Jak "zaraziliście" się z CB ?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Post autor: Piotrek-Bytom »

U mnie było tak : :-)
Były to czasy jak chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej :-D
Pamiętam że na urodziny z tego co pamiętam to chyba 12 :roll: dostałem w prezencie od babci krótkofalówki Maxcom wt-208(zacne krótkofalówki :-P tylko max zasięg to 3 km,głośnik bardzo donośny)Odbierały dosłownie wszystko...
Prezent bardzo mi się spodobał tylko nie przypuszczałem że będę odbierał innych użytkowników :shock: dopiero pózniej wyczytałem że to jest pmr 446 mhz... :mrgreen:
Używałem ich bardzo długo ok 3 lata non stop (codziennie w wolnej chwili) nawet spałem z nimi :mrgreen:
Pózniej kupiłem inteki-t30(barachło :-x) niczego nie odbierały po za mocnym sygnałem innego rozmówcy oddalonego ok 500m :evil: Zasięg 5km(nie do uzyskania)...
Z niezadowolenia z inteków t-30 kupiłem bardziej profesjonalne inteki mt-3030 pmr/lpd które używałem dosyć często, ale i tak najbardziej lubiałem używać maxcoma. :-)

W końcu zainteresowałem się cb-radiem :-D
Zwracałem uwagę na samochody z długą anteną na dachu :mrgreen: bardzo mi się spodobała kiwająca antena podczas jazdy :-o
Pózniej zwracałem coraz większą uwagę na samochody z cb-radiem w środku :-P zaglądałem przez szybę jakie radio dotykałem antenę za co nie raz zostałem skarcony przez właściciela :oops:
Pierwszy raz posłuchałem cb-radia na żywo w taksówce :roll: bardzo mi się spodobały szumy i trzaski w głośniku :mrgreen: i sposób komunikowania się ''mobilki'' itp...

Pierwsze radio kupiłem troszkę czasu pózniej :roll: był to alan109, którego mam do tej pory i nie sprzedam :-P już mam sentyment do tego radia...Wkońcu od niego wszystko się zaczeło ;-)
Anteny zmieniałem jak rękawiczki :mrgreen: same magnesówki z której pierwszą była sunker cb1 :mrgreen:
Antenę wystawiałem za okno i się gada tak do tej pory :lol: ponieważ na bazówkę nie mogę dostać pozwolenia :-(
I tak ta moja choroba wygląda... :mrgreen:
Dużo opowiadać... ;-)
Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

18 punktów karnych ;-)
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

Skorupa pisze:18 punktów karnych ;-)
U mnie było podobnie tylko, że 12 pkt następnie zagościłem na forum a reszta poszła sama...
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
jero

Post autor: jero »

To ja kupiłem pierwsze radio zanim dostałem pierwszy punkt.Po roku zawitałem na CBF i tu dopiero choroba się rozwinęła pół roku i 3 radia.a przedtem jeden szumofon wystarczał (myslałem że tak mam być)
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

Jero to nie radio szumiało a te łożyska w kole co dziś wymieniałeś :mrgreen:
Mnie zawsze CB ciągnęło, od małego, sąsiad był/jest CB/KF od wielu lat może on trochę mnie zaraził. Pamiętam lata lata wstecz jak w barze przy remizie mieli starą cobrę, jak ja taką chciałem mieć, a to były czasy jeszcze pozwoleń. A dziś....
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Ja pokochałem radio od małego. Uwielbiałem szukać zagranicznych i polskich stacji na odbiornikach długofalowych typu Unitra Diora, unitra Alicja. Najbardziej podobały mi się odgłosy przestrajania odbiornika, gwizdy i trzaski. Do dzisiaj to zostało.
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

to ja może opiszę szerzej becouse moja wypowiedź była bardzo krótka:P
Przygoda z cb rozpoczęła się w wieku 11 lat kiedy wraz z moim bratem dostaliśmy od wujka zestaw walkie talkie i już to było ciekawe doświadczenie słyszałem taksówkarzy po grubych awariach tych zabawek nie bawiłem się cb, aż do ubiegłego roku kiedy w Citroenie kolegi był zamontowany zestaw President Tommy ASC i antenka chyba President Misouri pobawiłem się i jakoś złapałem mikro bakcyla. Jako że wtedy zarabiałem liche pieniądze z zakupem cb czekałem do momentu w którym dostałem kolejny mandat:P 10 pkt karnych dla kierowcy to już jak nóż na gardle więc zakupiłem za 289 zł zestaw Alan 109 i Sirio ML 145. Fakt to był mój błąd (przyznaje to otwarcie) dopiero później zagościłem tutaj i dopiero forum mnie uświadomiło czego szukać:P W czasie kiedy miałem Alana zakupiłem Jacksona II ASC ale nie zagrzał u mnie miejsca (sprzedałem kuzynowi) i zakupiłem od Hasana Inteka i mam go do dnia dzisiejszego w między czasie zagościł Herbatnik i używana Turbina 5000 (teraz leży i czeka aż kupię nowe auto) Aktualnie mam na mobilku Herbatnika i SS1200 a na bazie Inteka z majkiem Densei po tuningu oraz antenkę dipolową własnej roboty.

