Radio CRE 8900

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
luminox
Posty: 56
Rejestracja: 2014-01-28, 21:17
Lokalizacja: Wieden JN88FF43KQ

Radio CRE 8900

Post autor: luminox »

Witam koledzy,na wstepie to nie wiem czy pisze to we wlasciwym dziale ale jestem tu od wczoraj- (choc forum sledze od dluzszego juz czasu) -wiec prosze Mod o wyrozumialosc... a teraz o co mi chodzi; chce zmienic radio na CRE 8900 (konektor) , radio to ma 10m i 11m czyli pasmo amatorskie - na ktore potrzebuje normalnie licencje- jak i normalne CB. Jak wiadomo ma ono 12W/ i 25W SSB, czyli z punktu widzenia czysto CB jest niedozwolone....jednak jest w nim regulacja bezstopniowa mocy od 1W do Max...czyli teoretycznie moge sie dostosowac do 4W krajowego CB,(jesli bardzo bym chcial).Moje pytania to;
1- musze miec na nie licencje czy nie??? ( prosilbym jesli mozna o konkretne odp; czyli co jest czarno na bialym jesli jest to ujete w jakichkolwiek przepisach)
2-jesli oficjalnie - j/w - potrzebuje papierek, to jak duze jest ryzyko ze ktos mnie z tym przypali (mam tu na mysli instytucje panstwowe czyli Policja lub cos innego),chce tylko dodac ze radio to bedzie w aucie a nie na bazie, i interesuje mnie tylko i wylacznie komunikacja CB a nie pasma amatorskie.
3-i na koniec jesli ktos konkretnie wie z praktyki jak to wyglada ze, jesli mialbym pecha i w jaki kolwiek sposob dobrali by mi sie do tylka to czym ryzykuje??? interesuje mnie w miare mozliwosci wysokosc kary,konsekwencje itp.
Koledzy , wiem ze kazdy z Was bedzie mial inne podejscie do tego typu pytan i tematu i pewnie beda tez rozne odp;....ale jesli mogl bym z gory o cos prosic to nie piszcie mi tektow typu "jak Cie dorwa to sie przekonasz co Ci zrobia", bo to nie jest za bardzo konstruktywne i nic do dyskusji nie wnosi...dla tych ktorzy beda uwarzac ze mam nasrane jak baran w torbie zeby sobie kupic takie radio do auta i w 1/3 wykorzystywac jego mozliwosci to jak najbardziej maja takie prawo ale czy wszyscy ktorzy maja terenowki musza byc mysliwymi???
Na zakonczenie dodam ze radiem - jesli z nim jezdze - to 95% noc,na trasach Polska,Czechy,Austria....choc nie wiem czy ma to jakies znaczenie w tym temacie.
Pozdrawiam
Robert.
Awatar użytkownika
mariusz_1004
Posty: 525
Rejestracja: 2013-05-07, 22:44
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: mariusz_1004 »

Wszystko fanie, tylko po co 4 razy ten sam wątek?
Co do tematu.
Kilka miesięcy temu, jak pytałem o to samo przed kupnem mojego radia; dostałem odpowiedź że jeszcze się nie zdarzyło żeby policja w trakcie kontroli wnikała w tematy dotyczące cb.
Więc formalnie jest tak że mają na to paragraf a w praktyce jest tak że nie czepiają się tego.
Intek HR-5500 6.0 + Astatic Road Devil RD104E + Sirio ML 145/Sirio T3-27
Awatar użytkownika
luminox
Posty: 56
Rejestracja: 2014-01-28, 21:17
Lokalizacja: Wieden JN88FF43KQ

Post autor: luminox »

....a no wlasnie po co 4 razy- bo jak cos wysylam i zagladam do wyslane to nic niema, i podobnie w zapisane itp....wiec experymentowalem :roll: ....ale juz je pousowalem...sorki
Awatar użytkownika
yaszczur
Posty: 337
Rejestracja: 2013-01-15, 18:22
Znak/ranga: 161BD890
Lokalizacja: KO00FF/płd.PL
Kontakt:

