skracanie kabla antenowego po raz kolejny

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
maryoosh71
Posty: 60
Rejestracja: 2012-09-20, 09:12
Lokalizacja: Kock
Kontakt:

Post autor: maryoosh71 »

Besserwisser pisze:
maryoosh71 pisze:bo złej baletnicy.....a najlepiej nich wszyscy kupią sobie analizatory antenowe za 3000zł.
Histeryzujesz. Mierniki SWR CB pokazują bzdury i to wiadomo nie od dziś. M
Nie histeryzuję, pełny luz, chodzi mi tylko o to, że CB to radiostacja i każdy kto chce tego używać powinien mieć choć trochę wiedzy i świadomości i większość raczej nie kupi nic lepszego niż swr- miarka, owszem to proste urządzenie i korzystanie z niego wymaga dużej wiedzy.
Awatar użytkownika
Lasmen
Posty: 905
Rejestracja: 2011-10-08, 08:14
Lokalizacja: ścik

Post autor: Lasmen »

maryoosh71 pisze: owszem to proste urządzenie i korzystanie z niego wymaga dużej wiedzy.
coś nie gra w Twojej wypowiedzi
Miarka pokazuje że albo może być, albo coś nie "bangla"
Awatar użytkownika
maryoosh71
Posty: 60
Rejestracja: 2012-09-20, 09:12
Lokalizacja: Kock
Kontakt:

Post autor: maryoosh71 »

Lasmen pisze:
maryoosh71 pisze: owszem to proste urządzenie i korzystanie z niego wymaga dużej wiedzy.
coś nie gra w Twojej wypowiedzi
Miarka pokazuje że albo może być, albo coś nie "bangla"
Podłączenie reflektometru, odczyt wskazania jest proste ale co to da jak brak wiedzy by to odpowiednio zinterpretować?
A jak myślisz skąd się wzięło strojenie anteny długością kabla, przecież ten problem przewija się cały czas na forum ano stąd, że swr-miarka pokazywała im różne wskazania w zależności od długości kabla więc skoro zmiana długości zmienia wskazania swr-miarki to w ten sposób można stroic antenę.
Dlatego potrzebna jest spora wiedza by z tak prostego urządzenia zrobić całkiem niezły użytek.
To tak jak ze stetoskopem, każdy lekarz go nosi a prawie żaden nie potrafi z niego korzystać, owszem przystawia go czasem, robi mądre miny i co najwyżej zdiagnozuje zapalenie płuc i na tym się kończy rola stetoskopu.
Awatar użytkownika
Lasmen
Posty: 905
Rejestracja: 2011-10-08, 08:14
Lokalizacja: ścik

Post autor: Lasmen »

maryoosh71, a ja Ci nadal mówię żebyś sprawdził swoją miarkę sztucznymi o różnych wartościach i wyjdą Ci ładne kwiatki. Wiec nadal twierdzę że tanie miarki pokazują, że albo "może być" albo "coś jest nie tak", nic więcej.
Awatar użytkownika
maryoosh71
Posty: 60
Rejestracja: 2012-09-20, 09:12
Lokalizacja: Kock
Kontakt:

Post autor: maryoosh71 »

Lasmen pisze:maryoosh71, a ja Ci nadal mówię żebyś sprawdził swoją miarkę sztucznymi o różnych wartościach i wyjdą Ci ładne kwiatki. Wiec nadal twierdzę że tanie miarki pokazują, że albo "może być" albo "coś jest nie tak", nic więcej.
Więc co proponujesz w zamian?
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

maryoosh71 pisze:Więc co proponujesz w zamian?
Miarkę, która pokazuje prawdę. Sprawdzić możesz przed zakupem podłączając rezystor 100 ohm zamiast anteny. Im dalsze będzie wskazanie od 2.0 tym gorsza miarka. Z tanich miarek mogę polecić HP202 i jej klony, są wewnątrz PR-ki do kalibracji wskazań SWR i mocy i można ją sobie skalibrować.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
maryoosh71
Posty: 60
Rejestracja: 2012-09-20, 09:12
Lokalizacja: Kock
Kontakt:

Post autor: maryoosh71 »

