CB w Austrii

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

apmich
Posty: 3
Rejestracja: 2009-01-09, 15:49
Lokalizacja: Opole

CB w Austrii

Post autor: apmich »

Witam!
Szukałem coś na temat użytkowania CB w Austrii na forum, ale nie udało mi się nic znaleźć.
Czy moglibyście mi pomóc i odpowiedzieć, czy są jakieś ograniczenia lub utrudnienia tam w użytkowaniu CB.
Mam radyjko z multistandardem i antenę na magnesik o dł 150cm

73
Awatar użytkownika
west
Posty: 1050
Rejestracja: 2007-12-02, 22:41
Lokalizacja: Żółtki/Izbiszcze/DE

Post autor: west »

z tego co wiem w Austrii jest zakaz uzywania cb...chyba,że sie używa 1Watta i czestotliwości 900 mhz
chociaż nie koniecznie odpowiedź pozwoliłem wysłac na PW
Ostatnio zmieniony 2009-01-12, 20:49 przez west, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
głupota jest darem Boga,nie da się jej nauczyć
Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

west pisze:z tego co wiem w Austrii jest zakaz uzywania cb...chyba,że sie używa 1Watta i czestotliwości 900 mhz
Ale Polacy używają CB w Austrii i nie słyszałem żeby ktoś miał z tym problem że ma antenke na dachu :roll:
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
Awatar użytkownika
west
Posty: 1050
Rejestracja: 2007-12-02, 22:41
Lokalizacja: Żółtki/Izbiszcze/DE

Post autor: west »

trochę poszperałem i niektóre źródła mówią o podstawowej czterdziestce w "5" i modulacji tylko i wyłącznie FM z mocą nie przekraczającą 4 watty


P.S do tylko utwierdza moją propozycję,że w dziale ABC brakuje tematu "CB za granicą"
Obrazek
głupota jest darem Boga,nie da się jej nauczyć
Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

west pisze:trochę poszperałem i niektóre źródła mówią o podstawowej czterdziestce w "5" i modulacji tylko i wyłącznie FM z mocą nie przekraczającą 4 watty
Przeważnie na zachodzie śmigają w modulacji FM i w "5" :roll:
Nie wiem jak jest u Ruskich,Ukraińców,Litwinów ponieważ w Polsce śmigają w AM i "0" na kanale 12-15.
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
apmich
Posty: 3
Rejestracja: 2009-01-09, 15:49
Lokalizacja: Opole

Post autor: apmich »

Serdeczne dzięki - szczególnie dla west'a za linki na priva :-)
Faktycznie wszystko wskazuje na to, że TYLKO FM i 5-tki - czyli jeśli radyjko ma AM/FM to jest ... nielegalne :-(
U mnie wprawdzie jest przełącznik AM/FM (TTI TCB-880), ale z tego co pamiętam (muszę spojrzeć w manual) po przełączeniu bodajże na EC, przełączanie AM/FM nie działa - jest zblokowane na FM - a guzik ma jakąś inną funkcję, więc mam nadzieję że będzie wszystko legalnie :)
Jeszcze raz dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

apmich pisze:Faktycznie wszystko wskazuje na to, że TYLKO FM i 5-tki - czyli jeśli radyjko ma AM/FM to jest ... nielegalne
Nielegalne jest wtedy kolego kiedy radio ma większa moc niż 4W :!: :!: :!:
Nie ma nic w tym nielegalnego że ma modulacje AM i FM :roll:
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
Awatar użytkownika
west
Posty: 1050
Rejestracja: 2007-12-02, 22:41
Lokalizacja: Żółtki/Izbiszcze/DE

Post autor: west »

Norbi_Zgierz pisze:Nie ma nic w tym nielegalnego że ma modulacje AM i FM
tego niestety Norbi_Zgierz, nie wiesz napewno,tak samo zresztą jak i ja, a to z prostej przyczyny żaden z nas nie był w Austrii lub na 100% nie zna ustawy o radiokomunikacjii w państwie Austrii (ja ich nie znam),moge co najwyżej zacytować pewnego kolegę (bez jego wiedzy) z pewnego forum
"...Zaintrygowany dywagacjami na temat legalności CB-radia w Austrii i używanych tam zakresów, pozwoliłem sobie napisać list do Federalnego Ministerstwa Transportu, Innowacji i Technologii w Wiedniu by o tę kwestię zapytać.
Wg odpowiedzi, w Austrii obowiązuje podstawowa 40, wyłącznie FM, '5', moc nie większa niż 4W. Co może być dla nas istotne, dozwolone są tam wyłącznie radyjka posiadające wyłącznie dozwolony zakres. Jeżeli więc nasze radyjko posiada modulację AM (choćby obok FM) lub inne kanały niż podstawowa 40, wówczas jego użytkowanie w Austrii jest nielegalne...."
Obrazek
głupota jest darem Boga,nie da się jej nauczyć
Awatar użytkownika
Gumball3000
Posty: 72
Rejestracja: 2008-07-21, 12:12
Lokalizacja: JO91QI

Post autor: Gumball3000 »

Mieszkam w wieniu juz dobrych pare lat, na Radiu po Austri smigam od 5 miesiecy,podczas kontrol Policyjnych zadem policjant mnie sie o to co mam na dachu niepytal,wiekszosc policjantow nawet niewie ze to antena od Radio CB,w Austri Radio CB jest tak malo uzywane ze nawet wieksze mobili sie nieodzywaja.w gronie mobilkow mojch tez niedoszly mnie sluchy na temat jakichkolwiek problemow przes Radio CB. Wedlug mnie w Austri uzywa sie AM 19kanale a Polacy nadaja na 28 kanale.
To sa moje doswiadczenia na temat Radio CB w Austri.

