Budowa anteny z drutu miedzianego.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

scullyttz
Posty: 122
Rejestracja: 2013-11-08, 10:04
Lokalizacja: SGL

Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: scullyttz »

Cześć. Chcę zbudować konkretną antenę z drutu miedzianmego. Mam mozliwość rozwieszenia na strychu całości.

Jestem zadowolony z dipola półfalowego własnej konstrukcji tzn okolo 2,7m anteny i do tego 3 przeciwwagi i dobrze to działa.

Czy mozna w ten sposób zwiększyć wymiary do 11m i do tego przeciwwagi?

Czy ułozenie anteny na kształt trójkąta, czworokąta ma jakiś wpływ na jej kierunkowość?
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: kedar1 »

na temat anten drutowych napisane zostały setki książek, przykłady ich budowy znajdziesz na tysiącach stron, jest w czym wybierać ;-)

jedyne co możesz zrobić, żeby było lepsze od dipola półfalowego to anteny kierunkowe,
a one przy paśmie 11m są już spore, i do tego wymagają dużo wolnej przestrzeni żeby się obrócić

dipol w poziomie czy w pionie?
857d
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: tarnus »

scullyttz pisze: Jestem zadowolony z dipola półfalowego własnej konstrukcji tzn okolo 2,7m anteny i do tego 3 przeciwwagi i dobrze to działa.
Ani to dipol ani 1/2 fali. Zrobiłeś po prostu 1/4 GP
scullyttz pisze: Czy mozna w ten sposób zwiększyć wymiary do 11m i do tego przeciwwagi?
Czy ułozenie anteny na kształt trójkąta, czworokąta ma jakiś wpływ na jej kierunkowość?
Zrób to co ci Kedar polecił. Na forum też jest sporo różnych info o antenach.
Co do dipola to możesz rozwiesić na strychu 2x5,5m zasilane w środku. To jest dipol półfalowy. Docinaj końce aż uzyskasz rezonans na żądanej częstotliwości. Raczej wątpię w powodzenie na strychu. Coś tam może usłyszysz ale nie będzie to to samo co antena w wolnej przestrzeni.
scullyttz
Posty: 122
Rejestracja: 2013-11-08, 10:04
Lokalizacja: SGL

Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: scullyttz »

Póki co mam zasięg około 12-15 km. W wolnej chwili prowadzę nasłuch i prowadzę lokalnych mobilków do celu, ostrzegam itp.

Obojetne mi to jaka to będzie antena ma być cos o wiele lepszego od tego co mam - wykonane z drutu oczywiscie. Mam do dyspozycji cały strych(zgoda wspólnoty)

Dlatego pytam was o jakiegoś pewniaka :-)
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: tarnus »

scullyttz pisze:Mam do dyspozycji cały strych(zgoda wspólnoty)
Dlatego pytam was o jakiegoś pewniaka :-)
Jak tylko dach nie kryty blachą to się baw.
Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: stevie13 »

I pamiętaj, że im cieńszy drut, tym antena "węższa".

Jeśli chcesz się namaxa pobawić to pomyśl nad dipolem nadienienki
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: tarnus »

stevie13 pisze:I pamiętaj, że im cieńszy drut, tym antena "węższa".

Jeśli chcesz się namaxa pobawić to pomyśl nad dipolem nadienienki
Kolega mój zrobił. Całkiem pozytywne rezultaty. http://sp-hm.pl/thread-960.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: Almighty »

scullyttz pisze:Czy mozna w ten sposób zwiększyć wymiary do 11m i do tego przeciwwagi?
Można, wszystko można - pytanie jakie będą efekty? Co do dipola - możesz spróbować 2x 0.65λ (2x ~710cm) - dla 27MHz taka antena powinna być w rezonansie z impedancją 75Ω-90Ω, czyli można się bawić bez elementów dopasowujących. Inna rzecz, moim zdaniem lepiej zrobić dziurkę w dachu na tym strychu, przez dziurkę wysunąć rurkę aluminiową Φ32 o długości 300cm, zawiesić na niej flagę (że niby maszt flagowy), a od spodu w rurkę gorącą żyłę - oplot kabla do konstrukcji stalowej podtrzymującej dach -> PTT -> w promieniu 100km rozmawiasz na fali przyziemnej w SSB, a z porządnymi stacjami również w AM, gwarantuję :mrgreen:

