CB w polskim prawie

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Michał_Bayoo
Posty: 429
Rejestracja: 2011-11-08, 20:01
Lokalizacja: Osiek JO93QE
Kontakt:

Post autor: Michał_Bayoo »

Pasmo CB = 26,960 do 27,410 MHz am/fm 4w ssb 12w
W Polsce mamy takie prawo.
Awatar użytkownika
KaeRZet
Posty: 484
Rejestracja: 2011-03-25, 17:47
Lokalizacja: USA

Post autor: KaeRZet »

a taka ciekawostka, na ham radio sa jeszcze inne emisje? psk31?... czy coś takiego - osobiście nie znam sie na tym. czy na paśmie CB można w tych emisjach nadawać ? jeżeli tak z jaką mocą ?
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

KaeRZet pisze:czy na paśmie CB można w tych emisjach nadawać ? jeżeli tak z jaką mocą ?
Na stronie FCC znajdziesz te informacje.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
koszmar

Post autor: koszmar »

KaeRZet pisze:czy na paśmie CB można w tych emisjach nadawać ?
Formalnie nie można.
koszmar

Post autor: koszmar »

161NT111 pisze:nie ma problemu 27,190 usb
Hmmm... siódma "dziura"... Formalnie również "poza" pasmem... :-P
Awatar użytkownika
korni8808
Posty: 792
Rejestracja: 2013-08-01, 11:59
Lokalizacja: Jawor / JO81CB(42GL)

Post autor: korni8808 »

koszmar pisze:
161NT111 pisze:nie ma problemu 27,190 usb
Hmmm... siódma "dziura"... Formalnie również "poza" pasmem... :-P
Przecież dziur jest 5... ???
3Z6Z
B: FT-2k + HexBeam + dipol 40m; IC-V8k + GP6E
M: IC-7k + Ampro 20/40
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AntekPabianice »

koszmar pisze:
161NT111 pisze:nie ma problemu 27,190 usb
Hmmm... siódma "dziura"... Formalnie również "poza" pasmem... :-P
I jeszcze to monitor rosyjsko-języczny, często coś się dzieje na paśmie
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
koszmar

Post autor: koszmar »

korni8808 pisze:Przecież dziur jest 5... ???
Dawno nie używane, zapomniane... :)

Ale i tak poza pasmem... :mrgreen:
Awatar użytkownika
arekko
Posty: 262
Rejestracja: 2012-01-01, 22:54
Lokalizacja: NDM

Post autor: arekko »

mogłem czegoś nie doczytać, ale czemu poza pasmem,skoro mieści " w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz"?
Awatar użytkownika
korni8808
Posty: 792
Rejestracja: 2013-08-01, 11:59
Lokalizacja: Jawor / JO81CB(42GL)

Post autor: korni8808 »

koszmar pisze: Dawno nie używane, zapomniane... :)
Jak się ma radio z biedronki, to się nie używa :-P
3Z6Z
B: FT-2k + HexBeam + dipol 40m; IC-V8k + GP6E
M: IC-7k + Ampro 20/40
koszmar

Post autor: koszmar »

korni8808 pisze:Jak się ma radio z biedronki, to się nie używa
Z biedronki mam tylko jam. :)
arekko pisze:mogłem czegoś nie doczytać, ale czemu poza pasmem,skoro mieści " w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz"?
Bo podana częstotliwość jest niezgodna z rozporządzeniem, a dokładnie z zawartymi w nim normami ETSI. Podobnie jak i stosowany w SP standard "zerowy".
161cdi235
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-28, 23:27
Lokalizacja: Konin

Post autor: 161cdi235 »

koszmar pisze:
korni8808 pisze:Jak się ma radio z biedronki, to się nie używa
Z biedronki mam tylko jam. :)
arekko pisze:mogłem czegoś nie doczytać, ale czemu poza pasmem,skoro mieści " w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz"?
Bo podana częstotliwość jest niezgodna z rozporządzeniem, a dokładnie z zawartymi w nim normami ETSI. Podobnie jak i stosowany w SP standard "zerowy".
Właśnie czytam sobie normę ETSI EN 300 433-1 na którę powołuje się aktualnie obowiązujące w Polsce Rozporządzenie Ministrów z dnia 3 lipca 2007 (z późniejszymi zmianami z dnia 19 sierpnia 2011).

