Czy takie rozwieszenie dipola jest dobre

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Wiktor 161OS182
Posty: 388
Rejestracja: 2013-10-01, 18:37
Lokalizacja: Jasło

Czy takie rozwieszenie dipola jest dobre

Post autor: Wiktor 161OS182 »

Roziesiłem tak dipola pomiędzy drzewami i rowiesiłem go tak jak na rysunku. Jak go napręze to SWR jest wtedy wysoki a tak jest niższy.
Czy ma duży wpływ rozwieszenie dipola połfalowego napreżonego i w taki sposób jak na rysunku?
161OS182
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Post autor: HOŁDYS »

Roziesienie czy tez rowiesienie ma wpływ na polaryzacje tegoz dipola
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

zaqwsx pisze:Czy ma duży wpływ rozwieszenie dipola połfalowego napreżonego i w taki sposób jak na rysunku?
Przerobiłem to wczoraj i po teście ze stacjami bazowymi sygnał spadł o 4s a dalej zanikł. Różnica polaryzacji - w poziomie masz pozioma i sporadycznie dogadasz się z jakąs stacją z antena o polaryzacji pionowej. I przy dipolu poziomym zasilanie pionowo w dół a nie poziomo (prostopadle do osi dipola).

Wieszasz w pionie - masz kontakt z "całym miastem".

Pomijam w tym opisie wysokośc zawieszenia dipola i odległość od najbliżej przeszkody.

Tak czy inaczej - minimalna wysokość zawieszenia dla jako-takich efektów to pół fali.

Dipol poziomy zawieszony nisko promieniuje mocno w górę i dopiero od pół fali i wyżej zaczyna promieniować bardziej poziomo..

Dipol pionowy jest juz bardziej "uniwersalny"

Opcja nr 3 - odwrócone V czyli jak ja to mówię - namiot.

Pomieniowanie dipola poziomego w poziomie
http://www.invisionresources.pl/rysunki ... listki.jpg

Dipol poziomy strona nr 8 - im wyżej tym lepiej jak mniemam

http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/Antps ... ujziem.pdf

Strona 7 tez do poczytania - obrazki przemawiają i wykresy też.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Wiktor 161OS182
Posty: 388
Rejestracja: 2013-10-01, 18:37
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Wiktor 161OS182 »

A która antena lepsza bo mam dwie anteny Pulsar i dipol połfalowy 2 samoróbki. I teraz tak antena pulsar mniej szumi a dipol półfalowy szumi duzo więcej, która lepiej zbiera?
161OS182
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Dipol.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

zaqwsx pisze:mniej szumi
Ja mam pytanie - nie szumi bo tłumi, czy nie szumi bo źle wystrojona???
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

Odgrzewam kotleta

http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/Antps ... ujziem.pdf

Nie przerabiałęm odwróconego V ale kombinowałm z łamaniem ramion dipola na V i na niby boomeranga.

Pionowy dipol na długiej (a raczej wysokiej) wędce wystawionej z balkonu pod jakimś kątem tak żeby odstawić się od elewacji na ćwiartke fali i punkt zasilania na 1/4-1/2 fali minimum daje dobre efekty.

Spokojnie 30 km w AM na 4-5 S z drugiego piętra - w kierunku za plecami. Kierunkowo do przodu 30 KM bez problemu w AM.

Matcher EM-27 CB-Master (pudełeczko potrzebne niczym swr-miarka) pomaga czasami przy zmiennych warunkach montażowych.

Tyle, ze zwijanie jest z czasem irytujące.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Wiktor 161OS182
Posty: 388
Rejestracja: 2013-10-01, 18:37
Lokalizacja: Jasło

Dipol półfalowy

Post autor: Wiktor 161OS182 »

Witam posiadam dipola półfalowego który obecnie jest rozwieszony w poziomie. Chciałem go powiesić jako odwrócone V , tylko jest mały problem mam rurę metalową 5,5 m czy do niej moge dołączyc dipola gdy dam kawałek folii w tym miejscu w którym dipol będzie spotykał się z rurą jako izolator?

Podobno ten sposób jest dobry zarówno na DX jak i na łączności lokalne. Jeżeli macie lepszy pomysł na jego rozwieszenie proszę podawać niżej sposoby jego rozwieszenia. Bo chciałem porozmawiać zarówno na DX jak i na łącznościach lokalnych a sposób w poziomie nie sprzyja moim wymaganiom.
DZIEKUJE ZA KAŻDĄ ODPOWIEDŹ.
161OS182
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Nie może być kawałek folii.
Kup kawałek rury PCV.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

wędka z włokna szklanego tak z 6-7 m m, zdejmujesz szczytówkę dla większej sztywności i dajesz dzidę do góry, na szczycie masz punkt podłaczenia feedera a ramiona na boki.

