Budowa anteny na pasma 10 12 15 20 40

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Budowa anteny na pasma 10 12 15 20 40

Post autor: Pyrek »

Szukam schematów budowy anteny typu spider beam na pasma 10 12 15 20 40m

- Z czego budować taką antenę
- Jak ją zestroić
- Jak obliczyć wszystkie długości

Pozdrawiam

Adrian SQ3SHK
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Na stronie spiderbream była cała dokumentacja jak nie ma to podeślij na PW swojego emaila to ci wyślę.
O 40m mozęsz jednak zapomnieć w takiej antenie.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
drovid
Posty: 1413
Rejestracja: 2011-08-26, 22:39
Lokalizacja: UK / PL

Post autor: drovid »

Mobil: President jackson 2 / Megawat 4000
Baza: President Lincoln / Sirio GejMajster
QTH : JO00DT
Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: sp9le »

Po podaniu w w/w stronie danych przychodzą 3 e-maile z pdf na temat tej anteny.

spiderbeam kit pl

spiderbeam constructionguide pl

spider specification pl
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

Dzięki Panowie już dostałem od Michała SP5IT.
Dzisiaj zakupiłem "klamoty" na 2 spider beamy efektami się pochwalę jak zbuduję :-)
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

Jak wspomniałem kupiłem już części lecz zamiast fiberglasowych rurek założę 4 wędki teleskopowe. Kupiłem sztukę za 30 zł. a zamiast drutu spawalniczego będzie drut miedziany emaliowany
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
Olo.

Post autor: Olo. »

Pyrek czekamy :-D
Młody

Post autor: Młody »

Widze, że posłuchałeś rad Michała ;-)
Awatar użytkownika
Hummer130
Posty: 794
Rejestracja: 2011-04-14, 15:33
Lokalizacja: JO90NF / Sosnowiec

Post autor: Hummer130 »

Pyrek pisze:Jak wspomniałem kupiłem już części lecz zamiast fiberglasowych rurek założę 4 wędki teleskopowe. Kupiłem sztukę za 30 zł. a zamiast drutu spawalniczego będzie drut miedziany emaliowany
To pewno jak za 30 to nie fiber tylko węglówki.... do końca nie wiem czy dobrze bo wiadomo jaka opinia o węglu
Jesteś bardzo wiele wart jeśli walczysz ze swoimi słabościami.
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

Młody pisze:Widze, że posłuchałeś rad Michała ;-)
Warto słuchać osób które wiedzą więcej.

Hummer mówisz węglówka a czy to będzie miało jakieś większe znaczenie? Wiadomo ma to być antena "nisko" budżetowa a fiberglas do najtańszych nie należy. Czytając opnie o antenach typy Spider beam np na SP7PKI utwierdzam się, że to może działać bo opinie są pochlebne w stosunku do tych konstrukcji.

Co do drutu spawalniczego (w konspektach od Michała SP5IT tak piszą) zastąpie je emaliowanym miedziakiem większej różnicy nie powinno być.

Widziałem również 18-metrowe anteny na pasma 80 i 160 ale to już przegięcie jak dla mnie :-?

Pozdrawiam
Adrian
SQ3SHK
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Pyrek pisze:Hummer mówisz węglówka a czy to będzie miało jakieś większe znaczenie?
Włokno węglowe (składające się w dużej mierze z grafitu) doskonale przewodzi prąd, więc ma to zasadnicze znaczenie :-) Co mniej szczęśliwi wędkarze mogli się o tym przekonać np. w czasie burzy :-P Tak więc nie bez powodu do anten stosuje się włókno szklane a nie włókno węglowe.
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
drovid
Posty: 1413
Rejestracja: 2011-08-26, 22:39
Lokalizacja: UK / PL

Post autor: drovid »

Hummer130 pisze: wiadomo jaka opinia o węglu

dobrze sie pali w piecu i ciepełko daje :mrgreen:
Mobil: President jackson 2 / Megawat 4000
Baza: President Lincoln / Sirio GejMajster
QTH : JO00DT
Awatar użytkownika
leonid pakas
Posty: 634
Rejestracja: 2009-12-30, 14:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: leonid pakas »

Jeżeli Kol. Pyrek kupował wędki w decathlonie (po tyle tam chodzą czyste baty) to na pewno nie jest węglówka tylko zwykły oszlifowany i pomalowany bambus więc wtedy nie ma się co martwić przewodnością wędki. Ogólnie z własnego doświadczenia mogę polecić rurki plastikowe do doprowadzania wody w domu o małej średnicy. Świetnie nadają się jako "rama" delty niestety jednym z problemów jest wiotkość konstrukcji i fakt ,iż jest to bardziej antena terenowa na camping czy podobne.
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

drovid pisze:
Hummer130 pisze: wiadomo jaka opinia o węglu

dobrze sie pali w piecu i ciepełko daje :mrgreen:
To chyba zostawię sobie te wędki na rybki jak będzie ładna pogoda.
leonid pakas pisze: rurki plastikowe do doprowadzania wody w domu o małej średnicy


Też o tym myślałem bo są w miarę trwałe i do tego stosunkowo tanie a castoramie jest ich caaała masa. Sądzę, że 4 takie rurki każda po 4m załatwią sprawę a na wypady terenowe zmontuję coś co się będzie składało.

W piątek udaję się do klubu krótkofalarskiego może ktoś mi jeszcze coś podpowie.
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
Młody

Post autor: Młody »

Kup dobre wędki a nie shit. Żeby nie było jak z kopią cometa 250 chabxII u kolegi. Wędka po 2 miesiącach się złamała, tylko drut który promieniował w antenie uratował sytuacje i nie spadła z dachu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”