skracanie kabla antenowego po raz kolejny

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
161NT111
Posty: 224
Rejestracja: 2011-03-26, 21:51
Lokalizacja: Stargard Szczecinski

Post autor: 161NT111 »

m_aciek19 pisze:Jaka jest prawd z przedłużaniem przewodów?
Przewód nie ma znaczenia na działanie anteny.
m_aciek19 pisze:Jaka jest prawda z montażem anteny montażowej na podstawę magnetyczną? Czy są wtedy jakieś problemy?
Nie na żadnych problemów, jak się ma przyrządy pomiarowe i trochę wiedzy praktycznej.
m_aciek19 pisze:Co z antenami typu sirio które w oryginalnych podstawach mają folie aluminiową bez której jak wiadomo anteny się słabo stroją do idealnego swr?
Pod magnesem nie musi być folia aluminiowa.
Wystarczy przedłużyć lub wymienić na dłuższy promiennik (10-15cm) i po problemie.
Przy oryginalnym promienniku folia aluminiowa musi być.
m_aciek19 pisze:Czy jeśli mam np ML'ke sirio i oryginalny magnes i zamontuje na niej np antenę lemm używając przejściówki z PL na DV będzie problem ze strojeniem? Czy przyklejona fola będzie przeszkadzać? I sytuacja odwrotna promiennik z cewką ML sirio montowany na zwykła podstawę? czy trzeba dokleić wtedy folię?

Jak ma analizator to z zestrojeniem nie ma problemów. Folia zostaje.

[ Dodano: 2011-04-17, 21:09 ]
m_aciek19 pisze:W podanym artykule jest jeszcze wiele "ciekawostek" (jak dla mnie nie z tego świata) np przeliczania długości anteny jem na zasięg 10cm=1Km WTF :shock:
Odległość nadawania z anteny zależy od wysokości montażu i długości anteny.
Awatar użytkownika
161NT111
Posty: 224
Rejestracja: 2011-03-26, 21:51
Lokalizacja: Stargard Szczecinski

Post autor: 161NT111 »

m_aciek19 pisze:Co rozumiesz przez przyrządy pomiarowe. Proszę rozwiń swoją myś
Działanie anteny polega na spasowaniu dwóch elementów anteny i przeciwwagi.
czyli przeciwwagę już masz więc dopasuj do tego taką konstrukcję anteny żeby ci dała jak najniższy SWR oraz 50Ω.
Długość auta decyduje o doborze anteny.
Te 2 elementy tworzą jedną całość. Tzn. Auto+Antena=Jedność
Mówiąc krócej samochód też jest Anteną .
Mając analizator nożna sprawdzić ja zachowuje się antena. Czy jest w rezonansie.
To działa podobnie jak gitara .
Jak ją zestroisz tak ci zagra.
73.
Ostatnio zmieniony 2011-04-17, 21:32 przez 161NT111, łącznie zmieniany 2 razy.
koszmar

Post autor: koszmar »

HjeniuC pisze:Ja takie anteny wysyłam jako uszkodzone.
E, czemu? Skoro producent napisał że folia ma być, to przeca nie uszkodzona... :->

m_aciek19 pisze:Jaka jest prawd z przedłużaniem przewodów?
Prawdy są 3: prawda, tylko prawda i g... prawda. Kablem anteny nie stroisz, możesz co najwyżej dopasować w punkcie pomiaru impedancję fidera do impedancji anteny innej niż 50 Ohm. Nie piszę że rozstrojonej, bo duży WFS wcale nie oznacza iż antena nie jest w rezonansie.
m_aciek19 pisze:Chciałem tutaj rozwiać mit który krąży po sieci.
Jeśli wiesz że zasięg zależy od wielu zmiennych parametrów, to wiesz że te to mit. A skoro to mit, to nie warto sobie głowy tym zajmować.
161NT111 pisze:Odległość nadawania z anteny zależy od wysokości montażu i długości anteny.
I od kilku innych parametrów. ;-)
Działanie anteny polega na spasowaniu dwóch elementów anteny i przeciwwagi.
czyli przeciwwagę już masz więc dopasuj do tego taką konstrukcję anteny żeby ci dała jak najniższy SWR oraz 50Ω.
Długość auta decyduje o doborze anteny.
Możesz to rozwinąć, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy to oznacza że do auta o dużej powierzchni dachu muszę szukać anteny o długości X, a do krótszego (mniejsza powierzchnia dachu) anteny Y? I że antena X nie zadziała mi na innej powierzchni?
Ostatnio zmieniony 2011-04-17, 21:25 przez koszmar, łącznie zmieniany 1 raz.
m_aciek19
Posty: 41
Rejestracja: 2010-11-26, 19:41
Lokalizacja: Łdz

Post autor: m_aciek19 »

161NT111 pisze:
m_aciek19 pisze:Co rozumiesz przez przyrządy pomiarowe. Proszę rozwiń swoją myś
Działanie anteny polega na spasowaniu dwóch elementów anteny i przeciwwagi.
czyli przeciwwagę już masz więc dopasuj do tego taką konstrukcję anteny żeby ci dała jak najniższy SWR oraz 50Ω.
Długość auta decyduje o doborze anteny.
Te 2 elementy tworzą jedną całość. Tzn. Auto+Antena=Jedność
Mówiąc krócej samochód też jest Anteną .
Ja pytam o przyrządy a dostaje odpowiedź co mam zrobić ale wciaż nie wiem CZYM to 1)

2) Skąd magiczna wartość 50Ω kiedy mówimy o antenie skoro mam już przeciwwagę to pozostaje tylko cewka i promiennik Prawda?

