Kabel, antenka cb?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
pet
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-16, 11:21

Kabel, antenka cb?

Post autor: pet »

Panowie i panie, od niedługiego czasu używam CB i dzisiaj napotkałem się z problemem.
Moja koleżanka wsiadając do mojego samochodu przycieła mi troche kabelek (tak przytrzasneła), ale mimo pęknietego kabelka:
1. miałem zakłócenia w postaci takiego szelestu podczas słuchania innych
2. Nawet gdy dotykałem kabla w miejscu przetarcia nie słychac było żadnej różnicy
3. kabel tuż przy samej antenie troche się poluzował (ma 3 tygodnie)
4. na pozostałej części kabla nie ma znaczących przetarć
5. co najdziwniejsze - antenka nie odbiera i wogóle jest zupełna cisza gdy przy CB ZAKRĘCĘ to metalowe mocowanie kabla. Jeśli nie jest przykręcone i ta zakrątka lata dalej, to radyjko super odbiera. A że jestem odrobine pedantyczny to mi to przeszkadza ze coś się niedobrego dzieje z moim małym nowym dzieckiem...

POMÓŻCIE:)
Just PET
STARTER Cinek
Posty: 539
Rejestracja: 2008-03-28, 21:26
Lokalizacja: Marki-Wawa KO02NI

Post autor: STARTER Cinek »

kolego-jesli nie jest dokrecona -to nie masuje-cosik bedziesz słyszał-(nawet bez anteny)
ale spalisz sobie koncówki mocy przy nadawaniu-
proponuje WYMIANĘ KABLA NA NOWY
koszt 20 zł i bedzie ok-nie izoluj-nie kombinuj-zrób to prosze-bo bedziesz płakał ;-)
STARTER

http://www.32fm.pl
STARTER
SQ5OMO

mobil -SS 360FM+SANTIAGO 600
BAZA
KENWOOD TS 450 S +YAESU FT747+SIRIO GPE27
+ALINCO DR130T na 2 metry :)
Awatar użytkownika
pet
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-16, 11:21

Post autor: pet »

Ok ok, jutro jadę na stacje. Lepiej to zrobić samemu ( i czy wogóle się da) czy na stacji?
I czy muszę założyć kabel 4.5 m czy jakiś krótszy mogę?
Just PET
STARTER Cinek
Posty: 539
Rejestracja: 2008-03-28, 21:26
Lokalizacja: Marki-Wawa KO02NI

Post autor: STARTER Cinek »

generalnie jest tak ze kabel wraz z promiennikiem musi być dopasowany-dlatego nie ma anten z kablami 1,5-2 metry-tylko ok 4 lub powyzej 4 metrow--jesli tego nie robiłeś jedz na stację-ale generalnie jak masz troche pojecia -np o lutowaniu dasz tade-kable kup dokładnie tyle ile było oryginalnie-tak bedzie najprosciej
STARTER

http://www.32fm.pl
STARTER
SQ5OMO

mobil -SS 360FM+SANTIAGO 600
BAZA
KENWOOD TS 450 S +YAESU FT747+SIRIO GPE27
+ALINCO DR130T na 2 metry :)
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

pet pisze:5. co najdziwniejsze - antenka nie odbiera i wogóle jest zupełna cisza gdy przy CB ZAKRĘCĘ to metalowe mocowanie kabla. Jeśli nie jest przykręcone i ta zakrątka lata dalej, to radyjko super odbiera.
ihmo robi się zwarcie. wymień cały kabel na nowy i pomyśl o bezpieczniejszym dla niego sposobie wprowadzenia do wnętrze auta.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Zawsze przy uszkodzeniach mechanicznych przewodu zaleca sie jego wymiane,natomiast ja nie jestem zwolennikiem doboru długosci kabla przeliczając połowe fali wraz ze współczynnikiem skrócenia bo uważam,ze teoria "wstrzeliwania" się w węzły w których współczynnik swr ma byc niski jest wygodna dla producentów których badziewia nie idzie zestroić zgodnie z literaturą,a takze z powodu braku odpowiednich urządzeń pomijających bład pomiaru przy róznicach impedancji.
Zawsze stosuje wygodne dla mnie długości przewodu i zazwyczaj nie mam problemu z zestrojeniem anteny,zwłaszcza ze to antena jest otwartym obwodem rezonansowym i to ona ma promieniować,przewód jest tylko linia przesyłową i jego rola ma byc ograniczona do przesyłu energii w.cz a nie do jej transformowania.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
andrzej m
Posty: 19
Rejestracja: 2008-08-15, 21:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: andrzej m »

pozwólcie że podepnę się pod temat
wiadomo że kable są różnej grubości w środku jest drut albo linka
w sklepach znając życie jak nie wiesz to dadzą ci to co im nie schodzi
jaki kabel jest najlepszy :?:
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

hej,to zalezy do czego ma być uzyty kabel czy instalacja samochodowa czy bazowa,grubsze kable mają mniejsze tłumienie ale ze względu na wymiary stosuje sie je raczej na baze,te cieńsze do samochodu,spokojnie mozna dla pasma cb stosowac na baze rg 213 a do auta rg 58
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
STARTER Cinek
Posty: 539
Rejestracja: 2008-03-28, 21:26
Lokalizacja: Marki-Wawa KO02NI

