Sirio Gain-Master

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Kolego astronom, będe bardzo wdzieczny za Twoją ocenę, jak już uruchomisz swoją GM, bo biorąc pod uwagę ocene do której kieruje kolega:
Rafi-Słowik pisze:Może teraz kolega Noid się wypowie na temat tej anteny.
to raczej wachałbym się wydać tyle kasy na zakup GM, bo mój PROTON PT99, lepsze miał osiągi, a lokalizacja moja jest napewno zdecydowanie gorsza niż kolegi Noid-a
z góry serdecznie dziękuję za ewentualne spostrzeżenia w odniesieniu do obecnej kolegi anteny
73
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7820
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Dziwny to sposób by porównywać osiągi anten bazowych w różnych lokalizacjach :mrgreen:
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Hasan-Łódź pisze:Dziwny to sposób by porównywać osiągi anten bazowych w różnych lokalizacjach
Zawsze to jakiś punkt odniesienia , jeżeli porównujemy ją do poprzedniczki kolego Hasan, a tym bardziej sirio 2016.
A teraz proszę nie odbierać tego jako zgryźliwości z mojej strony:
a wydać coś około 500pln na coś co daje nam taki efekt , cyt:
....34km w linii prostej.
cos tam slychac bylo zawsze ale nie na tyle czytelnie zebym mogl sobie spokojnie porozmawiac .....
To gra nie warta świeczki, strata pieniędzy, niezależnie chyba od lokalizacji.
To ja mam lepsze osiagi na mobilu i to na podstawie w AM :-P
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Bax, z tego co pamiętam i rzuciło mi się w oko, to w kierunku Hasana, kolega Noid ma przed sobą dwa wieżowce i one mogą przysłonić sygnał. Druga rzecz to, z tego co pamiętam różnica poziomów między Noidem a Hasanem wynosi około 50m n.p.m., na korzyść Noida.
Ale wróćmy do anteny, takie jedno spostrzeżenie z mojej strony w porównaniu GM vs. AT-107. Jeżeli kilka dni wstecz, gdy miałem GM, warunki propagacyjne były podobne do obecnych, to z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że GainMaster jest głuchy :-|
Lemm AT-107 zbiera więcej :-)
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
noid
Posty: 977
Rejestracja: 2010-03-13, 17:24
Lokalizacja: Norwich [UK]
Kontakt:

Post autor: noid »

Bax pisze:cos tam slychac bylo zawsze ale nie na tyle czytelnie zebym mogl sobie spokojnie porozmawiac ...
Bax, na sirio s-2016 tak bylo. na gain masterze jeszcze nie mialem okazji sie z Hasanem sprawdzic. i tak jak mowilem - moze to ja zle krece galkami. bo z innymi kolegami w eterze udaje mi sie rozmawiac i to na znacznie wiekszych odleglosciach.

[ Dodano: 2011-05-12, 14:27 ]
na razie zauwazylem ze gain master nie pracuje gorzej od s-2016. a czy lepiej.. to sie okaze przy dalszym uzytkowaniu
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

noid pisze:Bax, na sirio s-2016 tak bylo. na gain masterze jeszcze nie mialem okazji sie z Hasanem sprawdzic. i tak jak mowilem - moze to ja zle krece galkami. bo z innymi kolegami w eterze udaje mi sie rozmawiac i to na znacznie wiekszych odleglosciach.
kolego Noid, prosze nie odbieraj tego , że się czepiam Ciebie, interesuje mnie ta antenka - bo spełnia podstawowy warunek jaki dla mnie jest istotny czyli jest z włókna. Proponuje pisać jasniej, bo ja nie jestem Kaszpirowski i nie widziałem tam zapisu, ze odnosi się on do S-2016. A może bez obrazy, przy okazji warto skorzystać z działu:
viewforum.php?f=70
bo takie teksty moderatorowi nie przystoją.
pozdrawiam i życze samych udanych DX, a na Twoją opinie porównawcza bardzo chętnie poczekam - by nie popełnić drogiego błedu