Post autor: yaszczur »

luminox pisze:1- musze miec na nie licencje czy nie??? ( prosilbym jesli mozna o konkretne odp; czyli co jest czarno na bialym jesli jest to ujete w jakichkolwiek przepisach)
Na posiadanie nie musisz miec licencji. W świetle przepisów, nie wolno Ci bez niej tylko nadawać poza podstawową czterdziestką 26,960 do 27,410 MHz. Praca tylko z mocą 4W AM/FM i 12W SSB.
luminox pisze:2-jesli oficjalnie - j/w - potrzebuje papierek, to jak duze jest ryzyko ze ktos mnie z tym przypali (mam tu na mysli instytucje panstwowe czyli Policja lub cos innego),chce tylko dodac ze radio to bedzie w aucie a nie na bazie, i interesuje mnie tylko i wylacznie komunikacja CB a nie pasma amatorskie.
j/w nie potrzebujesz "papierka"

To tak w skrócie, ale poczytaj jeszcze tutaj:
http://www.cb-forum.pl/topics35/cb-w-po ... t21720.htm
http://www.cb-forum.pl/topics35/cb-w-au ... vt3567.htm
http://www.cb-forum.pl/topics35/cb-w-ni ... t12738.htm
http://www.cb-forum.pl/topics35/mandat- ... vt1085.htm

Wydaje mi się, że temat wyczerpany, odpowiedzi na Twoje pytania padły już dawno w poniższych wątkach... trzeba trochę chęci.
BAZA: Intek HR-5500 v6 + Densei EC-2002 / RCI 2950 + Densei EC-2002 mod-knktr / Lemm AT 920 M1
mini BAZA: Alan 87 + Farun FD2020 / Lemm AT 920 M1

>> 161BD890 on YouTube <<
Awatar użytkownika
luminox
Posty: 56
Rejestracja: 2014-01-28, 21:17
Lokalizacja: Wieden JN88FF43KQ

Post autor: luminox »

....kolego "yaszczur" - checi to ja mam i watki ktore podales wszystkie przeczytalem i mimo wszystko to nie do konca mi daje odp.... 8-)

1link mowi o czestotliwosciach, dziurach i inych gownach ktore mnie nie interesuja...bo napisalem ze gadam TYLKO na CB
2 i 3 mowil cos tam o Austrii i Czechach ,Chorwacji ale wiekszosc z tego co tam jest napisane mija sie z prawda , sensem i celem dzialan dot; CB jego uzywania,chowania itp,...uwierz mi na slowo bo mieszkam w A od 30 lat.
4 link to troche mi pomaga i to pisze kolega powyzej....bo mi chodzi jak jest w praktyce,na drodze...i tak jak mi piszesz tym radiem w Polsce moge nadawac na kanalach CB to mnie bradzo cieszy bo np w takiej A to by Ci za te radio jaja urwali... :mrgreen: - a jesli chcial bys wiedziec wiecej dlaczego ??? to bardzo chetnie odp ale nie chce sie tu rozpisywac bo moze Cie to wcale nie interesuje....
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Post autor: HOŁDYS »

Ale dopóki nie mieszkamy W AAAAA jak to piszesz więc nie ma co gdybać, a w jak to jest w teorji a paktycje to :

http://dowcipy.autentyki.pl/910
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Luminox korzystaj z radia i ciesz się . Nie gwizdaj w mikrofon powyżej 28 MHz , nikt Cie ścigał nie będzie , a za niegwizdanie powyżej 28 MHz będą Ci wdzięczni amatorzy :-D
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

cytat z strony znanej firmy na K :
CRE 8900 W ROZBLOKOWANEJ WERSJI EKSPORTOWEJ SPRZEDAWANY JEST W CELACH KOLEKCJONERSKICH.
zawsze możesz powiedzieć że to w celach kolekcjonerskich... :-P
! HAM I AM !
Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Post autor: Mayor7 »

Kupuj i ciesz się z radia. Resztę olej - nikogo to nie obchodzi po za tobą.
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
Sesjusz
Posty: 68
Rejestracja: 2014-01-27, 11:48
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Sesjusz »

A ja napiszę, że znany mi jest przypadek, że policja zatrzymała i zabrała CB radio. Przed 2004 rokiem jak działałem na CB to co roku trzeba było w urzędzie radiofonii w miastach wojewódzkich opłacić coś koło 40 zł i złożyć specyfikację radia, że ma ono do 4W w AM. W 2003 roku mój tata jechał przez Polskę 700 km i w Nakle zatrzymali go. W książeczce termin na pieczątce minął o 1 dzień Ale policjanci pokazali i powiedzieli "Nie ma pozwolenia ! Rekwirujemy sprzęt !" z wyraźnym zadowoleniem i wystawiali mandacik, mój tata miał i o to sprawę w sądzie, jeździł do sądu 200 km. Policjanci po rozprawie powiedzieli, że jak by wiedzieli że tak to później będzie wyglądało to by olali sprawę.

