Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: Piotrek-Bytom »

Witam
Szukam anteny głównie na balkon do wyżej wymienionego skanera.
Głównie mnie interesuje odbiór pasma 2 m/70 cm (Czysty odbiór !!!), lecz wolałbym żeby antena miała szerszy zakres na zapas np (25-2000 MHz ).

Antena była by oddalona od balustrady wysięgnikiem prostym 125 cm + drugim wysięgnikiem w górę 100 cm (pozostałości po starej instalacji antenowej, można wykorzystać)

Mam na oku kilka anten:
K86 EUROSTICK 92 cm 25-2000 MHz
MoonRaker SCAN KING 125 cm 25-1500 MHz
Multi Scan 92 cm 25-1300 MHz

Antena magnesowa, ale czy ona ma jakikolwiek sens... Magnum Scan Stick 2000 MAG 72cm 25-2000 MHz

Samoróbki mnie nie interesują, antena ma działać lata...

Jaką sprawdzoną antenę proponujecie z poza wymienionych wyżej ? (UWAGA montaż na barierce)
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: januwojt »

Wszystkie trzy będą bardzo zbliżone do siebie pod względem osiągów , ze względu na rozmiar bym sie skusił na Moonrakera .
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: Piotrek-Bytom »

januwojt, Też tak myślę że moonraker będzie dobry, ale na drugim miejscu jeszcze K 86 ze względu na swoją budowę ( 3 przeciwwagi ) chodzi mi żeby antena nie działała kierunkowo w przypadku moonraker.

Tą na magnesie sobie odpuścić ? podobno dobrze się spisuje na parapetach itp :mrgreen: długość zdecydowanie mniejsza od pozostałych i magnes, więc nie widzę tego :mrgreen:

Ew inne modele anten jakie polecacie ?
Awatar użytkownika
suzu4x4
Posty: 552
Rejestracja: 2015-01-05, 01:32
Znak/ranga: 161HF001
Lokalizacja: Wrocław JO81KD

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: suzu4x4 »

moim zdaniem kupno takiej anteny żeby słuchać głównie na 2m/70cm to wyrzucenie pieniędzy w błoto ;-)
jak Cię interesuje 2m/70cm kup dedykowaną antenę na te pasma a jej sprawność poza tymi pasmami będzie wcale nie gorsza niż anteny do scanera pracującej w zakresie 25-2000 mHz

a przynajmniej jak by Ci kiedyś przyszła ochota popracować na tych pasmach , będziesz miał antenę a nie atrapę ;-)
Mobil - Legend III white + SIRIO SILVER 90
Kamper - AT6666 + Sirio Carbonium 27 Black/Santiago 1200/Antron A99
Będe jechał zapraszam do rozmowy
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: AntekPabianice »

Piotrek-Bytom, Scan Stick miałem przez chwilę na aucie i słyszy dużo. Bardzo fajna antena. Jednak, jeśli możesz coś typowo bazowego, to Scan Sticka sobie odpuść, bo dużo stracisz. Można ją polecić tym, którzy mają tylko parapet do dyspozycji. suzu4x4 ma rację.
Ja polecam x-50 ew x-30 Diamonda (można zrobić samemu). Chyba, że coś jeszcze dłuższego.
A czego chcesz słuchać poza oasmami amatorskimi, air i służbami?
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: Piotrek-Bytom »

suzu4x4, no prawda ;-)
AntekPabianice, na nadawaniu mi nie zależy, chce mieć nienaganny odbiór żeby słyszeć w mieście i trochę dalej ""różnych ciekawych rzeczy "" :mrgreen:

Chce w zasadzie antenę odbiorcza, bo trochę pasma lotniczego też chciałbym posłuchać itd.
Awatar użytkownika
suzu4x4
Posty: 552
Rejestracja: 2015-01-05, 01:32
Znak/ranga: 161HF001
Lokalizacja: Wrocław JO81KD

