Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: AntekPabianice »

To są (wg. opiu) kompozyty zawierające włókno szklane, ale nie wiadomo, co jeszcze.
Sprawdź, czy jakiś kabel nie uległ uszkodzeniu/przerwaniu, połączenia kabli, wtyków i to, co napisał cassiopeia
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Re: Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Dzięki, w tygodniu po pracy posprawdzam raz jeszcze całą instalację, ułożę antenkę inaczej i dam znać jakie wyniki ;-)
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: Almighty »



Wtyki obetnij / zarób od nowa /posprawdzaj, bo coś tam nie do końca łączy. Może przewód koncentryczny jest trafiony i w zależności od ułożenia zmienia się SWR.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: cassiopeia »

Jak dipol wczesniej pracowal w polaryzacji poziomej a po zmianie na pion z uzyciem wedki jest nie halo to na stówe bedzie to wina wedki. Zawies na drzewie i sie okaże.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: cassiopeia »

i jak dipol pracuje?
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Po dłuższej przerwie znalazłem trochę czasu na sprawdzenie instalacji. Rezultaty niestety są kiepskie i trochę brakuje mi pomysłów co dalej.

Co zrobiłem:
1) sprawdziłem przewód antenowy: czy nie jest uszkodzony, czy jest przejście, a dla pewności poprawiłem luty przy wtyczkach na końcach kabla.

2) zawiesiłem dipol jak wcześniej przy pomocy drzew w możliwie wolnej przestrzeni, jednak SWR nadal wysoki (!)

3) zauważyłem problem przy podłączaniu kabla antenowego do radia. Otóż, gdy kabel antenowy przykładam do gniazda i zaczynam go przykręcać, słychać przez chwilę głośniejszy szum (czyli normalnie, jak to powinno działać), jednak gdy przekręci się go odrobinę dalej szum cichnie - tak jakby antena nie była podłączona. Być może jest jakiś problem z masą, bowiem gdy dotknie się żyłą gorącą kabla antenowego z wtyczki kabla antenowego do gniazda w radiu to radio głośno szumi, jednak gdy przyłoży się już całą wtyczkę do radia tzn. także z masą (oplotem), to szum cichnie i nic się nie zmienia pomimo przykręcenia wtyczki do oporu. Sytuacja się nie zmienia, gdy zamieni się końce kabla antenowego (ten co był przy radiu do dipola, a ten z dipola do radia). Nie mam innego na tyle długiego kabla antenowego, żeby przy jego pomocy sprawdzić instalację. Ten, który mam, był bardzo mało używany i jest w istocie nowy (RG-58).

4) w związku z problemem, który opisałem w punkcie 3, postanowiłem sprawdzić kabel antenowy podłączając go przy użyciu beczki do instalacji w aucie. Po prostu, do kabla antenowego w aucie podłączyłem beczkę, a do niej analizowany kabel i dalej do radia. W tym układzie nie pojawiają się problemy opisane w punkcie 3, instalacja działa jak powinna, wtyczkę można normalnie przykręcić, SWR w porządku.

5) pomyślałem, że trefny jest dipol. Wykonałem zatem drugi, tym razem z kabla o średnicy 1,5 mm, a nie jak poprzednio 2,5 mm. Długość ramion po 2,65 m. Dipol zawieszony w wolnej przestrzeni pod kątem 45 stopni, niezbyt wysoko od ziemi (dolne ramię gdzieś ze 2 metry nad ziemią - to podłączone do oplotu oczywiście), gdyż chciałem na szybko zobaczyć czy objawy zkablem antenowym ustaną i czy zmieni się coś z SWR. Sytuacja jednak właściwie bez zmian, SWR ponad 3.

Nie wiem czy macie Panowie jakieś pomysły? Może coś źle robię z podłączeniem ramion dipola co kabla antenowego przy wtyczce, choć tam nie ma żadnej filozofii... :-/
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: MarcinC5User »

