Budowa GP 1/4 pytanie

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

SamaR
Posty: 2
Rejestracja: 2016-09-03, 20:48

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: SamaR »

Witam.
Ostatnio zacząłem interesować się CB i antenami.
Chciałbym zbudować jakąś antenę "bazową".
Mam rurkę miedzianą średnica ok. 1,5 cm i długość 3,5 m.
Do tego przeciwwagi wykonane by były z przewodów głośnikowych.
Kabel koncentryczny standardowy RG-58.
Do tej pory moje eksperymenty z dipolem wykonanym z stalowej linki do prania nie były zbyt zadowalające :D SWR nie schodził poniżej 2,5. Być może wynikało to z braku odpowiedniej lokalizacji dla anteny albo niedokładnego docięcia długości ramion.

Moje pytanie jest następujące:
Czy będzie to funkcjonować na paśmie CB gdy połączę w ten sposób?
Obrazek
Myślałem o zrobieniu przesuwnego mocowania izolowanego pierścienia z przeciwwagami razem z przyłączeniem kabla koncentrycznego tak, żeby można było przez jego przesuwanie wyregulować antenę. Tylko czy takie coś zadziała? promiennik musi być zasilany od spodu czy tak jak na szkicu może być trochę wyżej? czy wtedy ta część poniżej będzie "odcięta elektrycznie" od części nad przeciwwagami? czy raczej nie jest to możliwe i trzeba odciąć określoną długość rurki albo zastosować kondensator, aby skrócić elektrycznie promiennik, z tego co wyczytałem około 100 pF szeregowo z "gorącą żyłą" ale wtedy od podstawy rurki? Mam też antenę Sirio ML-145 i chciałbym w podobny sposób rozwiązać dopasowanie i regulację długości promiennika przez wsuwanie i wysuwanie go. Jak inaczej mógłbym dostrajać elementy anteny bez ucinania ich, oprócz użycia cewki i kondensatora? Oczywiście najlepiej byłoby użyć analizatora antenowego, ale nie mam dostępu do takowego, tylko prostego miernika SWR i transceivera. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam i przepraszam jeżeli głoszę jakieś herezje :P
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: Sahim »

Długość promiennika dla 1/4L powinna wynosić około 2.75. Jak widzisz to "odcięcie elektryczne" skoro rurka będzie w całości i nie ma tam żadnej cewki?
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: tarnus »

A po co cewka w GP 1/4???


SamaR poczytaj to http://epaper.szczecin.hamradio.pl/pdfy ... sp1vdv.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; to wiele ci się rozjaśni mam nadzieję.
I żadne jakieś wystające rurki poniżej punktu zasilania. W tym punkcie ma się kończyć promiennik i ma być podłączony do gorącej żyły i na tej wysokości mają zaczynać się przeciwwagi i mają być podłączone do oplotu. Jak chcesz mieć możliwość strojenia to utnij gdzieś z 10cm krócej tą rurę niż to wynika z długości 1/4 lambda, zalutuj na górnym końcu tej rury jakąś nakrętkę mosiężną, kup kawałek "gwintsztangi" z nierdzewki i wkręcając w głąb będziesz miał cacysiu stroik. Nie zapomnij o przeciwnakrętce aby stroik po wyregulowaniu skontrować. Gwint w tym miejscu dobrze posmaruj wazeliną techniczną bezkwasową albo przynajmniej zwykłym towotem.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: SP9 »

Najprostsza antena na bazę to dipol z rurek możesz go dawać w kilku położeniach ... poziomo i w "V" - doiała kierunkowo , pionowo i w "invert V" - działa dookólnie
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: Sahim »

tarnus pisze:A po co cewka w GP 1/4???
No właśnie nie ma. Więc pytam go jak chciał zrobić to "odcięcie elektryczne" bez odcinania rurki. Czytaj ze zrozumieniem..
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: cassiopeia »

Wojtek KR pisze:Najprostsza antena na bazę to dipol
Temat jest o GP. Autor tematu juz dipola mial.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: tarnus »

Sahim pisze:
tarnus pisze:A po co cewka w GP 1/4???
No właśnie nie ma. Więc pytam go jak chciał zrobić to "odcięcie elektryczne" bez odcinania rurki. Czytaj ze zrozumieniem..
Czytam ze zrozumieniem a pytanie było retoryczne. Zamiast doradzić konkretnie pytającemu co ma zrobić by było dobrze to zadajesz mu pytania komplikując temat.
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: Sahim »

Zadałem pytanie zwyczajnie z ciekawości jak chce osiągnąć wspomniany efekt. Nie mam w naturze potrzeby komplikowania czegokolwiek.