Besserwisser pisze:
maryoosh71 pisze:Więc co proponujesz w zamian?
Miarkę, która pokazuje prawdę. Sprawdzić możesz przed zakupem podłączając rezystor 100 ohm zamiast anteny. Im dalsze będzie wskazanie od 2.0 tym gorsza miarka. Z tanich miarek mogę polecić HP202 i jej klony, są wewnątrz PR-ki do kalibracji wskazań SWR i mocy i można ją sobie skalibrować.
M
Ale moja jest dobra i nie najtańsza a wypowiedzi moje tyczą się problemu ogólnego o nie tylko mojego.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Rozwiązanie problemu ogólnego jest banalnie proste. Należy udać się do kogoś, kto dysponuje dobrym sprzętem i pojęciem jak go używać.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
maryoosh71
Posty: 60
Rejestracja: 2012-09-20, 09:12
Lokalizacja: Kock
Kontakt:

Post autor: maryoosh71 »

Widziałem fachowca w akcji, jego sprzęt, ręce, ubranie i jak mierzył swr pod drzewem a do następnego mam 50km (oczywiście to nie problem) ale ja się lubię bawić i cb to takie moje jedno z wielu hobby, dlatego też lubię poczytać trochę na forach.
JMC Supercom 400, President Alaska na Sirio mag 145
Awatar użytkownika
Lasmen
Posty: 905
Rejestracja: 2011-10-08, 08:14
Lokalizacja: ścik

Post autor: Lasmen »

maryoosh71 pisze: dlatego też lubię poczytać
wow szacun
Awatar użytkownika
maryoosh71
Posty: 60
Rejestracja: 2012-09-20, 09:12
Lokalizacja: Kock
Kontakt:

Post autor: maryoosh71 »

Lasmen pisze:
maryoosh71 pisze: dlatego też lubię poczytać
wow szacun
Nie ma się z czego nabijać, przecież nie trzeba być zootechnikiem by hodować świnkę morską :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Awatar użytkownika
Lasmen
Posty: 905
Rejestracja: 2011-10-08, 08:14
Lokalizacja: ścik

Post autor: Lasmen »

maryoosh71, ja proponuje poczytać fachową literaturę jeśli nie chcesz zrobić krzywdy swojej "śwince morskiej", bo na forach "swoją wiedzą" dzielą się nie zawsze kompetentni użytkownicy, a bzdury mają tą właściwość że rozchodzą się szybciej niż fale elektromagnetyczne...
Dlaczego temat strojenia anteny jest tak popularny? Bo urządzenia rzekomo do tego służące można kupić już za 30zł. I jeśli temat będzie rozdmuchiwany i wyolbrzymiany to znajdzie się więcej chętnych, chcących uczynić swoją instalacje radiową "o niebo lepszą" za jedyne 30zł... a to napędza popyt na tego typu zabawki. Nikt przecież im nie mówi ze te pomiary mogą o kand d... obić. No bo po co strzelać sobie w kolano? Ja mój pierwszy zestaw stroiłem u kolesia, z serwisu CB, który zrobił to miarką właśnie za 30zł, po czym zażądał za usługę 15zł... Usługę która nota bene była wykonana nieprawidłowo, bo tylko na kanale 19 i bez regulacji promiennika. Powiedział "że taki wynik może być"... Moja wiedza w ówczesnym czasie sprowadzała się do świadomości potrzeby zestrojenia anteny i z usługi byłem zadowolony. Dzisiaj wyśmiał bym gościa i powiedział że tą miarkę może oddać synkowi żeby sobie do roweru przykręcił...
Awatar użytkownika
biohack
Posty: 89
Rejestracja: 2012-06-21, 16:06
Lokalizacja: Łask

Post autor: biohack »

Witam rozmyślam nad długością kabla między witaminą , a radiem , ponieważ przy pewnych długościach kabla sygnał poprostu znika. Piszą , żeby dawać 90 cm kabla , ale 90 cm to nie jest dobra długość można to wyszukać w necie. Jakie wy macie długości takiego połączenia ?
Mobil: Intek HR 5500-Densei ec 2002 po tuningu - Sirio Performer 5000 dziurka
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

U mnie jest 1,5 m po kilku próbach . Przy 90cm było ok , ale mikrofon ze wzmocnieniem czasem popiskiwał.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Ja mam przypadkową długość. Zawsze tak miałem czy to w domu czy w samochodzie. Nigdy żadnych problemów.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kable,uchwyty,wtyki itp.”