Strojenie starej antety CTE Alan 5/8.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Strojenie starej antety CTE Alan 5/8.

Post autor: sp9le »

Witajcie !

Może ktoś z Was mi pomoże. Mam niezindentyfikowany model starej anteny bazowej Alana 5/8 fali. Antena ma 6,80 m długości, 3 przeciwwagi po 1,30 m, jest zwarta, poszczególne elementy promiennika łączone są na dwie śrubki. Maszt jest uziemiony i długości 6 m. Czy ktoś z Was zna taki model anteny ?. Problem pojawia się w trakcie strojenia. Antena jest zamontowana:

Obrazek

Na samym początku rezonans wypadł w okolicach 3 MHz - okazało się, że strzeliły luty od cewki w antenie. Po polutowaniu cewki rezonans był w okolicach 24 MHz, po wysunięciu szczytówki o 5 cm spadł do 13 MHz. Dzisiaj wzmocniłem okolice cewki aby nie była podatna na wiatr.

Obrazek

Obrazek

Czy ktoś z Was zna tem model anteny ?
adam86-20
Posty: 558
Rejestracja: 2009-11-18, 00:30
Lokalizacja: Bełk

Post autor: adam86-20 »

Sprawdz omomierzem polaczenia pomiedzy poszczegolnymi elementami, mialem kiedys taki przypadek ze nie bylo dobrego styku. Niby nie mozliwe a jednak, aluminium lubi sie utleniac z czasem.
M: Herbert + Turbo 5000 + KL 203P + DM 432mt
B: DX-5000 + 1/2 lambda (czeka Winkler XA 27 - L) + mic home made
Yaesu 7900 + J-pole 2/70
Kenwood TS-480 + FD-3
UV-5R

Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: sp9le »

adam86-20 pisze:Sprawdz omomierzem polaczenia pomiedzy poszczegolnymi elementami, mialem kiedys taki przypadek ze nie bylo dobrego styku. Niby nie mozliwe a jednak, aluminium lubi sie utleniac z czasem.
Dzisiaj sprawdzałem tą opcje i są przejścia elektryczne pomiędzy elementami.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Te śrubki to blachowkrety czy na wylot?
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Młody

Post autor: Młody »

Blachowkręty. Wczoraj jak już mi analizator pokazał, że stroi na 13MHz to zwątpiłem, byłem pewny, że znowu cewka padła.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

No to szrot.
Rurki trzeba ponacinać i poskręcać na wylot na 2 nierdzewne śrubki po uprzednim oczyszczeniu rurek
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
nowy 77
Posty: 25
Rejestracja: 2012-01-15, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: nowy 77 »

Patrząc na zdjęcia to środkowy lut na cewce wydaje się wysoki ? Nie dotyka przypadkiem do tej jakby dorabianej osłony cewki bo widać jak błyszczy nie tak samo jak antena ??
Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: sp9le »

Besserwisser pisze:No to szrot.
Rurki trzeba ponacinać i poskręcać na wylot na 2 nierdzewne śrubki po uprzednim oczyszczeniu rurek
M
Jak wykonam i "CS" sprawdzi vna to dam odpowiedz na forum. Antena jest leżakiem strychowym.
Patrząc na zdjęcia to środkowy lut na cewce wydaje się wysoki ? Nie dotyka przypadkiem do tej jakby dorabianej osłony cewki bo widać jak błyszczy nie tak samo jak antena ??
Nie dotyka pod oryginalną osłoną jest osłona cewki z plastiku.
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Post autor: Witek3212 »

Cewka dokładnie taka, jak ze starej Futury - mam taką w ręce i jest identyczna.
A szklanki na osłonie plastikowej nie było?
Pytanie: czy masz idealne przejście elektryczne między mosiądzem nad cewką a pierwszym, najgrubszym segmentem promiennika? Mosiądz z AL się chemicznie "gryzie" - tworzy się biały proszek i ohmy wzrastają do nieskończoności...
Nie podoba mi się to wzmocnienie nad cewką - moim zdaniem może wprowadzić zmiany w charakterystyce anteny - znawcy niech się wypowiedzą.
Segmenty muszą być poczyszczone na łączeniach i najlepiej sposobem Bessa na przelotowe śrubki.
Cewki chyba nie zasłoniłeś rurką z aluminium??? - tak jak na zdjęciu trzecim?
Na pierwszym zdjęciu też nie widzę plastikowej osłony cewki.......
Daj zdjęcie z bliska.
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: sp9le »

