test anten??

Tutaj zgłaszajcie wszystkie wasze pomysły jak i zauważone błędy na forum. Jest to też miejsce do zgłaszania postów do działu FAQ.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

test anten??

Post autor: maroosz »

tak wpadłem na pomysł żeby przy okazji testu mikrofonów na zlocie nie zrobić test anten...
co myślicie??

i nagrać test odsłuchu i nadawania??
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

maroosz, ale jak zestroić - chyba że użyć matchera - bo jak test to raczej z jednego pojazdu chyba że z kilku . Mozna by taki zrobić .
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
flash
Posty: 592
Rejestracja: 2009-10-13, 18:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: flash »

Moim zdaniem żeby test był w miarę obiektywny to lepiej z jednego.
1. Ta sama powierzchnia dachu (przeciwwag).
2. Ta sama wysokość samochodu i to samo miejsce.
3. Ten sam poziom zakłóceń z instalacji w odbiorze (jeśli na uruchomionym silniku).
4. To samo napięcie zasilania radia.

Jeśli będą różne samochody to jakiś tam wpływ to mieć będzie, zwłaszcza napięcie akumulatora na moc przy nadawaniu (przy uruchomionym lub wyłączonym silniku).

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

no dokładnie to co pisze flash, i w takim wypadku to jedna osoba musioałaby mieć te wszystkie anteny - a to wydaje mi sie mało prawdopodobne lub mozliwe do realizacji - no lub w jakimś zakresie jak wspomniałem poprzez matcher .
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Skrzydło
Posty: 3066
Rejestracja: 2008-07-30, 19:15
Lokalizacja: JO91AS/ Kalisz
Kontakt:

Post autor: Skrzydło »

maroosz, kilka anten się znajdzie :lol:

I dodam ten sam montaż ( magnes, uchwyt ,dziura) akurat tak się składa że na moim wszystko jest. :-P
http://www.oiris.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Więcej sprzętu niż talentu ;-)





Jeżeli używam tego emota :mrgreen: nie znaczy że jestem szydercą jak również nie ma manii wyższości :-)
Cogito ergo sum
Awatar użytkownika
flash
Posty: 592
Rejestracja: 2009-10-13, 18:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: flash »

kgb14, ale taki test zrobić warto.
Jeśli nie będzie czasu to chociaż kilku anten o porównywalnej długości.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

jak mi przypomnicie przed zlotem to zabiorę matchera
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

kgb14 pisze:maroosz, ale jak zestroić


myślałem żeby dać magnes 16 cm na środek dachu i kolejno przekręcać inne anteny w miarę możliwości dostrajać... to chwila roboty jest...

i żeby każda szła z tego samego magnesu czy nie zmieni się nic oprócz anten no i przy antenach dv dodamy tylko przejściówkę z pl...

oczywiście jedno auto... myślę magnes będzie najmniej klopotliwy... przy teście...
Obrazek
bartek1706
Posty: 1470
Rejestracja: 2009-07-08, 13:50
Lokalizacja: konstancin KO02NB
Kontakt:

Post autor: bartek1706 »

To nie lepiej jedno auto z główką i otworem ?
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

bartek1706, a co za różnica?? :D otwór czy magnes?? nie będziemy tego mierzyć tylko odsłuchiwać a myślę kolosalnej różnicy między tymi montażami nie będzie...
Obrazek
koszmar

Post autor: koszmar »

kgb14 pisze:w takim wypadku to jedna osoba musioałaby mieć te wszystkie anteny - a to wydaje mi sie mało prawdopodobne lub mozliwe do realizacji - no lub w jakimś zakresie jak wspomniałem poprzez matcher .
Skoro na zlocie, to jakaś ilość anten jest dostępna. Wystarczy zaopatrzyć się w przejściówkę pl/dv.
Zestrojenie? Różnica między anteną zestrojoną na 1/1 czy 1/4 jest tak minimalna że nie zauważysz różnicy. Anteny o wyższym stopniu niedopasowania należy dostroić, bo użycie matchera nie spowoduje zwiększenia ich wydajności, a to oznacza że już z założenia będą miały gorszą pozycję wyjściową.
Test powinien być przeprowadzany na odległość zasięgu anteny teoretycznie najmniej wydajnej, aby wychwycić różnice w sygnale.
Do pomiarów proponuję użyć zwykłych multimetrów podłączonych do gniazda exit s-metr.
I mimo wszystko dziura będzie najbardziej powtarzalna, magnes nie daje 100% pewności na identyczność warunków.
No i warto dokładnie spisać warunki w jakich pracowały stacje biorące udział w całym przedsięwzięciu.
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

koszmar pisze:Do pomiarów proponuję użyć zwykłych multimetrów podłączonych do gniazda exit s-metr.
co prawda w moim zamierzeniu nie miałem planów co do pomiarów... a jedynie odsłuchu... ale byłbym za jeśli ktoś by coś takiego przygotował i pomierzył... bo że tak powiem nie moja dziedzina do końca... myślę że takie pomiary mogły by rozwiać niektóre wątpliwości i były by dużo bardziej szczegółowe niż sam odsłuch... także jak ktoś by się podjął było by miło...
koszmar pisze:Skoro na zlocie, to jakaś ilość anten jest dostępna.
dokładnie ;)
koszmar pisze:Wystarczy zaopatrzyć się w przejściówkę pl/dv
Taką przejściówkę mam także nie będzie problemów :)
koszmar pisze:No i warto dokładnie spisać warunki w jakich pracowały stacje biorące udział w całym przedsięwzięciu.
Naturalnie ;)

ja ze swojej strony mogę zapewnić gamme 90 i mlkę i jak odnajdę w piwnicy Sirtela linea 1500
Obrazek
koszmar

Post autor: koszmar »

maroosz pisze:ale byłbym za jeśli ktoś by coś takiego przygotował i pomierzył...
Zwykły multimetr którym odczytu dokonujesz w mikro-voltach. na jednym końcu lutujesz końcówkę jack i cała filozofia. ;-) Koszt w markecie ze 20pln

Obrazek
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

koszmar pisze:Zwykły multimetr którym odczytu dokonujesz w mikro-voltach. na jednym końcu lutujesz końcówkę jack i cała filozofia. ;-) Koszt w markecie ze 20pln
aa no to faktycznie... nic trudnego ;) dzięki za pomoc ;)

to teraz kto ma radio z gniazdem s-metr'a i będzie na zlocie?? :) alany 87 mają chyba o ile dobrze pamiętam??
Obrazek
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7795
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

maroosz pisze: alany 87 mają chyba o ile dobrze pamiętam??
tak
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sugestie, propozycje i błędy”