CB w Niemczech

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

ar2r_w
Posty: 5
Rejestracja: 2011-08-02, 15:28
Lokalizacja: Kołobrzeg

CB w Niemczech

Post autor: ar2r_w »

Witam. Jak się mają sprawy co do używania CB w Niemczech? Znalazłem na tym forum jedynie informację sprzed trzech lat. Nic się nie zmieniło od tamtej pory?
Awatar użytkownika
KiMCIO
Posty: 2442
Rejestracja: 2008-06-04, 19:22
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: KiMCIO »

ja używałem i używam i nic mi się nie dzieje, więc używaj i ty...
Pomagam w zakupach w Chinach.

http://ali.pub/e5dqi" onclick="window.open(this.href);return false;

Gwarantuje dobre ceny :-) Dla Kolorowych specjalne oferty!
Awatar użytkownika
skoda
Posty: 399
Rejestracja: 2009-06-24, 13:13
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: skoda »

Komunikat UKE

Komunikat dla użytkowników CB radio

W związku z informacją Bundesnetzagentur, regulatora niemieckiego, Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.) nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,960 - 27,410 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB, na max. 40 kanałach o częstotliwości środkowej (nośnej) od 26,965 MHz do 27,405 MHz z odstępem sąsiedniokanałowym wynoszącym 10 kHz i spełniających inne wymagania określone w normach przenoszących normy: ETSI EN 300 135 - dla FM i ETSI EN 300 433 dla AM i SSB.

Na powyższych warunkach mogą być używane jedynie urządzenia CB dopuszczone do obrotu (Art. 153. ust 1. Prawo telekomunikacyjne), posiadające deklarację zgodności z zasadniczymi wymaganiami, lub posiadające wydaną na podstawie wcześniejszych przepisów homologację, certyfikat zgodności.

Administracja Niemiec zwraca uwagę na stosowanie przez polskich użytkowników CB radio niewłaściwych częstotliwości nośnych tzw. "0" (od 26,960 MHz do 27,400 MHz), przesuniętych o 5 kHz w stosunku do obowiązującej siatki częstotliwości, co powoduje wystąpienie zakłóceń łączności, informując równocześnie stronę polską, że w przypadku wykrycia faktu używania nieprawidłowych częstotliwości, użytkownikowi CB radio na terenie Niemiec grożą sankcje w wysokości do 950 euro oraz konfiskata urządzenia.
UKE przypomina również, iż zgodnie z przytoczonymi normami, na terenie Niemiec używane mogą być urządzenia FM pracujące z mocą 4 W (emisja F3E/G3E) oraz urządzenia AM z mocą 1 W (emisja A3E) lub z mocą 4 W (emisja J3E).

VI. Urządzenia CB bez pozwoleń

Od 30 lipca 2004 roku urządzenia CB można używać bez pozwoleń. Najnowszą regulacją prawną tej kwestii jest rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. - w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz.U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.). Zgodnie z § 2 ust. 1, pkt 3 rozporządzenia nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB.

Na powyższych warunkach mogą być używane jedynie urządzenia CB dopuszczone do obrotu (art. 153 ust 1. Prawo telekomunikacyjne), posiadające deklarację zgodności z zasadniczymi wymaganiami, lub posiadające wydaną na podstawie wcześniejszych przepisów homologację, certyfikat zgodności.

Producent lub jego upoważniony przedstawiciel (sprzedawca) ma obowiązek dołączyć do urządzenia radiowego CB podlegającego obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami, deklarację zgodności (art. 158 ust 2. Prawo telekomunikacyjne).

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie posiada i nie publikuje na stronach Urzędu informacji o dokumentach potwierdzających spełnienie wymagań zasadniczych dla urzadzeń CB, jak również nie publikuje wykazu tych urzadzeń. W razie potrzeby uzyskania dokumentu, o którym mowa powyżej należy zwrócić się podmiotu wprowadzajacego do obrotu i używania to urządzenie, lub do przedstawiciela producenta danej marki urządzenia CB.