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: suzu4x4 »

to bierz coś z serii X od Diamonda lub jego klony

i mówię poważnie że będziesz zadowolony, ja mam X 510 i X 200 (oryginały) na X 200 oczywiste że oprócz pasm amatorskich odbiera się airband, PMR, służby i pasmo morskie, i stawiam dulary przeciwko orzechom że znacznie lepiej niż na każdej dedykowanej "do scanera" :merygreen:

X50 na początek wystarczy ;-)
Mobil - Legend III white + SIRIO SILVER 90
Kamper - AT6666 + Sirio Carbonium 27 Black/Santiago 1200/Antron A99
Będe jechał zapraszam do rozmowy
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: Piotrek-Bytom »

suzu4x4, antenę bede stawiać na początku września jakoś :-) ale wezmę to pod uwagę myślę ;-) może kiedyś mi przyjdzie pomysł żeby kupić i nadajnik i podziałać choćby na PMR :-)
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: AntekPabianice »

Piotrek-Bytom, mam x-50 na balkonie i złego słowa nie powiem. Slyszy dużo. Pabianice z ręczniaków obskakuje bez problemów, stacje bazowe daleeekie. Samoloty do 300 km, oczywiście w przestrzeni kontrolowanej GAT.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: Piotrek-Bytom »

AntekPabianice, Wezmę pod uwagę ;-) antena stanie dopiero we wrześniu podejrzewam.Zastanawiam się jeszcze nad anteną bezpośrednio do skanera, ale co bazowa to bazowa :roll: odbiór raczej nie będzie lepszy od fabrycznej anteny tym bardziej w mieszkaniu a mi zależy na większym i dalszym odbiorze choćby mojego całego miasta.

Muszę jeszcze pomyśleć gdzie tą antenę postawić bo już jedna stoi i przeszkadza sąsiadom i wzbudza zainteresowania przechodniów :mrgreen: barierka to pewne, ale muszę ją oddalić od obecnej.Też nie chce naruszyć konstrukcji balustrady żeby potem latała jak szmata przy silniejszym wietrze.

Coś się wymyśli ;-) jak ktoś ma inne sugestie jeszcze proszę się wypowiedzieć :-)
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7783
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: Hasan-Łódź »

Na Twoim miejscu postawiłbym na sprawdzoną choinkę np. Sirio SD-1300U.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: olo_r »

jeśli już to zrobić sobie j-kę 2/70 (te 3 pałki pełno opisów w sieci) tylko wskazana precyzja.
Do odsłuchu - jak najdłuższa diamonda - dedykowana na pasmo - bardzo dobry pomysł. Chyba, z umiesz zrobić magnetyka na to pasmo z pętlą sprzęgającą i kondensatorkiem.
Dobrym rozwiązaniem jest tez petla zamknięta - do odsłuchu starczy a tła w zasadzie nie ma

PS - a na skróty - markowa fabryka jak najdłuższa i jak najdalej od elementów budynku bo na to pasmo to wszystko wnosi zmiany i ze skutecznosci 2 m anteny pozostanie wspomnienie.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: Piotrek-Bytom »

Hasan-Łódź, na balkon bedzie dobra? Bo słyszałem opinie że takie anteny nadają się głównie na dach i to jak najwyżej zamontowana.
olo_r, widziałem, ale nie będę rzezbic anten :mrgreen:
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: Piotrek-Bytom »

Propozycja Hasan-Łódź, wydaje mi się idealna na chwilę obecną
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Antena zewnętrzna (balkon) do Unidena UBC 125 XLT

Post autor: olo_r »

spoko jest w czym wybierać. Nawet te najdłuzsze mobilówki 2 cewkowe dobrze się spisują do nasłuchu - 7900 w nazwie chyba.

Apropos dachu - nie musi być dach - wystarczy odsunąć się od balkonu 1-2 m tyle, że nie rozwinie skrzydeł.
Do odsłuchu to starczy w pionie kawał druta jako wielokrotność fali (lepiej stroić na 2 m)

A ta szerokopasmowa sirio - no fajne całkiem to - tylko ciekawe jaki SWR dla 2 i 70 ? Jakby Hasan dał link do wykresu to bym się pogapił chętnie.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”