Wouxun KG-UV899 - testy z różnymi antenami

Jakie radio i gdzie zaprogramować, na jakie pasma.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Wouxun KG-UV899 - testy z różnymi antenami

Post autor: Almighty »

-= Всем станциям, Всем станциям, Всем станциям =-

No, to dzięki uprzejmości Przemka (Hasan-Łódź) stałem się właścicielem anteny D-OR DX-SRH-50F (50cm) do mojej PMR-ki. Jest to prawdopodobnie kawałek chińskiego pręta w ocynku, wyrwanego z jakiegoś zbrojenia, przyciętego na 144/430 MHz, zapakowanego w rurkę termokurczliwą i oprawionego w złącze SMA-F. Ceny nie będę komentował, bo nie o tym mowa.

W domu miałem jeszcze chińczyka Nagoya NA-771 - klasyczny gender wykonany z końskiego włosia pociągniętego miedzianką dla lepszej przewodności w. cz. i zapakowanego w czarną słomkę do picia w celu usztywnienia konstrukcji :-P

O antenie fabrycznej nie wspomnę, bo wiadomo to 20cm gumowa rurka z bliżej nieokreślonym przewodnikiem w środku.

Do rzeczy, 3 stacje:

- bazowa z jakimś Cometem 144/430 na dachu budynku i nadajnikiem 50W - odległość do mnie 2km.
- ręczna odległa 11km (Wschodni brzeg Odry) z Icom 51 / zabawkowy Diamond RH901S
- moja z ww. 3 antenami do testów & Wouxun KG-UV899.

Na 158 MHz - chiński pręt zbrojeniowy od Przemka palił do 2S, stabilny sygnał, 11km dalej u kolegi z ręczniakiem w kuchni (przy otwartym oknie). Ja stałem z radiem na balkonie. Pozostałe anteny dawały słabszy, niestabilny sygnał. Niestety nie słyszałem kolegi nadającego z ręczniaka w kuchni, ale stacja bazowa koło mnie odbierała go 5/5. Na tej częstotliwości stacja bazowa zamykała mi skalę i w druga stronę to samo, no ale to wiadomo - za blisko.

Na 448 MHz chiński pręt zbrojeniowy od Przemka palił 4S, stabilny sygnał, 11km dalej u kolegi. Pozostałe anteny dawały słabszy, niestabilny sygnał. Tym razem słyszałem kolegę nadającego z ręczniaka w kuchni wyraźnie, a stacja bazowa koło mnie odbierała go znacznie gorzej niż na 158 MHz.

11km na PMR-ce w miejskiej dżungli nie jest złym wynikiem, ale moim zdaniem to zasługa anteny, która dosyć dobrze radzi sobie na tej częstotliwości. Niestety, wygląda na to, że na 158MHz (NavComm, Auto Radio, HRS, Morski VHF) nie ma w tej chwili anteny na rynku do naszych ryżowców, która prosto z pudełka będzie latała jak zaczarowana. Pozostaje analizator i sekator, którym precyzyjnie będziemy przycinać kawałek po kawałku :evi:

pzdr.
Ostatnio zmieniony 2016-11-22, 22:57 przez AntekPabianice, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wydzieliłem do innego działu
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tranceivery i osprzęt pomocniczy”