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text

_________________
Pozdrawiam.
Mobil.Ford Bus:SUPER CHEETAH +KPO 452+KLS 120 +Performer5000
Obrazek[scroll]Obrazek[/scroll]
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

950 euro , ładnie :)
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Niby żyjemy w zjednoczonej Europie a jednak co kraj to obyczaj.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

KiMCIO pisze:ja używałem i używam i nic mi się nie dzieje, więc używaj i ty...
jak wyżej
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Ja również raz przejeżdżałem i nie było problemów, cały dzień poruszałem się po przedmieściach Norymbergi i Furth, kilka razy przejeżdżała policja niemiecka koło mojego samochodu stojącego na parkingu i się nie czepili, a antena 160 cm na vectrze jest nie do ukrycia.
Choć czytałem przypadek że ich tamtejsze ITD czepiło się mobila z PL za pracę na częstotliwościach niezgodnych z ich prawem.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
ar2r_w
Posty: 5
Rejestracja: 2011-08-02, 15:28
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: ar2r_w »

Dzięki. Jeśli Wy używacie to i ja mimo wszystko zabiorę- jakoś pusto by było w aucie bez radyjka. Swoją drogą szkoda, że tzw."unia" nie ma jednolitych przepisów odnośnie CB.
Awatar użytkownika
Piter1303
Posty: 533
Rejestracja: 2009-11-22, 15:00
Lokalizacja: ZCH / FG J073QE
Kontakt:

Post autor: Piter1303 »

No wiesz , żeby wystawić mandat lub ewentualnie zarekfirować radio ,trzeba udowodnić, że ktoś go używał a nie tylko miał w samochodzie (a to nie takie proste) i musi to być odpowiedni urzędnik ( nie Policjant) .
ar2r_w
Posty: 5
Rejestracja: 2011-08-02, 15:28
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: ar2r_w »

Chyba jednak nie jest tak jak piszesz. Gdzieś tu na tym forum czytałem, że w niektórych państwach (Europy!) nawet przewożenie zdemontowanego radia w bagażniku jest karalne. Mówię oczywiście o przypadku gdy brak odpowiednich zezwoleń.
73
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

ar2r_w pisze:Gdzieś tu na tym forum czytałem, że w niektórych państwach (Europy!) nawet przewożenie zdemontowanego radia w bagażniku jest karalne.
Na pewno Austria ma tak chory przepis.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
koszmar

Post autor: koszmar »

marcin82w pisze:Niby żyjemy w zjednoczonej Europie a jednak co kraj to obyczaj.
Niby tak, alae wczytaj się w treść komunikatu w jego części:
skoda pisze:Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.) nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,960 - 27,410 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB, na max. 40 kanałach o częstotliwości środkowej (nośnej) od 26,965 MHz do 27,405 MHz z odstępem sąsiedniokanałowym wynoszącym 10 kHz i spełniających inne wymagania określone w normach przenoszących normy: ETSI EN 300 135 - dla FM i ETSI EN 300 433 dla AM i SSB.
Znaczy się że albo u nas się obyczaj zmienia, albo we własnym kraju pracujemy w rastrze niezgodnym z NASZYM własnym prawem...
bzykfryt
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-23, 13:51
Lokalizacja: wrocław

radyjko za granicą

Post autor: bzykfryt »

Witam, jestem początkujący więc nie do końca orientuje się o co chodzi 'dozwolonych częstotliwościach według tego pisemka co kolega przesłał. Jadę do Włoch za parę dni więc wychodzę z prośbą i pytaniem do kolegów : czy ktoś orientuje się lub ma jakieś potwierdzone dane co do używania radyjka w Austrii i we Włoszech ? bo z tego co zauważyłem to w Niemcach mi nic nie grozi.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

We Włoszech nie podpowiem, ale w Austrii lepiej schowaj antenę.
bzykfryt
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-23, 13:51
Lokalizacja: wrocław

Post autor: bzykfryt »

a co do tej częstotliwości to jak to wygląda ?
jest w ogóle szansa przemknąć się przez Austrię ze schowanym radiem i antena ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”