Ogólnie dla mnie dzień bez CB jest dniem smutnym!
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

W dzieciństwie zakupiłem sobie dwie krótkofalówki ale były na 27 mhz... coś było słychać ale nie wiele, kombinowałem z jakimiś drutami by przedłużyć antenę, w sumie to osiągały długości dipolów, ale to jakoś umarło...
Później jako pierwszy wśród znajomych, tuż po zakupie auta zakupiłem Cb Radio i uniwersalny :mrgreen: zestaw U520 i Sirio ml145 za 500 zł pamiętam... i się zaczęło... chyba jeszcze w tym samym roku pojawił się Alan 87 którego zakupiłem w ciemno , sprzedający miał ustawiony 19 kanał i bał się go ruszać bo nie wiedział co do czego a dostał od członka rodziny, z resztą ja też wiedziałem tyle co nic przy zakupie... później bazóweczka 5/8 na płocie , później trochę wyżej , eter bez zakłóceń i było słychać sporo...
na obecną chwilę głównie zabawy w mobilu. i tak jakos leci... :mrgreen:
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
pieronas
Posty: 27
Rejestracja: 2012-06-27, 21:29
Lokalizacja: gniezno okolice

Post autor: pieronas »

Witam wszystkich forumowiczy. U mnie na początku był to U 510 było to pierwsze urządzenie przez które zacząłem modulacje. Zasięg jakieś 3 km poprostu mnie zachwycał, wiem już teraz że można było wyciągnąć więcej z tego radyjka ale nie było takiej potrzeby. Jak dróżka baju baju, pitu pitu itd. dopóki nie zmieniłem pracy w której poznałem fanatyka który zaraził mnie chorobą cb na dobre. Dowiedziałem się co to jest propagacja, zacząłem używać radia już bardziej jako zajęcia na przerwie niż kanału 19,28. Nawet podczas jazdy potrafiłem kręcić pokrętłem zmiany kanałów to w prawo to w lewo szukając jakiej kolwiek łączności podsłyszeć kogoś. Pierwszy raz udało mi się nawiązać łączność polska południowa Andrychów w okolicach miejscowości ingolstadt niemcy południowe. Łączność potwierdzona może mało profesionalnie bo tylko mailem ale jest i to się liczy nie wymiana informacji jaka pogoda jak dróżka tylko możliwość samej łączności na takie odległości, wiem że to nie jest zachwycające jak patrzyłem na mapie to będzie po prostej jakieś 700 km. Ale od tamtej pory pokrętło kręce cały czas a jak już kupiłem radyjko z ssb no to już koniec wpadłem jak śliwka w kompot i pierwsze DX dortmund kłodzko o ile dobrze pamiętam to z jackiem w częstotliwości 27.355 usb. nigdy jej nie zapomne podobno pierwszy raz zawsze się pamięta
Mobil: Jackson I 5 band+ Santiago 1200 +FD 1818
Awatar użytkownika
krzysiekpian
Posty: 824
Rejestracja: 2009-04-25, 15:56
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: krzysiekpian »

U mnie zaczeło się gdy zaczęłem pracę w Warszawie, mieszkam na przedmieściach, więc żeby za głupiego młodu nie dostać sporo mandatów kupiłem U510 i Sirio Omegę, która d dziś działa. Potem znalazłem te forum i wzieło na dobre. :mrgreen:
Mobil I: Lafayette Texas + Alan 9 PLUS/Omega 27 + SUNKER CDM550
Mobil II: President JFK I + Performer 5000
Baza: obecnie przebudowa.
> > > Opcja Szukaj Jest Skarbnicą Wiedzy, Nie Bójmy Się Z Niej Korzystać... < < <
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Post autor: DR-DM »

Mój początek z CB był bardzo prozaiczny: tata stwierdził, że potrzebuje na antymiśka. I tak przez cztery lata tak traktowałem radyjko. Dopiero jak jesienią trafiłem na cb-forum.pl to załapałem właściwego bakcyla i choroba w sposób prawidłowy powoli się rozwija :mrgreen:
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
corey8
Posty: 29
Rejestracja: 2011-08-11, 21:29
Lokalizacja: Ruda Śl

