Slavonic Beam

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

jarkog
Posty: 14
Rejestracja: 2013-07-07, 21:42
Lokalizacja: POLICE

Slavonic Beam

Post autor: jarkog »

Wojtek, co by nie mówić to raporty zwrotne mówią same za siebie ;)
Ten wykres to z pod domu? Może być nieco inny na otwartej przestrzeni. Blokowiska jednak mogą oddziaływać. Ale generalnie pewnie nie wiele to się zmieni. Byłoby może gładziej :).
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Slavonic Beam

Post autor: Almighty »

tarnus pisze:Mierzyłeś może jak wypada zysk oraz kierunkowość na środku i na końcach częstotliwości? Gdzie wypada faktyczny rezonans?
Jeszcze nie robiłem ani zysku ani kierunkowości. Na chwilę obecną wymieniłem tyko promienniki - ze stopniowanych 25/22 na całe rury fi32, zamieniłem drewniany boom na rurkę fi25, mocowanie driverów oraz zasilanie. Co się tyczy rezonansu - nie dysponuję takim urządzeniem pomiarowym, aby dokładnie wskazał punkt przejścia. Jedyne co, to posiłkuję się porównaniem do MAX-66. To na jego bazie wiem, na jakim poziomie jest reaktancja. Mój analizator pokazuje z dokładnością do 1 Ohma, więc między 26.2MHz a 26.8 MHz mam cały czas zero (dipol i ćwiartka z tej rury chodzą zdecydowanie szerzej, no ale to wiadomo).

W najbliższym czasie dam chłopakom dipol na drugą górkę, aby mieli czym nadawać / odbierać i postawię obok siebie drugi - wzorcowy. Problem jest inny - rozstawienie całego majdanu zajmuje trochę czasu, a dostępne są tylko sobota i niedziela - pod warunkiem, że nie pada i nie wieje.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Slavonic Beam

Post autor: Almighty »

jarkog pisze:Ten wykres to z pod domu
"I Have a Dream" - widziałem w nim nową - lepszą- macierz antenową, w którym każdy driver w punkcie zasilania ma impedancję 50Ω, idealne dopasowanie do toru antenowego, każdy driver ma identyczną impedancję przy tej samej częstotliwości, w każdym z driverów płynie prąd o identycznej wartości, ale przesunięty w fazie o 120. Dzisiaj obudziłem się i ją zrobiłem - ultra-symetryczną macierz antenową :mrgreen:

Zysku nie miałem z kim zrobić, ale przez analogię do podobnych rozwiązań szacuję go na poziomie 4.5 dBd - w przyszłym tygodniu spróbuję to potwierdzić. Tłumienie F/S > 48dB w rozmowie z patykiem na dachu wieżowca. Pomiar napięcia non-stop w punktach zasilania - maksymalne różniczce wynosiły 4% dla skrajnych częstotliwości, czyli U1 = 0.703V, U2 = 0.675V. Kluczem jest tutaj odległość m/driverami ~230cm (λ/5). Zasilanie bezpośrednie, ale z pierścieniami ferrytowymi - indukcyjność 750μH.

Rys 4. Charakterystyka impedancji (czarny, j < 0.6Ω) i SWR (niebieski)

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Slavonic Beam

Post autor: Almighty »



Jeszcze dla porządku wykres napięć w punktach zasilania obu driverów: przód (czerwony), tył (niebieski)


Rys 5. Wykres napięcia HF w punktach zasilania driverów

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Slavonic Beam

Post autor: Almighty »


Edyta: Dzisiaj dzięki pomocy kolegi Jarka udało się zdjąć charakterystykę promowania macierzy antenowej w płaszczyźnie wektora natęż. pola magnetycznego. No, nie jest to może kształt cygara, ale i tak cieszy. Jak na 2 elementy nie jest tak źle.

Przy okazji, na monitorze PL stałem ustawiony na wschód i usłyszałem 2 stacje z Londynu, tak na 2S, po obróceniu się na zachód sygnał podskoczył do 7S.

- w tym miejscu pozdrowienia dla Artura (26DKC124) oraz Mariusza (26OS114) od COMMSTA Szczecin-Radio :shrek:

Rys 6. Charakterystyka promieniowania macierzy słowiańskiej

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Slavonic Beam

Post autor: kubaopp »

pięknie :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Slavonic Beam

Post autor: Almighty »


Errata: Późno było, źle dane spisałem z kartki - główna wiązka jest nieco dłuższa, nie wpływa to drastycznie na kształt charakterystyki, ale zawsze coś. Dla porządku dodam, że pomiar był realizowany na bazie kątomierza szkolnego, dlatego jest krok co 30° a nie mniejszy... :-P

Dla krótszej linii fazującej (120°) ten ogon z tyłu jest mniejszy, ale mniejszy też jest zysk. Przy zastosowaniu linii fazującej 90° wykres byłby zbliżony kształtem do nerki, z wklęśnięciem z tyłu.

Rys 7. Charakterystyka promieniowania macierzy słowiańskiej (poprawiona)

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Slavonic Beam

Post autor: kubaopp »

no jak nic to "Little Boy" :mrgreen: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Slavonic Beam

Post autor: tarnus »

No i rybka.
:musik:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”