[ Dodano: 2011-05-12, 15:13 ]
Rafi-Słowik pisze:Ale wróćmy do anteny, takie jedno spostrzeżenie z mojej strony w porównaniu GM vs. AT-107. Jeżeli kilka dni wstecz, gdy miałem GM, warunki propagacyjne były podobne do obecnych, to z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że GainMaster jest głuchy
Lemm AT-107 zbiera więcej
Kolego Rafi i jest to cenna uwaga bo tak samo zachowywał mi się proton i dopiero po założeniu przeciwwag, ożył. Tak więc dziekuje za info i poczekam na opinie innych, czy potwierdza one Twoje odczucie. Mój kolega też testuje w tej chwili GM ale on przesiadł się własnie z AT-107(ale niestety zmienił lokalizacjei porównanie bedzie trudne) - zobaczymy.
73
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Nie wiem , może ja jakiś dziwny jestem ale pewnych wypowiedzi nie rozumiem.
Jak na razie prawie nikt nie podał żadnych konkretnych informacji na temat osiągów z Gain-Mastera.
Czy tak trudno o porównanie wskazań s-metra wśród dobrze wam znanych stacji ?
Jakoś trudno mi uwierzyć w to że w jednym czasie wszystkie stacje w promieniu powiedzmy 80-ciu kilometrów zmieniły osprzęt lub całkowicie się powyłączały.
Kolega Rafi wspomina coś o propagacji a mnie interesują osiągi na fali przyziemnej (przecież wiadomo że propagacja ulega zmianie nawet z godziny na godzinę więc trudno tu o porównania na przełomie kilku dni)
Jak już antena do mnie dotrze to napiszę rzetelne sprawozdanie z tego jak się sprawuje w porównaniu z poprzednią staruszką 1/2 λ

Pozdrawiam wszystkich kolegów 'radiowców'
...i poważnie - mniej ogólników które sieją zamęt a więcej konkretów poproszę ;-)

[ Dodano: 2011-05-16, 23:13 ]
Otrzymałem informację że Gain-Master dotrze do mnie jeszcze w tym tygodniu tak więc jest szansa że za kilka dni antena będzie już spoglądać z dachu na moją okolicę :-)
Jeszcze tylko dostawa rdzeni ferrytowych na fider i testy już niebawem :-)

[ Dodano: 2011-05-22, 08:17 ]
Gain-Master już na dachu :-)
Operacja umieszczenia anteny na maszcie 6-cio metrowym zakończyła się niepowodzeniem (aluminiowe rury nie wytrzymały i powyginały się perfidnie)
Koniec końców zastosowałem 4-ro metrowy maszt stalowy - SWR w obu przypadkach bez zmian czyli antena faktycznie nie jest wrażliwa na odległość od przedmiotów poniżej baluna.
Fider Andrew CNT-400 przycięty do wielokrotności 1/2 λ x współczynnik skrócenia dla tego przewodu czyli 85% - w sumie 28,1 metra długości.
Na kabel dodatkowo założone (od strony anteny) pierścienie ferrytowe w ilości 10szt.
Odciągi na dwóch poziomach - górne w odcinkach 1/6 λ podzielone izolatorami ceramicznymi , dolne nie dzielone.
Obrazek
SWR poniżej 1.3 pokrywa dwie "czterdziestki" w górę i w dół od podstawy (najniższy SWR jest na początku bandy C oraz F - wskazówka nawet nie drgnie , najwyższy czyli 1.25 w okolicach kanału 15-tego bandy E , środek bandy D - SWR= 1.15)
Pierwsze wrażenia - w porównaniu z 1/2 λ "stara antena to babcia głucha i dziadek bez ucha"
Szczegółowy raport z porównaniem wskazań u respondentów już wkrótce ;-)
Awatar użytkownika
noid
Posty: 977
Rejestracja: 2010-03-13, 17:24
Lokalizacja: Norwich [UK]
Kontakt:

Post autor: noid »