Post autor: corey8 »

U mnie zaczęło się od 200zł (a miało być 600zł i 10 pkt - tyle, że dzięki moim umiejętnościom negocjowania, a raczej poniżania się udało się zejść do ww kwoty). Cała sytuacja zirytowała mnie podwójnie bo mandat dostałem z powodu ograniczenia prędkości na autostradzie do 70km/h w miejscu, w którym dawno zakończyły się roboty drogowe, więc nasi mundurowi polowali na jeleni co albo zignorowali znak, albo tak jak ja przeoczyli owe ograniczenie :evil: Dodatkowo irytujące było to, że posiadałem radio które dostałem w prezencie od teścia wraz z anteną - była to Cobra 19DXIV + jakaś badziewna antena, korzystanie z tego sprzętu było tak przyjemne, że wolałem żeby leżał w bagażniku :-)

Później znajomy polecił mi zmianę na pewną rewelacyjną kopie Presidenta - M-techa Legend 2 + do tego jakaś podróba Missouri - było lepiej, ale dalej nie byłem zadowolony. Zacząłem szukać i trafiłem na forum dzięki któremu znalazłem odpowiednie radio i antenę dla siebie (Yosan 120 pro + Sirio ML)
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

Ja zdałem prawko, kupiłem pierwszy zestaw cb, kupiłem samochód i odebrałem prawko, dokładnie w takiej kolejności... Heh, jakoś od zawsze ciągnęło mnie do takiego sprzętu, ale nigdy wcześniej nie mogłem sobie pozwolić nawet na podstawowy tani zestaw... Znalazłem forum i jakoś tak samo się później potoczyło. Ciągle mało i mało :-P Teraz nie ruszam się praktycznie nigdzie bez radia :-D
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
pietreksz
Posty: 496
Rejestracja: 2009-09-18, 12:41
Znak/ranga: SQ2RCK
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: pietreksz »

Ja zacząłem 2008 od unidena 520xl i ML145. Pojeździłem trochę, posłuchałem jak u kumpla chodzi Harry i stwierdziłem, że czas na zmiany. Unidena 520 z MLką sprzedałem kumplowi i kupiłem Harrego II i Indianę. Indiana szybko okazała się beznadzieją i stwierdziłem, że czas na coś konkretnego - Sirio Performer 5000 i od razu w dziurę(2009). Potem przechodziłem etap rozczarowania - kultura 19stki przez ten czas już mi obrzydła a że jeżdżę w miarę przepisowo więc pozbyłem się Harrego i myślałem, że to koniec przygody z CB. W okresie kilkumiesięcznej przerwy znajomy podrzucił mi radyjka do naprawy. Po naprawieniu musiałem je sprawdzić w terenie i wsadziłem do auta, Wyciągnąłem Sirio z garażu i po jednym dniu jeżdżenia stwierdziłem, że jednak mi tego szumu brakuje :) Skoro stwierdziłem, że wracam do eteru to przydałoby się konkretniejsze radio - wybór padł na Alana 87 - akurat znajomy znajomego w okolicy sprzedawał. Po odpaleniu go w aucie kopara mi opadła (gdzie akurat dobra propagacja była) Już wiedziałem, że to dopiero początek. Niestety Alan strasznie pływał w częstotliwości, raz umarł totalnie i po miesiącu kupiłem K-PO DX-5000. Po kolejnych dwóch miesiącach stał już maszt z CBS-18 i leciały DXy po europie :) Niestety, tak jak w przypadku zrażenia się 19stką, n a11m zraziłem się tymi "olaolacocacola" i stwierdziłem, że skoro radio obsługuje 10m to trzeba tam przejść. 31.12.2011 r. odebrałem licencję i śmigałem na 10m (chociaż na 11m też czasem jakieś QSO wpadło). W między czasie próbowałem nauki CW ale z braku czasu zrezygnowałem. Miałem też Wouxuna na 2m/70cm zamontowanego w aucie ale przyszły nagłe wydatki i bazówka oraz Wouxun poszły dalej i zostały łączności z mobila (a trochę ich się trafia). Teraz wracam do anteny bazowej - właśnie konstruuję maszt około 10m i na tym jakieś dipole, delty lub inne cuda na 10m. Inne pasma będą jak uzbiera sie kasa na sprzęt (myślę o ICOM-706MKII lub FT-857D).
Tak to mniej więcej wygląda w moim przypadku.
Baza: Xiegu G90 + dipole.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Post autor: SP9 »

:mrgreen: Kupiłem auto, pierwszy zestaw : Harry II z AS100, zdałem prawojazdy - po 2 miesiącach .... :roll:
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hydepark”