Witek3212 pisze: A szklanki na osłonie plastikowej nie było?
Pytanie: czy masz idealne przejście elektryczne między mosiądzem nad cewką a pierwszym, najgrubszym segmentem promiennika? Mosiądz z AL się chemicznie "gryzie" - tworzy się biały proszek i ohmy wzrastają do nieskończoności...
Nie podoba mi się to wzmocnienie nad cewką - moim zdaniem może wprowadzić zmiany w charakterystyce anteny - znawcy niech się wypowiedzą.
Segmenty muszą być poczyszczone na łączeniach i najlepiej sposobem Bessa na przelotowe śrubki.
Cewki chyba nie zasłoniłeś rurką z aluminium??? - tak jak na zdjęciu trzecim?
Na pierwszym zdjęciu też nie widzę plastikowej osłony cewki.......
Daj zdjęcie z bliska.
Jest plastikowa osłona cewki a ta aluminiowa jest jako druga - nie poprawiałem oryginału. Jak już pisałem - po wykonaniu modyfikacji wg Michała dam znać na forum odnośnie działania anteny. Co do wzmocnienia jest odizolowane od anteny - czy wpływa na charakterystykę - nie wiem.
Młody

Post autor: Młody »

Wzmocnienie nie ma nic do tego bo jest na wysokości cewki, idąc tym tropem także uchwyt montażowy by przeszkadzał. Ważne, żeby nie było nic nad cewką.
Ile ta stara futura miała mieć długości?
Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: sp9le »

Wzmocnienie jest za na połączeniu cewki i anteny - innej opcji nie ma wzmocnienia anteny aby nie wykrzywiało się połączenie podczas stawiania anteny i wiatru.
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Post autor: Witek3212 »

Plastikowa osłona cewki - tak, ale już założenie na całość cewki aluminiowej rurki sprawia jakbyś pod spodem nie miał w ogóle cewki...
Np. Futura ma szklankę, która ma zasłaniać ewentualnie część cewki i to tej górnej.
Jeśli ustawić odpowiednio długość promiennika szklanka może być np. w ogóle niepotrzebna by antena stroiła.
Wywal tą metalową osłonę i wtedy pod analizator.
Jakoś nie wierzę, że to oryginalnie tak było.....

A stara futura ma mieć coś koło 6,80m - nie pamiętam, mam starą Futurę.

Ponownie napiszę - cewka jest IDENTYCZNA jak na zdjęciu, wygląd, zwoje, odczepy, oring, wytoczenie mosiądzu, mocowanie/zaciskanie na pierwszym segmencie.
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
Awatar użytkownika
sp9le
Posty: 469
Rejestracja: 2011-09-14, 20:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: sp9le »

Ten element alu zasłaniający cewkę był od początku. Znalazłem na internecie taki tekst - zastanawiam się co to jest za pierścień do dopieszczania swr.

http://pl.rec.radio.cb.narkive.com/jbX2gSf3/strojenie-anteny-stacjonarnej-futura-27-5-8
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Post autor: Witek3212 »

Osłona aluminiowa NIE MOŻE zasłaniać całej cewki - może zasłaniać kilka zwoi górnej cewki, lub być powyżej cewki. Dolna cewka jest dla przeciwwag i też nie może być zasłonięta.
Wywal tą osłonę, daj szansę antenie.
Bez tej osłony, a w przypadku oryginalnej Futury - bez szklanki, strojenie trzeba przeprowadzać długością ostatniego segmentu.
A tak ustawiasz promiennik na 6,80m, 6.90m i zasłaniając cewkę od góry szklanką zwój po zwoju stroimy antenę. Zasłanianie szklanką cewki to tak jakbyś skracał promiennik.
Masz zasłoniętą całą cewkę, to tak jakbyś jej w ogóle nie miał - stąd te cyrki z rezonansem na dziwne pasma zamiast 27MHz
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”