ja popracowalem troche z ta antena i dziala wysmienicie. mysle ze miedzy sirio s-2016 a sirio gain master mozna postawic znak rownosci. przypominam ze jestem poczatkujacy w dziedzinie cb i moze nie zwracam uwagi na to co trzeba. nie mniej jednak jestem zadowolony z tej anteny i z czystym sumieniem polecam ja innym
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Po tygodniu intensywnego użytkowania Gain-Mastera mogę już coś napisać na temat tej anteny.
Przede wszystkim chciałbym obalić mit o "głuchości" tego modelu.
Być może jest to tylko i wyłącznie kwestia warunków i zbieg okoliczności ale nigdy w życiu nie słyszałem w ciągu kilku dni tylu DX-ów z różnych stron świata.
Jednak zostawmy DX-y a zajmijmy się łącznością na fali przyziemnej:
Gdy ustają DX-y i zakłócenia - osoby które dawniej były u mnie słyszalne na granicy szumu (prawie zerowa zrozumiałość) teraz osiągają zrozumiałość 100%
Teraz bardziej szczegółowe dane odnośnie wskazań ( odległości podawane są w linii prostej )
Kraków - Wielka Puszcza ( około 60 km ) - w odbiorze wzrost wskazań respondenta z 7.5 na 9 s , moje wskazania - wzrost 7 na 8 s.
Kraków - Niepołomice - ( około 17 km ) - w odbiorze wzrost z 7.5 na 9 s , w nadawaniu 8 na 9 s.
Łączność Kraków - Poznachowice - ( około 23 km ) - wzrost wskazań rozmówcy u mnie z 8 na 9 s , wzrost mojego sygnału z 9 na 9+15 s.
Kraków - Limanowa - około 45 km - odbiór - wzrost z 6 na 8 s , mój sygnał u rozmówcy - wzrost z 8 na 9 s.
Lokalnie (do 15 km) różnice trudno mierzalne - u niektórych osób moje wskazania podniosły się z 9+15 na 9+30 s , u innych zmiany niezauważalne.
Antena przetestowana również mocą 200W w AM - przy poprzedniej instalacji sąsiedzi położeni bliżej anteny narzekali na indukowanie się mojej modulacji w głośnikach przeróżnych urządzeń (np. laptop) :-)
Przy Gain-Masterze jak na razie nie odnotowałem żadnych skarg , być może oprócz baluna pomogły dodatkowe ferryty na fiderze.
Jeśli chodzi o poziom zakłóceń w odbiorze to jest on bardzo zmienny ( propagacja , odbiorniki plazmowe i inne zakłócenia ) ale odnoszę raczej wrażenie iż jest on na podobnym poziomie jak przy starej instalacji.
Jedynie późno w nocy (3-4 nad ranem) zakłócenia potrafią zejść do wartości 0 na s-metrze czyli braku wskazań czego nie zaobserwowałem nigdy przy poprzedniej antenie.
Podsumowując: jestem zadowolony ze zmiany - SWR jest bardzo niski w szerokim zakresie częstotliwości , brak jest również widocznych efektów promieniowania ekranu kabla koncentrycznego przy większych mocach.
Właśnie takich zmian oczekiwałem po tej antenie więc według mnie jest ona jak najbardziej warta wydanych pieniędzy ( z jedną uwagą ) !!!
Może jestem idealistą i niepotrzebnie się czepiam ale jedna rzecz nie spodobała mi się w ogólnej konstrukcji Gain-Mastera : mianowicie zagięty dosyć mocno fider (ten czerwony) przy balunie pod plastikowym kapturem ( górny koniec cewki ) oraz u wylotu pierwszego elementu z fiberglasu.
Moim zdaniem w konstrukcji za te pieniądze można by spodziewać się większej dbałości o szczegóły mechaniczne ( wystarczyło zapodać w tym miejscu jakieś gumowe tuleje ograniczające i łagodzące promień gięcia przewodu antenowego )
Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania lub sugestie to służę pomocą.
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

astronom pisze:w porównaniu z poprzednią staruszką 1/2 λ
to faktycznie może być lepiej...
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

domino.pl pisze:
astronom pisze:w porównaniu z poprzednią staruszką 1/2 λ
to faktycznie może być lepiej...
wyczuwam w tym miejscu nutę ironii , chciałbym uświadomić tylko fakt że jeszcze wcześniej byłem w posiadaniu dwóch standardowych konstrukcji typu 5/8 λ które przy moim położeniu zupełnie się nie sprawdzały.
Taka ciekawostka : antena 1/2 λ pracowała u mnie przez te wszystkie lata ze względu właśnie na minimalnie lepsze osiągi niż 5/8 λ tak więc nie lekceważyłbym jej całkowicie.
Wszystkie anteny montowane były dokładnie w tym samym miejscu i na jednakowej wysokości a strojenie odbywało się za pomocą miernika natężenia pola elektromagnetycznego.
Nie bronię Gain-Mastera , przedstawiam tylko suche fakty.
Gain-Master nie zdziała cudów , wskazania nie będą silniejsze z tej anteny o kilka wielkości jak z anten wieloelementowych kierunkowych.
Trzeba zawsze realistycznie podchodzić do tematu tak aby się nie rozczarować ;)
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

kolego astronom
Wielkie dzięki o takie informacje, mi własnie chodziło - fakty. Życze samych udanych łaczności i jeszcze większego zadowolenia z użytkowania
73
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

astronom pisze:wyczuwam w tym miejscu nutę ironii
może nie ironii tylko ogólnie mówiąc ,nowa antena może być skuteczniejsza od starej...
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7820
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Znajomy (Michał z Osowca) podesłał mi wykres z MAX6:
http://img193.imageshack.us/img193/3861/gainmaster.jpg
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Tak więc ocen z pracy nowej sirio , jak na lekarstwo - pozostaje zamontować na próbę wyciągniętego leżaka typu skylab - po co przepłacac za sirio by się tylko rozczarować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”