Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: DR-DM »

Chcę zamontować do słupka ogrodzeniowego znajdującego się w granicy działek maszt z anteną na pasma UKF. Słupek ogrodzeniowy to zabetonowany kątownik, natomiast masz ma być z rury aluminiowej i wysokości 5-6 m bez odciągów. Wyższego nie zamierzam stawiać, gdyż ogranicza mnie odległość 10 m od bloku. Montaż na dachu bloku odpada z braku instalacji odgromowej, jak i blaszanego dachu.
Z tego co wyczytałem stwierdziłem, że taka konstrukcja wymaga tylko zgłoszenia w starostwie, oczywiście po uprzedniej zgodzie wspólnoty mieszkaniowej i właściciela sąsiedniej działki. Niestety nie doczytałem się, czy prawnie jest możliwość takiego montażu i jakie ewentualnie warunki trzeba spełnić. Dlatego też zadzwoniłem do Wydziału Architektury w Starostwie. W sumie miła pani nie potrafiła mi odpowiedzieć, czy mogę stawiać maszt w granicy czy nie, bo przepisy Prawa Budowlanego mówią tylko o "obrębie budynku" i "na budynku". I teraz nie wiem na czym stoję.

Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem montażu i wie jak to wygląda w świetle prawa :?:
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: olo_r »

w temacie kedara1 przytaczałem linki - jest kawę na ławę i jak obejść trudności stawiania masztu na posesji - jako oddzielnego ustrojstwa
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: DR-DM »

Dzięki olo_r, umknęło mi to.
Lektura jednak nie rozwiała moich wątpliwości i dylematów. W myśl Prawa Budowlanego ogrodzenie jest urządzeniem budowlanym związanym z obiektem budowlanym, natomiast ustawa mówi o instalacji/montażu masztu na i w obrębie budynku/obiektu budowlanego. I bądź tu mądry...
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: olo_r »

no własnie lepiej postawić przy ścianie budynku niż "luzem" bo mniej tzw. formalności . Poszperam ale już chyba na swoim kawałku niż na współnym z sąsiadem
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: olo_r »

nie moge edytowac ale poczytaj to od deski do deski

http://teleprawo.net/dostep-bud-maszt.htm#maly" onclick="window.open(this.href);return false;

przyda się na 100%
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: DR-DM »

olo_r pisze: lepiej postawić przy ścianie budynku
Gdyby blok był moją wyłączną własnością to nie byłby problem. Poza tym mieszkam na parterze.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: olo_r »

dogadac się ze spółdzielnią/wspólnotą czy możesz postawić maszczik do 3 m na trawniku i zrób to tak by czubejk anteny nie wystawał poza obrys Twojego lokalu czylyli nie łaskotał sąsiada w pięty :) serio

Proponuję GP na słupku - nie koniecznie metalowym - moze być anwet włókno szklane i kabel pod kątem prostym do twojego balkonu
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: DR-DM »

Przedstawiłem swoją sprawę na http://pozwolenienabudowe.blogspot.com. Treść pytania:
Jestem krótkofalowcem i chcę zamontować do słupka ogrodzeniowego znajdującego się w granicy działek maszt z anteną nadawczo-odbiorczą na pasma UKF. Słupek ogrodzeniowy to zabetonowany kątownik, natomiast maszt ma być z rury aluminiowej i wysokości 5-6 m bez odciągów, zamocowany do słupka ogrodzeniowego za pomocą trzech cybandów. Wyższego nie zamierzam stawiać, gdyż ogranicza mnie odległość 10 m od bloku. Montaż na dachu bloku odpada z braku instalacji odgromowej, jak i blaszanego dachu.
Niestety nie doczytałem się w Prawie Budowlanym o możliwości takiego usytuowania masztu. Ustawa mówi tylko o instalacji/montażu "na budynku" i "w obrębie budynku". Natomiast ogrodzenie, a więc i słupek ogrodzeniowy, jest urządzeniem budowlanym - urządzeniem związanym z obiektem budowlanym.
Czy w myśl przepisów jest taka możliwość montażu masztu, a jeśli tak, to jakie procedury, dokumenty i opłaty mnie obowiązują?
Po dwóch dniach otrzymałem następującą odpowiedź:
Sprawa jest skomplikowana i niejednoznaczna.
W prawie budowlanym jest mowa o instalowaniu na obiektach budowlanych a nie budynkach (art. 29 ust. 2 pkt 15, art. 30 ust. 1 pkt 3b). Z kolei obiekt budowlany (art. 3 pkt 1) to m.in. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Ogrodzenie - tak jak Pan pisze, jest urządzeniem budowlanym (art. 3 pkt 9). Jednak istnieje orzecznictwo, w myśl którego ogrodzenie jest obiektem budowlanym (np. II SA/Kr 3377/02: "urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym jest urządzeniem technicznym, a obiektem budowlanym jest budynek wraz z urządzeniami technicznymi, to urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym może być częścią obiektu budowlanego", "ogrodzenie jest obiektem budowlanym"). Wyrok można znaleźć na stronie http://orzeczenia.nsa.gov.pl" onclick="window.open(this.href);return false;.
Odpowiadając na pytanie: można spróbować dokonać zgłoszenia - w myśl art. 30 ust. 1 pkt 3b "Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga (...) wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych". Pozostaje jeszcze problem doprowadzenia instalacji do anteny - czy nie będzie to rozbudowa wewnętrznej instalacji, na którą jest wymagane pozwolenie na budowę. Jednak w tej i pozostałych kwestiach wypowie się organ po przeprowadzeniu postępowania przy okazji zgłoszenia.
Należy również pamiętać, aby posiadać zgodę właścicieli działek na których znajduje się ogrodzenie.
O zgłoszeniu piszemy m.in. w poście: http://pozwolenienabudowe.blogspot.com/2014/04/zgoszenie-wzor.html.
Spróbuję powalczyć. Najpierw pismo do zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej. W ciągu miesiąca powinno być walne zebranie i pewnie wtedy będzie ono rozpatrywane.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Maszt przy słupku ogrodzeniowym w granicy działek a prawo

Post autor: olo_r »

A prosiłęm żeby link przeczytać od a do z

"Proponuję nie używać słowa maszt a w zgłoszeniu wykorzystać określenie masztu z ustawy o wruist w Art.2 ust.1 pkt.4 jako infrastrukturę telekomunikacyjną o nieznacznym oddziaływaniu na środowisko tj. instalacje radiokomunikacyjną wraz z konstrukcją wsporczą do wysokości 5m. W wypadku odmowy traktującej zgłaszaną konstrukcje jako maszt w odwołaniu do Wojewody zwracajmy uwagę że maszty z wyroków WSA i NSA służyły do telefonii komórkowej i z racji stosowanych mocy P>15W znacząco oddziaływały na środowisko w przeciwieństwie do naszej instalacji radiokomunikacyjnej nazywanej tak w ustawie o wruist a więc nie będącej masztem w sensie tej ustawy. Poza tym nasza instalacja nie powinna ingerować w konstrukcję budynku o czym pisze dalej w otrzymanej opinii od następcy prawnego Min.Infrastruktury.
Można zgłosić instalację radiokomunikacyjną jako tymczasowy objekt budowlany, podając datę jej likwidacji lub zastąpienia połączeniem kablowym, o czym pisze na następnej stronie Tymczasowy obiekt budowlany."
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”