Te IN-V musi być raczej wysoko od ziemi. Kątem ramion regulujesz dopasowanie.


Opcja nr 2 do przerobienia.

Wędka ta sama, od szczytu do ziemi puszczasz wzdłuż wędki jedno ramię i jak ci się skończy to pod kątem naciagasz drugie do ziemi ale na końcu izolator i linka -powinno się na d ziemią skończyć z 1-1,5.. Fider idzie dalej w pionie i masz niby boomeranga. kątem drugiego ramienia regulujesz dopasowanie.

Zmieniając punkt naciągnięcia dolnego ramienia wokół osi wędki zmieniasz kierunkowość - bo to będzie kierunkowe. - w kierunku dolnego ramienia.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
BigMonster
Posty: 905
Rejestracja: 2010-12-06, 16:04
Lokalizacja: UK-Cheshire/PL-Lubelskie

Czy takie rozwieszenie dipola jest dobre

Post autor: BigMonster »

Odgrzewam temat bo idzie do mnie dipol 1/2 fali. Troche zaczalem internetowac i czytac pdfow ale nie moge sobie ulozyc w glowie podstawowych podstaw. Wiem ze mamy kilka opcji rozwieszenia i wiem ze jak najwyzej od ziemi. Bede wdzieczny za podstawowe info na temat kazdej z konfiguracji.

Dipol pionowy-wiem ze dziala najbardziej dookolnie, czy trzeba zwracac uwage na odsuniecie przewodu zasilajacego czy mozna go puscic wzdluz dolnego ramienia? Ktorym koncem do ziemi i dlaczego?

Dipol pionowy z odchylonym ramieniem (boomerang)-doczytalem ze tu juz sie zaczyna kierunkowosc anteny, ale w ktora strone jest ta kierunkowosc? Jak wyglada regulacja SWR?

Dipol poziomy-wiem ze ten jest najbardziej kierunkowy, ale totalnie nie rozumiem rysunkow wiec w ktora strone jest ta kierunkowosc? W strone konca dipola czy zaczyna on nadawac "bokiem"?

Odwrocone V-pytania jak wyzej, czym sie rozni ta opcja od innych, jak regulowac SWR? Czy musi byc na jakiejs min wysokosci jak dipol poziomy?

Odwrocone L-jak wyzej...

Wiem ze najwiecej sie naucze jak porozwieszam wszystko w terenie ale dobrze wiedziec czego sie spodziewac.
Whenever there is any doubt, there is no doubt.
JFK II V2 + Densei 2002 + ESP-20 + KL 203P + Santiago 1200
AnyTone 5555N + Dell 18A + Uniden ESP-12 + Dipol 1/2
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Czy takie rozwieszenie dipola jest dobre

Post autor: AntekPabianice »

Dipol w pionie - gorące ramię do góry, przewód prostopadle do ramion dipola przynajmniej na 1/4 długości fali.
Dipol w poziomie - charakterystyka tzw. ósemkowa, kierunek prostopadły do dipola.
Boomerang - promieniuje w stronę, w którą skierowana jest przeciwwaga
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Czy takie rozwieszenie dipola jest dobre

Post autor: Francuz »

BigMonster pisze:Wiem ze najwiecej sie naucze jak porozwieszam wszystko w terenie
niekoniecznie bo następnym razem mogą być inne warunki i wieszając tak samo dojdziesz do odmiennych wniosków;
w terenie ja zawsze wieszam jako odwrócone V i nigdy nie mam problemów, w obecnej anty-propagacji dipol inv-V jest zwykle skuteczniejszy niż dookólna półfalówka.
Awatar użytkownika
BigMonster
Posty: 905
Rejestracja: 2010-12-06, 16:04
Lokalizacja: UK-Cheshire/PL-Lubelskie

Czy takie rozwieszenie dipola jest dobre

Post autor: BigMonster »

A czemu akurat V?
Whenever there is any doubt, there is no doubt.
JFK II V2 + Densei 2002 + ESP-20 + KL 203P + Santiago 1200
AnyTone 5555N + Dell 18A + Uniden ESP-12 + Dipol 1/2
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Czy takie rozwieszenie dipola jest dobre

Post autor: cassiopeia »

Bo działa w polaryzacji poziomej ale dookólnie
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”