Jaka antena w okolicach Gorlic

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

Ja myślałem zrobić w ten sposób że wbetonuje rurę 1,1/2cala w ziemię na głębokość 1,5m i wystawało będzie 4,5m(z czego 3,20m jest to wysokość ściany, a ponad dach będzie wystawało 1,3m). Na szczycie zrobić porządny przegub tak, aby z następnej rury 1,3m zachodziło na pierwszą rurę, oczywiście odpowiednia blokada. Tylko jaką długą rurę dać do góry(od przegubu), aby nie konieczne były odciągi? Jednak rurę dam po całości jednakową bo będzie dobrze zrobić przegub, będzie pasowny. A ha. Czy jeżeli zabetonuję rurę 1,5m w ziemi to robić jeszcze jakieś uziemienie?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: cassiopeia »

Dobrze kombinujesz. Druga rure daj jednak ciensza. Nie musi ona byc taka gruba. Moze byc 40. Wtedy moglbys dac ja do srodka pierwszej I jezeli dolna przymocujesz na zewnatrz to moglbys wtedy calkowicie wsuwac jedna w druga I nie potrzebowalbys przegubu ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

A co w takim przypadku z odciągami? Jeżeli dolna rura nad ziemią miała by 4,5m i na wysokości np. 1,5m i 3m była by przymocowana do ściany. Do niej wsuwam drugą cieńszą, powiedzmy 6m długą. Więc maszt będzie miał 9,5m(1m rury powiedzmy będzie w środku drugiej - dla stabilizacji) + antena ok. 7m Czyli razem 16,5m. Owszem do wysokości 3,20 będzie przymocowane do ściany i będzie wbetonowana. Jednak 12m będzie się huśtało. Obrazek Obrazek Tak jak widać dołek będzie stał maszt. na drugim zdjęciu widać kabel energetyczny zasilający dom.
Awatar użytkownika
Lopez
Posty: 311
Rejestracja: 2014-01-03, 17:30
Lokalizacja: Jasło/Skawina

Re: Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: Lopez »

Ja miałem podobne mocowanie, jakie ty planujesz. 10 m maszt z kwadratowej rury aluminiowej, bez odciągów, a na tym yagi 4 ele.

Naskrobane z telefonu
Baza- Icom IC760 - Kenwood TS-870 - Futura 5/8 -Delta Loop 3ELE - Delta w/g SP7LA - KG-UV950P - D-Original X-200
Mobil- Icom IC706 - President Pennsylvania
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Re: Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: HOŁDYS »

pluszak73 pisze:A co w takim przypadku z odciągami? Jeżeli dolna rura nad ziemią miała by 4,5m i na wysokości np. 1,5m i 3m była by przymocowana do ściany. Do niej wsuwam drugą cieńszą, powiedzmy 6m długą. Więc maszt będzie miał 9,5m(1m rury powiedzmy będzie w środku drugiej - dla stabilizacji) + antena ok. 7m Czyli razem 16,5m. Owszem do wysokości 3,20 będzie przymocowane do ściany i będzie wbetonowana. Jednak 12m będzie się huśtało. Obrazek Obrazek Tak jak widać dołek będzie stał maszt. na drugim zdjęciu widać kabel energetyczny zasilający dom.

Odciągi w tym wszystkim to ok 50 zł (linka + szekle+śruba rzymska do naciągu) wystarczą 3 na wysokości 7,5m a będziesz spokojniejszy w
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

Tu nie chodzi o zapewnienie spokoju. Jeżeli bym zrobił odciągi na 3 lub 4 strony to dwie musiał bym do dachu montować, a dwie do gruntu. A tu gdzie do gruntu musiał bym dać to pod dużym kątem ponieważ od tego masztu do fosy mam ok.5m a tam robię ogrodzenie. I jeżeli zrobił bym odciągi na wysokości np.7,5m to ten odciąg będzie bardzo stromy.
Obrazek
A i na dachu z montażem może być problem bo antena nie będzie centralnie na środku ściany tylko prawie na kraju.
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

Musiał bym zrobić jeden odciąg na dachu i dwa w kierunku fosy. Tam jak stoi ten brązowy słupek będzie ogrodzenie. Mógłbym w nim umieścić dwa haki( w murku wbetonować)
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: cassiopeia »

maszt na dobrą sprawę będzie od górnego mocowania do mocowania anteny. 7 metrów bez odciągów to jeszcze nie tragedia ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

5m masztu + 7m antena czyli 12m
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: cassiopeia »

anteny nie licz. maszt ma wytrzymać na czubku siłę przymocowanej anteny. 5 metrów masztu to bez jękniecia 40mm rura wytrzyma
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

Ok. I o taką odpowiedź mi chodziło.
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

A więc zrobię tak. W dołek wbiję 4 druty żebrowane fi12, tak aby w ziemi były po ok.3m. Do tych drutów przyspawam 1,5m rury(odcinek w ziemi), obok dla bezpieczeństwa w dołku wbiję drut fi 16 tak około 3m pod skosem i do niego przyspawam bednarkę. To wszystko zaleję betonem. Czyli maszt jako tako(po japońsku :-P ) będzie dwa razy zabezpieczony. Sam maszt będzie uziemiony na ok.3m i oprócz tego bednarka, do której będzie przymocowany drut odgromowy fi8(taki dostałem od kolegi), a ten z kolei będzie przymocowany do masztu tuż pod mocowaniem anteny. Myślę że zrozumiale opisałem. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi, spostrzeżenia to proszę napisać. Zdjęcia z pracy dołączę w trakcie robót w przyszłym tygodniu(chyba)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”