Co do samego Radia to musi miec wazne Papiery i trzeba je miec przy sobie.
west pisze:w Austrii obowiązuje podstawowa 40
zgadza sie :-)
west pisze:moc nie większa niż 4W
Tez sie zgadza :-)

Jesli ktos posiada zwas Radio Walker to w podreczniku radia ztylu jest opisane delikatnie czy wolno uzywac czy nie :)

73!
Vw Passat 3b Highway Patrol

President Walker+Megawatt 4000
Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

Gumball3000 pisze: Wedlug mnie w Austri uzywa sie AM 19kanale
Według mnie modulacja FM i "5" :roll:
Polacy na terenie Austrii oczywiście AM "0" kanał 28 :!: :!:
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
ceglar1
Posty: 2
Rejestracja: 2009-01-24, 12:51
Lokalizacja: Lubin

Post autor: ceglar1 »

Napisałem e-maila do konsulatu RP w Austrii i otrzymałem następującą odpowiedź
Szanowny Panie

Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu uprzejmie informuje, iż w Austrii konieczne jest specjalne zezwolenie na posiadanie i uzytkowanie CB radia, szczegolowe informajce po adresem (http://www.bmvit.gv.at/telekommunikatio ... index.html) Austria nie akceptuje ponadto odironików/nadajników z możliwością zmiany standardów przez użytkowników. nadajnik CB musi pracowac tylko i wylacznie w modulacji FM. W praktyce problemy z policja moga wyniknąć nawet z posiadania anteny na dachu i rozmowntowanego radia w bagażniku (możliwa kontrol policyjn i konfiskata urządzenia) :-/ . WK odradza podróżowanie nawet z rozmontowanym CB radiem po Austrii.

Z poważaniem

Marcin Jakubowski
III Sekretarz Ambasady/ III. Botschaftssekretär
Tel. +43 1 870 15 108
Fax.+43 1 870 15 136
m.jakubowski@botschaftrp.at
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 199
Rejestracja: 2008-03-09, 13:33
Lokalizacja: KO02LG

Post autor: Kaper »

Zgodnie z przepisami UE, samochód zarejestrowany w innym kraju Unii ma prawo miec wyposażenie i urządzenia zgodne z przepisami kraju pochodzenia.
Niemiecka policja zwracała już mandaty nałozone na Polaków za niezgodne z ich przepisami apteczki. To samo dotyczy również radia CB...
Nie pamiętam numeru tej dyrektywy, ale było to opisane na kilku forach.
Kaper SGL-W
Ranger AR-3500 ; Intek H-520 Plus ; Magnum AlphaForce
President Texas; T3-27; Sirio Thunder 27
N=52°15'16,93" E=20°59'9,56" Alt=103m
Awatar użytkownika
Gumball3000
Posty: 72
Rejestracja: 2008-07-21, 12:12
Lokalizacja: JO91QI

Post autor: Gumball3000 »

to jest prawo a jakie jest rzeczywistości to każdy z nas wie, ze teoria i praktyka nie zawsze się zgadza, ja już napisałem moje doświadczenia i tak będę śmigał i tak :-)
dodam jeszcze ze na
niema żadnego podania o zgodę posiadania odbiornika w aucie są podania o statki i samoloty.....(możne i przegapiłem)


Pozdrawiam
Piotrek
Vw Passat 3b Highway Patrol

President Walker+Megawatt 4000
Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

Nie słyszałem nigdzie żeby kierowcy ciężarówek jeżdzący tranzytem przez Austrie mieli jakieś problemy z tamtejszą Policją :roll:
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
Awatar użytkownika
Gumball3000
Posty: 72
Rejestracja: 2008-07-21, 12:12
Lokalizacja: JO91QI

Post autor: Gumball3000 »

Koledzy po mailach jakie tu nam wpisaliscie postanowilem sie dowiedzec przes tel osobiscie jak to wkoncu jest ztymi naszymi radijkami;)

Zaczne od tel w ministerstwie Komunikaci,pan mnie milo poinformowal ze tak naprawde to niewiem jakie jest 100% z prawem na posiadanie CB w AUCIE :lol:

Wiec sie niepoddalem i zaczolem telefonowac do sklepow gdzie sprzedaj i montuja radia w Austri

Tego sie dowiedzalem!

------> Radio musi miec:
- Modulacje wylacznie FM
- 40 Kanalow
- 4 W

Jesli radio posiada modulacje Am/FM to juz moga byc klopoty ale niemusza po kolejny mily pan mi powiedzal ze Policja musi miec prawnie jakis punkt zaczepienia na mandat.
sprzedawca tez mnie poinformowal ze jeszcze nigdy nieslyszal zeby Kierowcy( a jest ich podobno duzo) mieli jakies problemy z powodu CB.
Moze to niejakies super ciekawostki ale zawsze cos! zapraszam do wiednia :-)

Pozdrawiam!
Vw Passat 3b Highway Patrol

President Walker+Megawatt 4000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”