§ 2. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń:

6) przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96—27,41 MHz:

a) typu PR27, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135,

b) z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej „DSB-AM”, lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej „SSB-AM”, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika dla DSB-AM wynosi do 4 W, a dla SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni;


Natomiast na str 7 normy jest podana tabela nr 1 w "piątkach", a pod nią jest napisane:
Any equipment using national regulations on Citizens' Band (CB) permitting the use of channels outside of the carrier frequencies shown in table 1 within the frequency range from 26 MHz to 28 MHz can use the present document.

Nie rozumiem więc dlaczego według Ciebie standard "zerowy" jest niezgodny z normami ESTI? To takie moje przemyślenia na gorąco.... ale chcę jeszcze doczytać sprawę wskazanej częstotliwości.
161cdi235
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-28, 23:27
Lokalizacja: Konin

Post autor: 161cdi235 »

Doczytałem normę do końca. Opisuje ona wymagania techniczne jakie powinien spełniać sprzęt CB - nadajnik i odbiornik oraz jak przeprowadzać testy, aby sprawdzić, czy sprzęt spełnia wymagania. Nie zawiera ona żadnej informacji, że jakaś częstotliwość na SSB jest niezgodna.

Innymi słowy, ja to zrozumiałem tak, że jeśli radio CB ma homologację, to powinno spełniać normy. Użytkownik tego CB radia może z niego korzystać na SSB na dowolnej częstotliwości z zakresu: 26,96 — 27,41 MHz z maksymalną mocą szczytową obwiedni 12W. Dla mnie obecny zapis 26,96 — 27,41 MHz interpretuję jako: 26,960 — 27,410 MHz. Dodam tylko, że sygnał radiowy ma jakąs szerokosc pasma (określoną w normach) innymi słowy to nie fala nośna ma być na 26,960 MHz jako granicznej częstotliwości, tylko cały sygnał radiowy powinien się zmieścić w w/w zakresie i nie "wystawać" poniżej 26,960 i powyżej 27,410 MHz. Innymi słowy jeden kanał w myśl tych zapisów po przejściu na 'zera' "wystaje" poza dopuszczony zakres w polskim Rozporządzeniu (ale nadal jest zgodny z normą). Według mnie Pan Minister Infrastruktury powinien dodać wydać Rozporządzenie zmieniające jedne zakres o o 5 kHz i wówczas wszystko będzie jasne czytelne i chyba zgodne z prawdą.


Moje zdanie nie jest wyrocznią, tylko moją interpretacją tekstów, które przeczytałem.
Z chęcią posłucham innych opinii na ten temat.
koszmar

Post autor: koszmar »

Możesz tekst interpretować w sposób dowolny. Ale jeśli rozporządzenie odwołuje się do normy, to oznacza to chyba że jest ona obowiązująca, czyż nie?
Wskażesz inny zapis określający standard 0 w SP. Nie sądzę...

A w normie napisano również:
The present document covers the technical requirements for transmitters and receivers used in stations of angle
modulated, Double Side Band (DSB) modulated and/or Single Side Band (SSB) modulated Citizens' Band (CB) radio
equipment operating in all or part of the frequency band 26,960 MHz to 27,410 MHz with a channel spacing of 10 kHz,
and intended for analogue speech and/or data transmission.
Citizens' Band radio equipment operation is in accordance with Draft ECC Decision on the harmonised use of
frequencies for Citizens' Band (CB) radio equipment [i.2].
The equipment operates on one or more channels of the carrier frequencies as shown in table 1.


Dodatkowo ustawa Prawo telekomunikacyjne w art. 233 mówi:

Art. 233.
Aparatura, w tym urządzenia radiowe i telekomunikacyjne urządzenia końcowe bez
oznakowania znakiem zgodności, wprowadzone do obrotu lub używane na podstawie
przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy, mogą być
nadal używane, jeżeli nie powodują zakłóceń w pracy innej aparatury.



reasumując:
Standard piątkowy, bo tak mówią normy do których odwołuje się rozporządzenie.
Odstęp kanałowy 10kHz, bo tak mówi norma do której odwołuje się rozporządzenie.
Sprzęt posiadający stare homologacje może byc używany, jeśli nie powoduje zakłóceń w pracy urządzeń spełniających dzisiejsze normy, bo tak mówi ustawa telekomunikacyjna.


btw. żaden dzisiaj sprzedawany sprzęt na pasmo CB nie posiada homologacji. Deklaracja zgodności, to papierek w którym producent lub upoważniony przez producenta dystrybutor daje słowo honoru, że radio spełnia normy zawarte w polskim prawie...
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

koszmar pisze:equipment operating in all or part of the frequency band 26,960 MHz to 27,410 MHz with a channel spacing of 10 kHz
Jak dla mnie to jest raster zerowy z odstępem 10k.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”