3)Co ma długość samochodu do dopasowania anteny??? Chcesz powiedzieć że do malucha nie założę anteny z sprintera?
koszmar

Post autor: koszmar »

m_aciek19 pisze:Skąd magiczna wartość 50Ω kiedy mówimy o antenie
Bo ponieważ co by dopasować antenę do pozostałych elementów układanki zwanej instalacją musi że należy doprowadzić impedancję falową do wartości 50 Ohm. ;-)
m_aciek19
Posty: 41
Rejestracja: 2010-11-26, 19:41
Lokalizacja: Łdz

Post autor: m_aciek19 »

Dzięki za wyjaśnienie. A czy są w sprzedaży anteny mobilowe o innej impedancji niż magiczna 50
koszmar

Post autor: koszmar »

Ech... impedancja falowa zbliża się do 50 Ohm wówczas, gdy osiągasz WFS bliski 1. Im WSF większy, tym impedancja różna od 50 Ohm.
m_aciek19
Posty: 41
Rejestracja: 2010-11-26, 19:41
Lokalizacja: Łdz

Post autor: m_aciek19 »

Sytuacja się rozjaśniła jeszcze bardziej. Niestety tu wychodzi moja spora niewiedza. Może możesz polecić jakąś lekturę z której mógłbym się dokształcić
koszmar

Post autor: koszmar »

Poradnik antenowy dla krótkofalowców - J. Matuszczyk
CB I RADIOKOMUNIKACJA - Michalina, Wielgosiński

Na początek.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

No cóż dziwny ten temat , ale zaciekawił mnie na tyle, że po co rozwiewać mity - wystarczy zapoznać się z parametrami technicznymi producenta i zbędna dyskusja i potrzeba udawadniania swoich racji komuś kto i tak ma wyrobione zdanie SWOJE i innych treści nie przyjmie.
rubryk nie opisałem , bo uważam -że opisy są zbedne dla specjalistów jeśli żółtodiub je rozumie
koszmar

Post autor: koszmar »

Dyskusja nigdy nie jest zbędna, o ile obie strony posługują się argumentami. To kształci i rozwija.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Kontynując odnośnie długości kabla w antenie z podstawą magnesową i montażową, znowu by nie ogłupiać trzeba znowu zasiegnąć info u źródła , czyli w sirio.it.
Jeżeli dowolnością jest długość kabla to czemu firma Sirio w swoich wszystkich podstawach magnetycznych uzywa kabla RG 58 o długosci 3,6 m pod warunkiem stosowania foli do podklejenia podstawy (będącej w worginalnym komplecie) zgodnie z informacja uzyskaną od Pani
Stefania Grazioli / Export Manager.
SIRIO Antenne Srl
Via Liguria 15
wynika to z dopasowania zestawu, dlatego wszystkie inne długosci zastosowanego kabla w ich firmowych podstawach magnetycznych nie gwarantuje poprawności działania i zachowania parametrów danej anteny. Wiec jeśli ktoś wprowadza w obrót podstawy magnesowe z innymi długościami , to juz nie są to- ORGINAŁY.
Kazdy mający wiecej niż jedną komórkę oprócz tej w kieszeni doskonale wie, że można fajnie ociemnic klienta i skracaniem kabla doprowadzić SWR do minimu przez klienta wymaganego, co ma się do rezonansu anteny -ni jak , ale SWR stoi 1,0 - ABSURD
Dla porównania dla kolejnych panów wymagajacych potwierdzenia - kolejna tabela
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

...a uwzględniać długość linii pomiarowej reflektometru i potem o taką długość skracać kabel czy nie?

Edyta: Widzę, że sirio przestało podawać przy antenach zysk z palca wyssany :evi:
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7798
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Widzisz, Bax, jesteś na tyle ograniczony, że nie widzisz sprzeczności w danych producenta. Zorientuj się ile to jest 2850KHz, przelicz sobie na MHz.

Nie wiedzieć to nie grzech, ale być durniem to rzecz nieuleczalna.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
koszmar

Post autor: koszmar »

Bax pisze:Jeżeli dowolnością jest długość kabla to czemu firma Sirio w swoich wszystkich podstawach magnetycznych uzywa kabla RG 58 o długosci 3,6 m pod warunkiem stosowania foli do podklejenia podstawy (będącej w worginalnym komplecie) zgodnie z informacja uzyskaną od Pani
Bo ich anteny wymagają dodatkowej pojemności (folia) w celu uzyskania dopasowania.
Zastanów się teraz, co należy zrobić, aby ta antena chciała stroić po zdjęciu jej z magnesu i wrzuceniu w "dziurkę"? A może ona tam nie może pracować...?
Po raz n-ty zamieszczam pewien diagram, który jasno mówi że długość fidera nie ma wpływu na poprawnie zestrojoną antenę:

Obrazek



Jesli jednak nie ma dowolności długości fidera, to jak stroić anteny wielopasmowe?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kable,uchwyty,wtyki itp.”