Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Glizda1987
Posty: 134
Rejestracja: 2017-01-28, 09:40
Znak/ranga: 161cbf167
Lokalizacja: JO82AS58

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: Glizda1987 »

Urządzenie powinno być uziemione trzecim przewodem z instalacji, jesli go nie masz to doprowadz osobne uziemienie do urządzenia tylko o względnie podobnych parametrach co masz antenę, ale osobne. I po problemie.
Mobil: AT smart + Virginia
Baza: jest już Jackson I + farun fs222 + GM Home made
Zasilacz x-box 203W
qyt kt-8900d + sirio gp-6e
Cobra dx 19 + mobilówka no name ;)
Ręczniak: Baofeng uv-82+ nagoya na 771
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: januwojt »

Masz problem z siecią energetyczną . Natomiast motylek uziemiający w radiu jest nie od parady . Dokładnie tak , radio ma być uziemione tym samym uziemieniem co antena , i to uziemienie musi być realizowane dość grubym przewodem (zwłaszcza w Twojej sytuacji) . Dlatego grubym , aby przepływ prądu do ziemi nie generował napięć na tym przewodzie. Myślę , że u Ciebie ten przewód powinien mieć co najmniej 4mm2 , a im grubszy tym lepiej , ale i bez przesady.
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

Dzięki Januwojt, chciałem się dowiedzieć jeszcze jaki ma to być przewód, drut czy jakiś miedziany głośnikowy 2x2,5mm, czy jakiś specjalny do uziemienia. Uziemienie mam zaraz pod oknem jakieś ponad 2m. Czy mogę podpiąć się do bednarki (25mmx3mm) na wysokości okna która idzie do anteny czy musi to być bezpośrednio do rury wkopanej w ziemie ?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: cassiopeia »

Moze byc pod oknem, ale nie takim cienkim glosnikowym. Daj gruby taki jak napisal Janusz
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

Przytoczę tutaj fragmenty opisania uziemienia z pewnej strony.

"Efektywny przewód uziemiający dla częstotliwości radiowej MUSI BYĆ KRÓTSZY niż ¼ długości najkrótszej fali na jakiej pracuje radiostacja. Np. dla 28 MHz przewód uziemiający (radio – grunt) nie może być dłuższy niż 2,5 m!. Jak widać, nie ma efektywnego uziemienia częstotliwości radiowych dla VHF i UHF. Skoncentrujmy nasze wysiłki na falach 10m i dłuższych. Znaczy to, że nasz przewód uziemiający od radia do ziemi musi mieć max 2,5m. Jest to trudne zadanie. Nie stosuj plecionki! Częstotliwości radiowe lubią gładkie powierzchnie!. Przewód powinien prowadzić jak najkrótszą drogą do pierwszego pręta uziemieniowego, który będzie połączony z pozostałymi prętami w sposób opisany poprzednio. Jeszcze raz przypominam – ten przewód nie może być dłuższy niż 2,5 m, jeżeli chcesz pracować na wszystkich pasmach.! "

Czy może ktoś podesłać linka jak ma wyglądać ten przewód ? (miedziany-stalowy?)
taki ?
http://allegro.pl/przewod-dy-6mm2-h07v- ... 17058.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: januwojt »

Wszystko to co powyżej ok , ale uziemienie jest nie tylko jako przeciwwaga dla anteny , wtedy teorie z długością przewodu mają sens . jednak nie wszyscy są w stanie zachować te długości z powodów różnych . Uziemienie też jest ważne z powodu rozładowywania anteny z tzw snopienia czyli ładunków elektrostatycznych. To ochrona radia i jego stopni wejściowych , mniejsze szumy . Nawet jeśli nie dochowamy długości falowej przewodu uziemiającego , odczujemy dobroczynny aspekt jego stosowania. Uziemienie w shacku (czyli na bazie) to podstawa . Na uziemienie jak najlepszy przewodnik , a takim jest niewątpliwie drut o adekwatnej średnicy . Czyli przewód typu DY 1 x 4mm2 (pojedyncza żyła miedziana drut w izolacji) .
Obrazek
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

Dzisiaj zrobiłem uziom radia, kabla poszło jednak 4m i to na styk. Wygląda to tak, na kablu zalutowane oczko i do tego na drugiej śrubie wyżej zrobiona jeszcze pętelka.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/ee277e19bb9bc2ec" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/200c5f99a5badead" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f95f0aa8935f5b78" onclick="window.open(this.href);return false;

Na razie testowane na Alinco DR-135dx i rzeczywiście po przyłożeniu uziomu do radia słychać mniejsze zaszumienie tła eteru o pół esa, czasem nawet o 1s (zależy). Druga sprawa to w dziale Kenwood Ts-440s pytałem jak się ma do Alinco które mam i powiem tak, myślałem że mam wypas radio to Alinco bo i słuchałem kilka radii i mam kilka, ale w porównaniu do tego Kenwooda to jest szumofon. Kenwood tak ostro nie szumi i do tego śladowe sygnały są zrozumiałe na bazie.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: januwojt »

:bravo: :mrgreen: :mrgreen:
retros
Posty: 6
Rejestracja: 2018-11-04, 10:26
Znak/ranga: MW10W
Lokalizacja: QTH KO01JV

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: retros »

Witam, ja jako anteny bazowej używam Thunderpole Tank Whip 1/4 , 2,7m długości.
taką https://www.youtube.com/watch?v=o0SCuYQ6Lr8" onclick="window.open(this.href);return false;,
Stoi na magnesie na fartuchu szczytu domu. Czy taką też warto uziemić? Jeśli tak to jak? Owijając na jej szerszej dolnej części drut i doprowadzić go do ziemi?
Radio to CRT6900N, ono nie ma na obudowie śruby uziemiającej, więc nie wymaga uziemieni?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: cassiopeia »

Tej jako tako nie uziemisz do końca. Nawet jak byś ja na uchwycie zamontował. Jest to anteną typu nie zwartego więc promiennik jest odizolowany od oplotu i masy, którą możesz uziemić.
Radio mimo braku śrubki możesz uziemić przykręcając się do obudowy poprostu.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”