Post autor: STARTER Cinek »

andrzej m pisze:jaki kabel jest najlepszy :?:
generalnie do radia cb uzywa sie kabla "50 omowego"
im grubszy tym miejsze tłumienie a to lepiej dla ciebie
Paweł Opole pisze:te cieńsze do samochodu,spokojnie mozna dla pasma cb stosowac na baze rg 213 a do auta rg 58
ja jeszcze dodam ze takim "pośrednim"jest kabel h155-nadaje sie i do auta i na baze do krótszych odległości
STARTER

http://www.32fm.pl
STARTER
SQ5OMO

mobil -SS 360FM+SANTIAGO 600
BAZA
KENWOOD TS 450 S +YAESU FT747+SIRIO GPE27
+ALINCO DR130T na 2 metry :)
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Zawsze stosuje wygodne dla mnie długości przewodu i zazwyczaj nie mam problemu z zestrojeniem anteny,zwłaszcza ze to antena jest otwartym obwodem rezonansowym i to ona ma promieniować,przewód jest tylko linia przesyłową i jego rola ma byc ograniczona do przesyłu energii w.cz a nie do jej transformowania.
Paweł, zgoda. Ale istnieje możliwość trafienia przy rozstrojonej antenie na taką długośc kabla, która stransformuje impedancje do takiego poziomu że reflektometr pokaże niskie wskazanie. Dla tego teoria zalecająca wymierzenie odpowiedniej długości PRZED strojeniem ma sens. Potem pełna dowolność...
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Andrzej_88
Posty: 388
Rejestracja: 2008-03-30, 18:21
Lokalizacja: Potok Gorny

Post autor: Andrzej_88 »

Góral pisze:Paweł, zgoda. Ale istnieje możliwość trafienia przy rozstrojonej antenie na taką długośc kabla, która stransformuje impedancje do takiego poziomu że reflektometr pokaże niskie wskazanie. Dla tego teoria zalecająca wymierzenie odpowiedniej długości PRZED strojeniem ma sens. Potem pełna dowolność...
Czyli jak stroję antene bazowa to używam kabla max 2m i podpinam dłuższy kabel jaki mi pasuje i sprawdzam wyniki ? O to chodzi ?
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

chodzi o to, że przy antenie NIEzestrojonej może zdarzyć się sytuacja w której przy pewnej długości kabla reflektometr zostanie "oszukany" i pokaże niską wartośc WSF.
Dlatego zalecane jest do strojenia anteny podłączenie reflektometra przy samej antenie, albo stosowanie kabla o długości wielokrotności 1/2 fali, co przy uwzględnieniu współczynnika skrócenia kabla daje 3,64m (czyli 3,64>7,28>10,96 itd...) Przytych długościach kabel nie zmienia impedancji i dla pasma 11m pokazuje rzeczywiste wskazania.

Za to po zestrojeniu anteny długośc kabla jst zupełnie dowolna, bo impedancja zestrojonej anteny zbliżona jest do 50ohm czyli do wartości którą ma i radio, i linia zasilająca. Fider nie ma wiec co transforować.
Wskazania reflektometra mogą się minimalnie zmieniać przy różnych długościach kabla, ale rezonans anteny pozostanie dokładnie w tym samym miejscu, co pokazuje poniższy wykres:

Obrazek


Szwagier z cbradio.pl porżnął 10m dobrego kabla dla wykazania powyższego... :mrgreen:
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Góral, jakie mogą być róąnice we wskazaniach :?: :?: Np: na #1 jest 1,2 SWR a przy oszukaniu :?: :?:
Są to wielkości rzędu #1-2,8 SWR :?:
Czy to różnice minimalne :?: :?:

Zdefiniuj pojęcie "niezestrojona antena"
To taka które ma SWR 1,8 mimo że mozna uzyskać na niej 1,2 , czy powyżej magicznych 3 :?: :?:
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

różnice potrafią być spore. mi udało się poprzez cięcie rg58 zjechać z 2 do 1.4
Marek pisze:Zdefiniuj pojęcie "niezestrojona antena"
ja sobie bez stresu rozmawiam na antenie do swr 1.7-1.8. powyżej zaczynam dostrajać. Tak sobie kiedyś wymyśliłem.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

jezeli wpływ dociecia kabla zmienia swr to oznacza to ze antena nie ma 50ohm i trzeba szukać przyczyny i to wówczas nie są drobne róznice,poza tą kwestią istnieje jeszcze bład pomiaru jaki występuje przy prostych miernikach.Poza tym jezeli takie zjawisko ma miejsce i tniemy kabel a swr zmienia sie to pgarszamy sytuacje bo sprowadzamy do rezonansu antene z kablem gdzie kabel zaczyna działać jako transformator impedancji,a on ma przenosic enrgię w.cz i byc bierny,a antena ma tą energię wypromieniować.
Jezeli antena zainstalowana jest zgodnie ze sztuką i zestrojona długość kabla nie ma prawa wpływać na wartość swr.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kable,uchwyty,wtyki itp.”