Antena na ścianę bloku... Jaka?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

macintosh
Posty: 25
Rejestracja: 2013-01-11, 13:46
Lokalizacja: Chorzów

Antena na ścianę bloku... Jaka?

Post autor: macintosh »

Naszła mnie myśl o wykorzystanie mojego uchwytu od byłej anteny satelitarnej, ewentualnie wymiana na większą ok 60cm. Brak balkonu.
Mieszkam w bloku na 3 pietrze i ogólnie mam otwartą okolicę, radio raczej na odsłuch i jakieś nadawanie w AM.
Teraz pytanie jaka antena? Mam jeszcze sąsiada piętro wyżej...

Ps. Jeszcze jedno dziwne pytanie to jak zachowa się np. moja Sirio megawat 2m na uchwycie PL na takim maszcie 60cm przykręconym do bloku? jak z masą? przeciwwagą? :??:

Dziękuje za pomoc!
Jackson I
Cobra 19 Plus
Cobra 29 Plus
Cobra 21
Alan 38, 28,
Sirio Mega 2m
Awatar użytkownika
Deiksowiec
Posty: 433
Rejestracja: 2013-12-30, 23:03
Lokalizacja: Daleka kraina

Antena na ścianę bloku... Jaka?

Post autor: Deiksowiec »

Megawatt nie zestroi się na pewno. Potrzeba by dorobić przeciwwagi, z prętów kabla itp. W takich warunkach to jakiś boomerang. Chociaż u mnie kolega blisko ma tak zamontowanego starego Alana Energy 5/8 i nawet to działa. Ewentualnie możesz zamontować talerz od satelity na płasko i na tym postawić antenę. Miałem tak swojego czasu na dachu presidenta ml-145 i było dobrze. Niestety od strony budynku antena będzie głucha.
macintosh
Posty: 25
Rejestracja: 2013-01-11, 13:46
Lokalizacja: Chorzów

Antena na ścianę bloku... Jaka?

Post autor: macintosh »

Czyli morał jest chyba tylko jeden... walka o dach :-)
Jackson I
Cobra 19 Plus
Cobra 29 Plus
Cobra 21
Alan 38, 28,
Sirio Mega 2m
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Antena na ścianę bloku... Jaka?

Post autor: olo_r »

Deiksowiec pisze:Megawatt nie zestroi się na pewno. Potrzeba by dorobić przeciwwagi, z prętów kabla itp. W takich warunkach to jakiś boomerang.

Kwestia przypadku, materiału elewacji, barierek, deszczu itp. Może tak a może nie.

Keeper na wysięgniku od satelity nasadzałem i się zestroił wzorcowo ale nie zachwycał pracą - zbierał i nadawał gorzej od mobilówki i to silnie kierunkowo.

Boomerang - no racja może być nawet nieźle i znośnie do rozmów lokalnych i dx.

Jest jeszcze jeden patent - możliwe że zestroi się tank whip ale bez przeciwwag trzeba będzie zamiast 2.75 dorobić ponad 3 m a sprawę może załatwić pionowa przeciwwaga z przewodu wolno wiszącego w dół albo taka na wzór bomeranga i rozwarciem przeciwwagi i długoscia promiennika regulujesz impedancję.

Mi zestroiła się tak 2 mobilówki - czyli jedna 2 m a druga CTE1700 robiła za przeciwwagę - idealnie się zestroiło. Nie dam głowy że to była 100% polaryzacja pionowa.

Do tej pory pracuje zastępczo u kolegi na balkonie bo ma 2 tygodnie remontu dachu a ja kupiłem boomeranga bo bez ceregieli się stroi zawsze i wszędzie.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Deiksowiec
Posty: 433
Rejestracja: 2013-12-30, 23:03
Lokalizacja: Daleka kraina

Antena na ścianę bloku... Jaka?

Post autor: Deiksowiec »

Na początek może to być nawet mobilówka, ale dach to zawsze dach :)
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Antena na ścianę bloku... Jaka?

Post autor: olo_r »

Amen :shrek: A jeśli mobilówka to odsuwamy od elewacji nawet o 0.5 metra bo w lini elewacji to się robi tak jakby mobilem być zasłoniętym przez 2 autobusy i z tyłu jeszcze tirem i tylko leci w jedna stronę
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Szpak
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-15, 17:31
Lokalizacja: LUBELSKIE

Antena na ścianę bloku... Jaka?

Post autor: Szpak »

Witaj!
Mi kiedyś udało zestroić Antrona A99 na 1.5 WFS około 0.5 m od ściany. Ale kierunkowa się trochę zrobiła
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Antena na ścianę bloku... Jaka?

Post autor: olo_r »

no mi też ale tak kijowo pracowała jak widelec w szufladzie w kredensie :shrek:

SWR to placebo na ochrone końcówki mocy w radiu ale nijak się przekłada na nadawanie i odbiór.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”