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: tarnus »

tarnus pisze: Co do dipola to możesz rozwiesić na strychu 2x5,5m
Teraz dopiero zauwazylem ze wkradl sie blad. Mialo byc 2x2,5m :-) a dokladniej 2x2,62m bo ten pierwszy wymiar to dla amatorskiego pasma 10m. Choc moze sie okazac ze z powodu bliskiej odleglosci anteny do budunku i dachu, bedzie dosc duza pojemnosc i w efekcie trzeba bedzie bardziej skrocic.
scullyttz
Posty: 122
Rejestracja: 2013-11-08, 10:04
Lokalizacja: SGL

Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: scullyttz »

Ok, a będzie jakaś znacząca różnica w nadawaniu/odbiorze?

A jakbym na plastikowa rura powiedzmy o wysokości około 2,7m nawinął drut od dołu aż do góry, robiąc z niej "helikalną" ?

Idzie coś w tym kierunku zrobić?

Ta 2x2,62m to nie będzie się wiele róznic od tego co mam? I tak jedna część robi za przeciwwag?.

A rozwiesić antenę na ształt litery V albo coś ?
Czy przeciwwagami steruje się kierune promieniowania anteny?

Ehh znalazłem książkę " ABC krótkofalowca" ale nie ma tam tego co potrzebuje do budowy anteny.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: olo_r »

scullyttz pisze:Czy ułozenie anteny na kształt trójkąta, czworokąta ma jakiś wpływ na jej kierunkowość?

Ma i do tego wzmacnia sygnał. Jak zagniesz prosty drut w poziomie to robi się dookólnie ale w zasadzie to nie wiadomo jak.

Hmmmmmmmm - jak to dipol z 3 - przeciwwagami??????

Przeciwwagami dopasowujesz impedancję anteny do lini zasilającej - przykładowo - jak dipola pionowego zaczniesz podnosić za dolne ramie to zbliżasz się z 37 ohm chyba do 50 ohm ale wtedy zaczyna robić się kierunkowo bo masz "kulawego " Gepa.

Vieszanie anten w V oczywiście- nawt z 2,75 można poeksperymentować i co chwila pomiar GDO albo analizator. Analizatorem natężenia pola nie zmierzysz ale GDO już tak. Kierunkowość wyjdzie w praniu.

Ja eklsperymentowałem z dipolem jako V i odwrócone V oraz z anteną 2,75 jako V w poziomie.

Helikal na rurze - to nie takie proste a wszystko co skracane hjest gorsze od kawałka druta. Ja bym zaczął od 2,75-3 i wyginał w pionie albo w poziomie nadając kierunkowość
tarnus pisze:i w efekcie trzeba bedzie bardziej skrocic.
tak miałem z dipolem, który blizej ściany zaczął właśnie "głupieć" a dopiero teraz zrozumiałem to pod względem fizycznym
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: Almighty »

scullyttz pisze:A rozwiesić antenę na ształt litery V albo coś ?
Jeżeli jesteś angielskojęzyczny, zerknij do US Marine Corps, Antenna Handbook, MCRP 3-40.3C , w rozdz. 4, HF Antenna Selection, znajdziesz coś dla siebie - do zaadoptowania na strychu. Jak już zrobisz, to pochwal się jak działa ;-)

PS Przy takich takich zabawach warto mieć kontakt z odległymi stacjami bazowymi, aby sprawdzić w boju daną konstrukcję.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: olo_r »

fajne, tabela na 85 z marszu daje obraz zasięgu (i przy okazji - polaryzacji)
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: tarnus »

scullyttz pisze:Ta 2x2,62m to nie będzie się wiele róznic od tego co mam? I tak jedna część robi za przeciwwag?.
Antena ma taki zysk jak uda ci się ja poprawnie wykonać i zapewnić jej prawidłowe miejsce montażu.
Zrób, wyciągnij wnioski. Nikt ci nie powie jak będzie się zachowywać antena w twoich strychowych warunkach.
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Budowa anteny z drutu miedzianego.

Post autor: kedar1 »

zanim zaczniesz plątać eksperymentalnie druty to przejrzyj jakieś bazy projektów anten dostępnych na sieci albo zaopatrz się w jakąś książeczkę o antenach,
osiwiejesz zanim z tego plątania drutu coś wyjdzie ;-)
857d
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”