Rok później, czyli w 2004 roku postanowiono:

"Od 30 lipca 2004 roku urządzenia CB można używać bez pozwoleń. Najnowszą regulacją prawną tej kwestii jest rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. - w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz.U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.). Zgodnie z § 2 ust. 1, pkt 3 rozporządzenia nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB.

Na powyższych warunkach mogą być używane jedynie urządzenia CB dopuszczone do obrotu (art. 153 ust 1. Prawo telekomunikacyjne), posiadające deklarację zgodności z zasadniczymi wymaganiami, lub posiadające wydaną na podstawie wcześniejszych przepisów homologację, certyfikat zgodności.

Producent lub jego upoważniony przedstawiciel (sprzedawca) ma obowiązek dołączyć do urządzenia radiowego CB podlegającego obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami, deklarację zgodności (art. 158 ust 2. Prawo telekomunikacyjne).

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie posiada i nie publikuje na stronach Urzędu informacji o dokumentach potwierdzających spełnienie wymagań zasadniczych dla urzadzeń CB, jak również nie publikuje wykazu tych urzadzeń. W razie potrzeby uzyskania dokumentu, o którym mowa powyżej należy zwrócić się podmiotu wprowadzajacego do obrotu i używania to urządzenie, lub do przedstawiciela producenta danej marki urządzenia CB."

cytat z http://www.uke.gov.pl/pozwolenie-radiow ... orska-4266
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

było, minęło, nie wróci. po co o tym wspominać?
! HAM I AM !
Sesjusz
Posty: 68
Rejestracja: 2014-01-27, 11:48
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Sesjusz »

Pisano o nieznanych przypadkach a ja piszę o znanym przypadku. Jest forum, jest post w temacie. Czy nie wróci - mam nadzieję, u nas wszystko możliwe. Cytat z urzędu jeszcze więcej wnosi do tematu. Rozmawiałem kiedyś z policjantem, nie na cb, który był bardzo rozbawiony swoimi żartami przez cb, jak ktoś pytał czy czysto na drodze to on mówił, że tak i wysiadał z auta z radarem. Cieszył się jak dziecko jak mi to opowiadał, a argumentował to że na cwaniaków z cb znalazł rozwiązanie. Jeśli trafi się jakaś menda ze znajomością cb to kto wie jak zareaguje na cb z mocą 10W bez regulacji. Nie wiem jak, ale warto napisać o tym na forum. Pewnie z regulacją mocy też nie przejdzie, radio ma mieć 4W, bez technicznych możliwości większej mocy. Nie zawsze jest tak pięknie jak wszyscy piszą, dlatego o tym wspominam. Bywa że i ja jeżdżę z radiem co ma 12W mocy (z regulacja) i nie czuje się wtedy pewnie jak widzę niebieskich.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Post autor: SP9 »

Trzeba było kupić Harrego III ...mógłbyś teraz spać spokojnie, a tak musisz się bać bo posiadasz radio o strasznej mocy :roll: - policji w czasie służby wolno korzystasz tylko ze służbowych środków łączności, równie dobrze można zadzwonić do wewnętrznych i zgłosić że stoją z radarem i że przez CB namawiają do łamania przepisów - ciekawe jak sie wytłumaczą z cb w aucie podczas kontroli?
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

To tak jak z ograniczeniem prędkości, jest a i tak, prawie wszyscy łamią. Policjanci mają gdzieś, jakie kto ma radio. Ktoś naprawdę, musi zaleźć za skórę niebieskim, aby zabrali radio :-P
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

Sesjusz pisze:Pewnie z regulacją mocy też nie przejdzie, radio ma mieć 4W, bez technicznych możliwości większej mocy
autem też nie jeździj bo jego "regulacja" pozwala na przekraczanie prędkości dozwolonych.
! HAM I AM !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”