Ziemia nie dziala sprzyjajaco na dipol,2 metry nad ziemią to trochę mało, ja bym spróbował to zawiesić wyżej i sprawdzić SWR.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Trochę zrezygnowany postanowiłem raz jeszcze rozłożyć sprzęt, tym razem przy pomocy wędki. Wystawiłem na szybko antenę przez okno, aby mieć pewność że jest na (być może) zadowalającej wysokości. Trudno ocenić dokładną wysokość nad ziemią anteny, ale wędka miała wysokość gdzieś 7-8 m (wyciągnąłem 2 górne przęsła) i została wystawiona z piętra w domu. Poniżej poglądowe zdjęcie z perspektywy okna:

https://zapodaj.net/4377ec116578c.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://zapodaj.net/c8a2c86d02b95.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://zapodaj.net/87d692b7e391b.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ramiona dipola trochę jak fale dunaju, ale analiza SWR przyniosła postęp. Mianowicie SWR spadł lekko poniżej 2 na podstawowej czterdziestce, ze wskazaniem, że antena jest zbyt długa, co przewidywałem. Mimo problemów z łączeniem kabla, które zostały opisane w punkcie 3 postu powyżej, SWR jednak spadł.

Co do słyszalności... gdzieś mnie słychać, aczkolwiek dom, z którego nadawałem znajduje się w małej miejscowości "w dołku". Korespondent znajdował się za wzgórzem, w odległości około 4 km, ja go słyszałem kiepsko, z dużym zaszumieniem, lecz on mnie rzekomo "dobrze". Korespondentem była przypadkowa osoba akurat wywołana z eteru.
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Heh, przedwczesny progres. Po sprawdzeniu ponownie (gdzieś po 15 minutach), SWR ponad 3, zaś z anteną nic nie zmieniałem. Coś nie gra...
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

https://zapodaj.net/3def07d4b50c2.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://zapodaj.net/278768bc60a35.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: MarcinC5User »

Spróbuj jeszcze zrobić tak żeby przewod RG-58 przylegal prostopadle a nie równolegle do dipola i wtedy zmierz SWR ;-)
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: cassiopeia »

podepnij choke balun i sprawdz
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Wystawiłem wędkę dzisiaj po południu - tak samo, jak wcześniej - z okna. Nic nie zmieniałem. Po podłączeniu instalacji SWR 1,5 na kanale 20 podstawowej czterdziestki. Jak dla mnie wynik rewelacja.

Po przełączeniu kilku kanałów zauważyłem ogromny ruch w eterze stacji międzynarodowych na podstawowej czterdziestce w AM. Na kanałach od 17 do 28 oraz na kanale 37 było słychać ciągłe rozmowy - co przy obecnej propagacji było pewną anomalią (Rosja, Indie, Włochy, Rumunia itd.). Odbiór do 5-6 esów. Stan ten utrzymywał się dobrą godzinę, później było słychać jeszcze pojedyncze rozmowy na kilku kanałach (np. 4 i 5). Właściwie trudno było się wbreakować, każdy nadawał. Po kilku własnych nieudanych próbach i ciągłych nakładkach innych rozmówców odpuściłem, sprawdzając ponownie SWR. Ten znowu podskoczył do ponad 3, więc ostatecznie odłożyłem gruszkę. Nota bene może jakaś majowa propagacja się szykuje? ;-)

Myślę, że więcej w temacie nie wymyślimy, problem pewnie związany jest z masą bądź zasilaniem. Coś jest nie tak, skoro kabla antenowego nie można normalnie podłączyć. Dzięki za zaangażowanie i pomoc, temat zakończony. W przyszłości pobawię się jeszcze z kablem antenowym i postaram się znaleźć przyczynę niemożności jego przykręcenia.

Generalnie dipol odbiera ładnie, a o to mi przede wszystkim chodziło. Baluna na razie nie będę robił, to jeszcze totalna amatorka z mojej strony.

73!
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: AntekPabianice »

Zmień to gniazdo antenowe na zwykłe, oanelowe, coś, jak to:
http://www.konektor5000.pl/index.php?p3 ... rostokatne" onclick="window.open(this.href);return false;
Coś mi się wydaje, że to wina gniazda(takie przypuszczenie, po ponownej analizie postów)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Panowie, chyba znalazłem usterkę.

Zarobiłem na nowo wtyki kabla antenowego i teraz dipol działa jak należy, SWR 1 okolicach 1,6 bez baluna. Zauważyłem, że przy jednym wtyku izolacja gorącej żyły była upalona (tak z 1 cm od miejsca lutowania). Nie wiem skąd tam ta dziura, być może od wysokiej temperatury lutowania stopiła się (mam lutownicę 200 V) i przez to nastąpiło zwarcie z oplotem. Niemniej, w końcu jakiś sukces ;-)

Mam nadzieję, że komuś przyda się ten temat i będzie mógł nauczyć się czegoś na cudzych błędach, pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”