Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

mekintosz
Posty: 34
Rejestracja: 2014-10-05, 02:24

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: mekintosz »

Witam Forumowiczów.

Jakiś czas temu zostałem okradziony z hustlera IC100. Antenka była zadbana, jednak nie sądziłem, że ktoś się pokusi na taką mało "bajerancką" i niedrogą antenkę. Zakupiłem już kolejną antenkę SIRIO AS100. Najwygodniejszym zabezpieczeniem anty złodziejowym jest jej zdejmowanie. Tylko to jest czasem kłopotliwe, człowiek zapomni, spieszy się, dziecko na rekach etc. Poza tym chciałem sobie docelowo umiejscowić podstawę na dachu, estetycznie poprowadzić przewód wypuszczając go przez tylną klapę. Pomyślałem, że będę odkręcać sam bat antenki zaślepiając gniazdo oryginalnym nakręcanym kapturkiem sirio.

Obrazek

Drugim problemem ( potencjalnym ? ) jest szczelność połączenia antena - podstawa lub kapturek-podstawa. Do ML145 są dedykowane uszczelki. Pomyślałem, że być może warto dopasować jakiś gumowy oring by wyeliminmować wilgoć z tego gniazda ?

Będę wdzięczny za Wasze opinie.

Łukasz
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: Olo.. »

Pomaluj antenę żółtą farbą... będziesz miał spokój.
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
Awatar użytkownika
ivan161
Posty: 299
Rejestracja: 2013-09-04, 09:54
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: ivan161 »

zalej środek klejem na gorąco i generalnie się tym nie przejmuj ;-)
Na gniazdo sam kapturek wystarczy.
mekintosz
Posty: 34
Rejestracja: 2014-10-05, 02:24

Re: Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: mekintosz »

Olo.. pisze:Pomaluj antenę żółtą farbą... będziesz miał spokój.

.. odstrasza lepkie złodziejskie łapki ?

;-)
mekintosz
Posty: 34
Rejestracja: 2014-10-05, 02:24

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: mekintosz »

Obrazek

Które miejsce zalać klejem by nie odizolować elektrycznie podstawy od antenki ? ;-)
Awatar użytkownika
ivan161
Posty: 299
Rejestracja: 2013-09-04, 09:54
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: ivan161 »

Odkręć 4 śruby pod krzyżak i wszystko stanie się jasne ;-)
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: DR-DM »

Jak odkręcisz to zalej klejem na gorąco od wewnątrz wyjście kablana zewnątrz. Dodatkowo przed zalaniem możesz założyć plastikową opaske zaciskową na kablu tuż przy wyjściu. Zabezpieczy to kabel przed wyrwaniem.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Re: Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: Olo.. »

mekintosz pisze:
Olo.. pisze:Pomaluj antenę żółtą farbą... będziesz miał spokój.

.. odstrasza lepkie złodziejskie łapki ?

;-)
Dokładnie..
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
mekintosz
Posty: 34
Rejestracja: 2014-10-05, 02:24

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: mekintosz »

Rozumiem, że powinienem zrobić jak na tym foto.

Obrazek

Plus zabezpieczenie przed wyrwaniem przewodu + klej na całe gniazdo od środka ? Taki z pistoletu na gorąco ?

Jak odkręce śruby to magnes z folią zostanie odseparowany od górnej części antenki ? Moja antena jest wersją 5m ze sklepu KONEKTOR5000. Być może pracownicy tej uznanej firmy podczas wymiant fabrycznego przewodu już zabezpieczyli to i owo ? Wiem , że najlepiej zejść do samochodu, przynieść antenkę i samemu spojrzeć.
Awatar użytkownika
Logi
Posty: 34
Rejestracja: 2014-09-20, 09:41

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: Logi »

Gorącą żyłę musisz dolutować do "bolca" na środku magnesu (czyli w zasadzie do główki). Oplot do tego "oczka".
Klejem na gorąco zalej nie cały magnes, a tylko okolice wejścia kabla do podstawy.
Mobil: President Harry I (RF-Gain) + FD2020 + Sirio Performer 600
Mobil: Superstar 360FM + EC2002 + Sirio MW 3000
Mobil: Uniden PC68XL + FD2020 + Sirio ML-145
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: SP9 »

Na odgiętce i kablu przed zalaniem klejem na gorąco zaciśnij opaskę zaciskowa - trytkę, warto tez zabezpieczyc żyle gorąca - rownież klejem na gorąco :mrgreen: i po sprawie, pamiętaj by dobrze skręcić podstawę - styk lutowania oplotu ma swoje miejsce na podstawie, jak źle skrecisz bedzie lipa
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
mekintosz
Posty: 34
Rejestracja: 2014-10-05, 02:24

Re: Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: mekintosz »

Witam

Udało mi się dziś rozkręcić antenę, tzn. jej podstawę magnesową. Solidnie wykonania ;-) Antenkę mam używaną po modyfikacji KONEKTORA - z dłuższym przewodem. W środku jest zalana częściowo klejem. Coś sugerujecie dołożyć ? Nie ma za bardzo miejsca na zabezpieczenie antywyrwaniowe. Zaś to co jest zrobione wydaje się solidnym klejem.

Podczas rozbiórki znalazłem tylko dwie gumowe uszczelki - oringi na śrubki. Ile powinno być ? Przy okazji - niby drobiazg ale przeoczyłem podczas rozkręcania - w podstawie są 4 gwintowane mocowania na śruby. Dwie w postaci wielokąta zaś jedna okrągła. W tą okrągłą wkręcamy śrubkę kontaktującą się z masą anteny i dalej z magnesem ?

Na koniec - wymyśliłem, że antena będzie stała na środku dachu, tuż przed belką bagażnika. Na wszelki wypadak, jakby się pochyliła to nie wywróci się. Przewód zamierzam ukryć/osłonić peszlem, i przymocować go "trytytkami" do belki bagażnika.

Foto:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS. Forum cb-forum umożliwia wrzucanie minaturek/zdjęć bezpośrednio an serwer czy trzeba używać zewn. hostingu + linki [img] ?
Ostatnio zmieniony 2014-10-06, 21:29 przez mekintosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: DR-DM »

mekintosz pisze:W tą okrągłą wkręcamy śrubkę kontaktującą się z masą anteny i dalej z magnesem ?
Tak, do niej przyłóż blaszane oczko z przylutowanym oplotem.
mekintosz pisze:Podczas rozbiórki znalazłem tylko dwie gumowe uszczelki - oringi na śrubki. Ile powinno być ?
Co do gumowych oringów to powinny być cztery, w tym jeden pod blaszanym oczkiem.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
mekintosz
Posty: 34
Rejestracja: 2014-10-05, 02:24

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: mekintosz »

Jeszcze jeden "pomysł" - pomyślałem, by na bat promiennika nasunąć bezbarwną lub czarną koszulkę termokurczliwą. Tak by nic nie rdzewiało, śniedziało, by bacik był kolorystycznie dopasowany do podstawy. Czy taki tuning wizualny znacznie pogorszy sprawność anteny ? Wszak to izolator .
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Zabezpieczenie podstawy magnetycznej SIRIO.

Post autor: DR-DM »

Wystarczy, że regularnie przetrzesz promiennik WD-40.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kable,uchwyty,wtyki itp.”