być zatwierdzone przez sąd lub prokuratora. Podobne regulacje dotyczą radia CB, więc osoby, który jeżdżą z egzemplarzami formalnie niedopuszczonymi do sprzedaży na rynku polskim również mogą czuć się bezpiecznie"
Awatar użytkownika
zdzisław66
Posty: 209
Rejestracja: 2010-11-07, 21:07
Znak/ranga: 161NT093
Lokalizacja: Dobrzany

Re: Mandat

Post autor: zdzisław66 »

Podobne regulacje dotyczą radia CB, więc osoby, który jeżdżą z egzemplarzami formalnie niedopuszczonymi do sprzedaży na rynku polskim również mogą czuć się bezpiecznie"
Nie tak do końca .W takim przypadku przeszukanie i zatrzymanie przedmiotu już jest zasadne,a prokurator z całą pewnością je zatwierdzi.Zresztą ,policjant sprawdzając CB radio po nr.fabrycznych pod kątem czy nie jest kradzione w systemie ewidencji komputerowej,może za żądać okazania homologacji i w wypadku gdy ma pewność że radio figuruje na liście UKE jako niedopuszczone zatrzymać je za pokwitowaniem .W praktyce jeszcze nie słyszałem żeby komuś zabrano radio.
Mobil :Asterix 1.6 16V Radio Lafayette Ares+Santiago 1200 +mic. Densei 2002

Baza SS 3900EL ALMAS BLAU 5/8 x 6 FUTURA MASEN
CB TO NIE KOMÓRA , SZUMIEĆ MUSI !!!!
161 NT 093
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Ja jestem ciekaw co z radiami typu Uniden 68, Cobra 29, Midland 5001, o S-9, czy innych Galaxy już nawet nie wspominając. Nie figurują na liście UKE, ale każdy, kto zna się na temacie wie dobrze, że nie są dystrybuowane w Polsce. Nie ma chyba też czegoś takiego, jak zakaz importu takiego sprzętu spoza granic UE, prawda?
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
Awatar użytkownika
marti101
Posty: 628
Rejestracja: 2009-07-03, 16:30
Lokalizacja: JO81HU/Leszno
Kontakt:

Re: Mandat

Post autor: marti101 »

darsuch pisze:Piotr Wołkowicki, adwokat z kancelarii Olszewski, Tokarski i Wspólnicy. Dodaje, że każde sprawdzenie wnętrza samochodu jest przeszukaniem i musi być zatwierdzone przez sąd lub prokuratora
No proszę, adwokat, a takie głupoty opowiada. Widocznie pan mecenas nie słyszał o czymś takim, jak kontrola pojazdu i przejrzenie zawartości bagażnika i wnętrza pojazdu, która to czynność nie jest czynnością procesową i nie wymaga zatwierdzenia przez prokuratora.
Oby jak najmniej prawników z takim przygotowaniem :-/
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą...

Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
bambus1121
Posty: 35
Rejestracja: 2011-12-14, 21:49
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: bambus1121 »

Jestem ciekaw jak wygląda kwestia modeli wymienionych 2 posty w górę przez Konrada? Wyjaśni mi to ktoś?
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Re: Mandat

Post autor: Besserwisser »

marti101 pisze:
darsuch pisze:No proszę, adwokat, a takie głupoty opowiada. Widocznie pan mecenas nie słyszał o czymś takim, jak kontrola pojazdu i przejrzenie zawartości bagażnika i wnętrza pojazdu, która to czynność nie jest czynnością procesową i nie wymaga zatwierdzenia przez prokuratora.
Policjant nie ma prawa otworzyć schowka ani bagażnika bez nakazu. Zawsze prosi o otwarcie właściciela auta. Jak odmówisz, to musi dostarczyć nakaz prokuratorski.
Bes
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”