Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Post autor: rafal.kulpa »

Witam, na dniach zakupiłem antenkę Sirio GPE-27 5/8 z koszykiem, zamontowałem wg instrukcji (wysuwając promiennik na 60cm) - antena na kablu H155 10m i radyjki Alan 87 zestroiła się na SWR kanał 20-1,4; 1-1,6; 40-18 i w całym paśmie band A,B,C,D,E,F mieściło się w SWR 3 bez problemu - taka sytuacja była na świeżo założonej antenie.

Antena zamontowana nad dachem (ok 1m) dwuspadzistym z dachówki, niczym nie zasłonięta.

SWR wydał się ok więc zostawiłem jak jest.

Kontrolnie co jakiś czas sprawdzam sobie SWR i tu niespodzianka tj. SWR kanał 1-2,0; 20-1,8; 40-2,1 a mineło dopiero 3 dni od zakupu. Co może być przyczyną że SWR poszedł do góry?

Dodam że łączenia anteny zabezpieczyłem taśmą samowulkanizującą, ale od tego dnia wciąż pada i pada...


I jeszcze jedno spostrzeżenie to mam duże zaszumienie na niej rzędu 5-7S i gdy przełączę się na filtr SSB (na torze AM - modyfikacja) to już wogóle 9-...S a na poprzedniej Sirio Signa keeper 1/4 miałem tylko 3S - ale korespondentów słyszę wyraźnie.

Z góry dzięki za podpowiedź.
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Post autor: SP9 »

problemem może być wilgoć, może być coś z wtykami lub oplotem kabla, sprawdź jeszcze raz antenę, kable oraz wtyki
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
scoffer
Posty: 373
Rejestracja: 2015-03-03, 08:22

Re: Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Post autor: scoffer »

Hej,

Wystarczy, że masz mokry dach i SWR skacze. Jeżeli masz taką możliwość podnieś antenę trochę wyżej i powinno być zdecydowanie lepiej. Mam taką samą antenę około 3,5m nad blaszanym dachem - docięta według instrukcji i wskazówka na miarce nawet nie drgnie w środku pasma. Ale najpierw jak wspomniał kolega sprawdź wszystkie połączenia.

Pozdr.
Paweł
---
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Post autor: rafal.kulpa »

W takim razie zakombinuję jakąś przedłużkę i zobaczymy co los przyniesie... odezwę się jak coś przerobię. Pozdrawiam
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Post autor: rafal.kulpa »

No więc, antenka podniesiona o 1,5m powyżej tego co była, i niestety brak zmian, jednak słuszna jest uwaga że gdy jest sucho to SWR jest ok a gdy pada to wzrasta i chyba muszę do tego przywyknąć i przyjąć to za pewnik. Dziękuję koledzy za podpowiedzi. Myślę że możemy na tym temat zakończyć.
Pozdrawiam
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7795
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Post autor: Hasan-Łódź »

Oprócz tych rzeczy, które koledzy opisali może to być jeszcze opuszczona szczytówka (może się zsunąć przy niedokładnym skręceniu).
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
rafal.kulpa
Posty: 26
Rejestracja: 2016-04-14, 06:27

Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Post autor: rafal.kulpa »

Słuszne spostrzeżenie, jednak dopilnowałem porządnego dokręcenia i dodatkowo zaizolowałem taśma samowulkanizającą, zresztą SWR wraca na swoje miejsce gdy jest sucho więc jest raczej OK - jak to kolega powiedział "dach i antena mokry to i właściwości fizyczne inne" i myśle że trafił w sedno. Pozdrawiam.
Midland Alan 87 + Sirio GPE-27
scoffer
Posty: 373
Rejestracja: 2015-03-03, 08:22

Re: Sirio gpe27 v2 i zmienny SWR?!

Post autor: scoffer »

Na to nic nie poradzisz. Teraz kiedy jest mokro i wilgotno moja gpe zestrojona na środek podstawowej czterdziestki też ma podwyższone swr w okolicach 1.5. Po prostu masz/mamy anteny za blisko ziemi..w tym wypadku dach
---
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”