Problem z antena X510

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

nexiu
Posty: 17
Rejestracja: 2015-12-29, 16:46

Problem z antena X510

Post autor: nexiu »

Cześć koledzy radiowcy!

Zamontowałem dzisiaj na 10 metrowym maszcie tytułową antenę X510.
Kabel antenowy ma 33m i połączenie wygląda następująco:

Antena < wtyk-N -kabel rf7 dł 30m - wtyk UC-1 <beczka> wtyk UC-1 ---|dom|--kabel rf7 dł 3m---- wtyk BNC > Skaner

Niestety jest kompletna cisza - nawet bliskie korespondencje które odbieram na baofengu na zwyklej antence są niesłyszalne na skanerze z podpięta X510.

Antena nówka, prosto z konektora.

Jutro spróbuje jeszcze raz założyć końcówki UC-1 które są połączone beczką, ale na 80% są wykonane poprawnie...

Dopiero przed chwila znalazłem na YT filmik z montażu tej anteny:
https://www.youtube.com/watch?v=rw3aUwFZ3L8" onclick="window.open(this.href);return false;

i jedynie, co nie robiłem identycznie to skręcanie poszczególnych segmentów - tzn wsunąłem je tak głęboko jak się "domyślnie" dało je wsunąć aby je skręcić ze sobą. Na filmie natomiast wsuwa je do momentu czarnego paska a następnie przesuwa metalowy oringu (jak próbowałem go ruszyć w trakcie montażu to nie chciał iść a nie chciałem używać zbyt dużo siły).


Czy możliwe, że to jest przyczyną, że nie słyszę absolutnie nic? Czy mogłem w ten sposób zepsuć antenę?
Czy raczej wina będzie po stronie beczki, ale samą antenę i tak powinienem rozkręcić i wyregulować tak jak na filmie do zaznaczonego miejsca?

Proszę o porady bo jestem załamany.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Problem z antena X510

Post autor: cassiopeia »

złóż poprawnie ale to raczej wina gdzieś indziej. nawet totalnie poza rezonansem powinna słyszeć cokolwiek.
miernik i sprawdź dobrze wtyki. zacznij od wtyku N ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
nexiu
Posty: 17
Rejestracja: 2015-12-29, 16:46

Re: Problem z antena X510

Post autor: nexiu »

cassiopeia pisze:miernik i sprawdź dobrze wtyki. zacznij od wtyku N ;-)
niestety miernika nie posiadam, ale wtyk N i BNC był zakładany w Konektorze i nie dotykany więc chyba dobrze je założyli ;-)

jedynie co nakładałem na kabel, to wtyki UC-1 które jutro mam zamiar zdjąć i założyć jeszcze raz.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Problem z antena X510

Post autor: cassiopeia »

jedz do tesco i kup nawet taki za 20 zł i posprawdzaj
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
rafalszczypinski
Posty: 218
Rejestracja: 2016-10-23, 17:30
Znak/ranga: 161BD716
Lokalizacja: Stavanger

Problem z antena X510

Post autor: rafalszczypinski »

nanoVNA od skośnookiego "myfrienda" dałoby Ci jednoznaczną odpowiedź. Jakie masz QTH?
Lincoln I, Harry III, Alan 18
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Problem z antena X510

Post autor: januwojt »

Wątpię w uszkodzenie nowej anteny . Dokładne sprawdzenie instalacji kabla i tych wtyków . Podczas pomiarów omomierzem zważ na to , że antena dla prądu stałego nie ma zwarcia . Kupiłeś wysoko sprawną antenę , a wkładasz w instalację zwykłą beczkę z wtykami UC1 na których strata przy tych częstotliwościach jest znaczna . Wywał tą beczkę i jak potrzebujesz połączenia zastosuj połączenie wtyk/gniazdo N . Połączenia N mają dużo mniejsze straty . Kolejna rzecz to założenie , że ta antena będzie optymalna do skanera . Owszem tak jest jeśli słuchasz pasm amatorskich . Antena ta ma tą urodę , że jest bardzo skuteczna w pasmach amatorskich , poza pasmami bardzo szybko traci skuteczność , dość wąsko się stroi .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”