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: cassiopeia »

Koniec dyskusji...

Tylko merytoryczne odpowiedzi.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
SamaR
Posty: 2
Rejestracja: 2016-09-03, 20:48

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: SamaR »

Dziękuję za odpowiedzi. Zatem najlepiej będzie jak dotnę ją na długość 2.75m. Z dodatkowymi elementami czyli cewka i kondensator to myślałem o wykorzystaniu całej rurki - 3,5m i dopasowaniu jej do 1/4 lambda za pomocą kondensatora, jednak wolałbym obyć się bez nich i użyć prostej konstrukcji 1/4 GP.
Co zrobić z przeciwwagami gdybym chciał używać takiej anteny dość nisko przy ziemi, 1m - 2m?
Co z długością przeciwwag, w tym piku który wrzucił tarnus optymalną długością dla 4 sztuk jest 0,1 lambda, lepsze są zatem 0,25 czy 0,1?
Warto dodawać rezystor 5-50k ohm między promiennik a przeciwwagi w celu zabezpieczenia przed ładunkami elektrostatycznymi?
MaxEnergy
Posty: 16
Rejestracja: 2016-11-19, 15:51

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: MaxEnergy »

Witam serdecznie. Mam problem ze swoją anteną, więc podepnę się pod ten temat.
Od czego się zaczeło. W zeszłą zimę przyszedł mi do głowy pomysł na postawienie własnej stacjonarnej antenki. Prototyp składał się z 9-cio metrowego masztu i 4-ech aluminiowych (fi 12mm) przeciwwag o długości 3m, i promiennika, tez aluminiowego, 2,75m. Dlaczego takie wymiary? Nie miałem jeszcze SWRa, aby zestroić, a nie chciałem w ciemno przycinać. Mimo to wciągnąłem na maszt konstrukcje i przetestowałem. Wyniki były b dobre. Zasięg około 50km z inną stacją nadawczą. Zdobyłem miernik, zmierzyłem, wynik 3 :-( . Trzeba przyciąć. Nie zdążyłem, w nocy wiatr urwał promiennik. Antena zdemontowana. Miesiąc temu zabrałem się znowu za nią. Tym razzem na porządnie. Konkretna podstawa, elementy po około 2,66m, kąt 135st. SWR na poziomie 1,12. Niby wszystko ok. Niestety są takie zakłucenia, szumy żę Smeter na poziomie 7-8 w dziewięcio stopniowej skali, a zasięk to raptem 1,5km. To samo miejsce, ten sam maszt, ten sam radiotelefon, przewód równierz ten sam, a takie anomalie...
Jeżeli mógłbym Was prosić o jakieś porady jak temu zaradzić, byłbym wdzięczny...
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: cassiopeia »

wrzuć jakieś foty z budowy anteny
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: angel_dark666 »

Jedno pytanie, kabel antenowy idzie prosto czy nawinąłeś gdzieś nadmiar robiąc cewke, druga sprawa, zakłocenia mogły sie pojawić z zewnątrz, oświetlenie uliczne, czy sąsiad ma jakiś chiński zasialcz lub nawet ty masz coś w domu co zakóca.
MaxEnergy
Posty: 16
Rejestracja: 2016-11-19, 15:51

Re: Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: MaxEnergy »

cassiopeia pisze:wrzuć jakieś foty z budowy anteny
Z samej budowy nie posiadam. Jutro mogę cyknąć zdjęcia. Przy okazji pokażę wam moją wciągarkę, co by się nie namęczyć przy demontażu :mrgreen:
angel_dark666 pisze:Jedno pytanie, kabel antenowy idzie prosto czy nawinąłeś gdzieś nadmiar robiąc cewke, druga sprawa, zakłocenia mogły sie pojawić z zewnątrz, oświetlenie uliczne, czy sąsiad ma jakiś chiński zasialcz lub nawet ty masz coś w domu co zakóca.

W jednym miejscu leżą ze trzy zwoje RG213. Zaraz pójdę sprzwdzić. Myślałem o zakłuceniach. Postawiłem auto z pod masztem, zero problemów na mobilce....
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: angel_dark666 »

kabel rozprostuj i sprawdz swr ponownie, nie powienienis miec nigdzie kabla antenowego pozwijanego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”